News 27.11.2019

Całe środowisko polskiego IT Security – musisz tu być!

Aby zostać copywriterem, nie trzeba mieć żadnego kierunkowego wykształcenia. Skończone dziennikarstwo, czy polonistyka nie mówią nic o umiejętnościach absolwenta w zakresie tworzenia profesjonalnych tekstach. Aby mieć szanse znalezienia dobrej pracy jako copywriter, warto mieć bardzo dobre portfolio. 

1. Tworzymy portfolio dla copywritera

2. Gdzie szukać zleceń?

3. Czy warto pracować jako copywriter?

Co powinno znaleźć się w portfolio copywritera?

Portfolio można stworzyć w formie strony internetowej, na której zamieścimy takie teksty, które reprezentują nasze umiejętności. Powinny być to jednocześnie takie teksty, które mówią o naszej elastyczności. Jeśli w przeszłości tworzyliśmy jednocześnie teksty na strony internetowe, opisy produktów do sklepów online, a także angażujące wpisy do portali społecznościowych dla marek, warto ująć tę różnorodność w naszej wizytówce. Jeśli jednocześnie mieliśmy w przeszłości możliwość obcowania z dużymi, powszechnie rozpoznawalnymi markami, wtedy jak najbardziej będzie to grało na naszą korzyść. Umieszczając w portfolio próbki naszych prac, przekazanych takiej dużej marce, dajemy możliwość poznania się jako osoby, której wcześniej zaufali najlepsi i nie zawiedli się. 

 

Na jaki temat powinny być teksty w portfolio copywritera?

Tworząc portfolio warto pamiętać nie tylko o różnorodności w kwestii rodzaju tworzonych w przeszłości tekstów, ale również powinno się pokazywać takie teksty, które mówią o naszej wszechstronności tematycznej. Oczywiście, nie ma osoby, która znałaby się na wszystkim. Od copywritera jednak wymaga się tego, aby do stworzenia tekstu zrobił porządny research. Pokazując, że  potrafimy napisać na każdy temat artykuł bardzo dobrej jakości, pokazujemy jednocześnie, że umiemy zorganizować sobie wiedzę oraz zdobywać informacje. 

 

 

W jaki sposób zdobyć wpisy do portfolio? 

Często pierwsze, słabo płatne zlecenia, wykonane najlepiej jak się potrafi są dobrym wpisem do portfolio. Jest to baza, na podstawie której można myśleć dalej o rozwoju zawodowym oraz o zdobywaniu coraz lepszych zleceń. Warto jednak wiedzieć, że za każdym razem, kiedy firma, która przymierza się do współpracy z nami wymaga od nas wpisu próbnego,powinna po wykonaniu takiego zlecenia zapłacić. Niezależnie od tego, czy będziecie razem współpracować, czy nie. 

[obraz_1]

Gdzie szukać zleceń?

Gdy już mamy portfolio, warto zawalczyć o zlecenia. Na początku będą to portale z ogłoszeniami, a następnie będziemy mogli - o ile dopisze nam szczęście - liczyć już na to, że informacje o naszych umiejętnościach będą szerzyły się w świecie pocztą pantoflową. Zanim jednak do tego dojdziemy, trzeba przygotować się na duży wysiłek. Warto niekiedy pomyśleć po drodze o tym, aby zrzeszyć się z firmami, które promują copywriterów i znajdują im zlecenia. Taka agencja copywriterska pobiera opłaty za łącznie zleceniodawcy ze zleceniobiorcą. 

 

Czy warto zostać copywriterem?

Na koniec kilka słów o tym, czy warto zostać copywriterem. Odpowiedź jest jedna: to zależy, kto chce zająć się taką pracą. Osoby, które wiedzą czym jest prawdziwa pasja pisania oczywiście będą się w tym spełniać. Inne, które są zachęcone wizją pracy zdalnej, często odchodzą z tego zawodu, jeśli nie mają prawdziwej pasji. Jednak nawet zapalony copywriter czasami ma dość swojej profesji. Problemem jest zaniżanie stawek przez młode osoby, które chcą sobie dorobić dorywczo. Głównie są to studenci i osoby ledwie po liceum, które nie mają warsztatu i które obniżają stawki w branży. Zdecydowanie też często kłopotliwa może być sytuacja, w której copywriter musi stale współpracować z wieloma zleceniodawcami. Wówczas kontakt związany z poprawkami tekstów oraz sam proces uzgadniania warunków współpracy jest żmudny. 

Na szczęście jednak, plusów dla zdecydowanych jest znacznie więcej niż minusów. Pracując jak copywriter, mamy możliwość uczynienia ze swojego życia podróży. Pracowanie zdalne jest także doskonałe dla osób, które chcą zadbać o swoje dzieci i przedłużyć sobie urlop wychowawczy. Dodatkowo też, jeśli marzymy o mieszkaniu w pięknym zakątku gór, czy po prostu na wsi, wówczas praca jako copywriter jest wymarzona.