News 29.05.2014

POKOLENIE WOLNOŚCI

Obrady Okrągłego Stołu

Obchodzimy w Polsce 25 lecie wolności po latach niewoli komunizmu. Filmy, podsumowania, statystyki... Porównujemy się do krajów, które w bloku wschodnim pozostały nieco dłużej. To także podsumowanie naszej 10 letniej obecności w Unii Europejskiej i jej wpływu na rozwój Polski. Jednym słowem dużo mówimy o zmianach, tych na dobre i tych na złe. Cieniem na tych obchodach kładzie się frekwencja wyborcza w Polsce, która rzadko kiedy przekracza 50% uprawnionych. Na bardzo ważne wybory do Parlamentu Europejskiego wybrał się jedynie co piąty Polak. Dlaczego nie korzystamy z tak ciężko wywalczonego przez naszych rodziców prawa do wyboru?

Pokolenie Wolności czy obojętności?
Pokolenie młodych ludzi urodzonych po upadku komunizmu, również ma 25 lat. Od 7 lat ci młodzi ludzie mają prawo głosu i  wyboru, wpływając na losy kraju w którym żyją i są odpowiedzialni za jego funkcjonowanie.Dlaczego tak niewielu z nich z tego prawa korzysta? Aktywność wyborcza ludzi z przedziału wiekowego 18 - 25 lat jest o ponad połowę niższa niż osób 55+!


FREKWENCJA WYBORCZA OSTATNICH 30 LAT W POLSCE
FREKFENCJA WYBORCZA OSTATNICH 30 LAT W POLSCE

Czy to oznacza, że wychowana w wygodnym domu młodzież chce by w dalszym ciągu to rodzice dokonywali za nich wybru? Wyboru, który w największym stopniu będzie dotyczyć jakości życia ludzi młodych. Co się dzieje ze współczesnymi studentami?

Studenci przełomu lat 80'.
Warto cofnąć się o ponad 30 lat i przyjrzeć się ówczesnym studentom. Zwłaszcza tym skupionym wokół NZS - Niezależnego Zrzeszenia Studentów (działającego po dzień dzisiejszy). Zrzeszenie powstałe niemal na barykadach Stoczni Gdańskiej postulowało demokratyzację życia studenckiego, poprawę sytuacji materialnej studentów i ich rodzin, autonomię środowiska akademickiego. Postulaty te wpłyneły m.innymi na powstanie samorządów studenckich, autonomię uniwerystetów, stypendia i zapomogi studenckie - wszystko to wywalczone zostało przez pokolenie rodziców dzisiejszych studentów. Od samego początku działając ramie w ramie z Solidarnością, po długich walkach, doprowadzili do przełomu i wolnych wyborów. W szczytowym okresie NZS aktywnie wspierało (strajki, marsze, protesty, głodówki) ponad 40% wszystkich studentów! 


Pierwsze kroki - dokument o NZS

 

Historyczny przełom
Ja bardzo słabo pamiętam pierwsze wolne wybory - miałem wtedy 6 lat. Jedyną rzeczą jaką pamiętam dobrze były emocje i atmosfera wyczekiwania. W dzień wyborów do mojego domu przyjechała cała rodzina i całą rodziną poszliśmy na wybory. Wszyscy ubrali się jak najlepiej - jak na święto. Bo wybory to święto. Święto demokracji, które obchodzi niestety coraz mniej Polaków. 
Doskonałym przykładem emocji tamtych czasów jest kultowa wypowiedź Joanny Szczepkowskiej:
 

Przyznam, że do dziś wywołuje to u mnie wielkie wzruszenie.
 

Dziś wybory takich emocji w społeczeństwie nie budzą pomimo, że każde wybory to oddanie steru nad Polską konkretnym ludziom i poglądom. Młodzież lubi twierdzić, że nie ważne kto wygra, że nic się nie zmieni. To nie prawda! Nasza scena Polityczna jest wbrew pozorom bardzo bogata i nie kończy się na 4 partiach. Pod tym względem jesteśmy bardziej demokratyczni od Amerykanów, u których scena polityczna dzieli się jedynie na Republikanów i Demokratów. Prawo wyborcze daje szansę każdemu wystartować w wyborach - zbierz podpisy, zarejestruj swoje ugrupowanie - działaj! 
 
Dziś studentów stać na pojedyńcze zrywy
Nie tak dawno to młodzi ludzie wzięli sprawy we własne ręce protestując przeciw ACTA. 
Nie oszukujmy się! Wiele osób wsparło protest by zachować możliwość ściągania nielegalnie plików z internetu. Jedynie co 4 protestujący wiedział dokładnie z czym wiąże się ACTA. Czy potraficie walczyć o Polskę tak zaciekle jak o torrenty i swoją prywatność w sieci?

 


Kiedy następnym razem będziesz narzekał na sytuację polityczną Polski  i Europy.... 

Zadaj sobie jedno bardzo ważne pytanie
Czy byłeś na wyborach?

 

Masz uwagi do tekstu, masz swoje własne zdanie na ten temat? Zapraszamy do polemiki redakcja@podajdalej.info.pl
Najbardziej konstruktywną wypowiedź opublikujemy!