Kultura 28.04.2016

Jak zorganizować festiwal teatralny?

W niewielkich gminach działalność na rzecz kultury bardzo często ogranicza się do prowadzenia bibliotek i organizowania konkursów czytelniczych. Warto jednak postarać się również o atrakcje dla mieszkańców na nieco większą skalę.

 

Gromadzenie funduszy

Świetlice oraz młodzieżowe domy kultury organizują czas wolny dzieci poprzez prowadzenie różnego rodzaju kółek zainteresowań. Młode talenty, które próbują swoich sił w teatrach osiedlowych, warto promować na wszelkie sposoby, a dobrą okazją do tego są festiwale teatralne dla amatorów. Organizacja takiego przedsięwzięcia z pewnością wymaga niemało wysiłku i pochłania wiele czasu, warto jednak zdobyć się na takie poświęcenie. Największym problemem w takiej sytuacji jest często zdobycie funduszy na przygotowanie wydarzenia, dlatego o pomoc należy zwrócić się do lokalnych samorządów, które mają większe szanse na zdobycie dofinansowania, np. z dotacji w ramach programów Ministerstwa Edukacji i Dziedzictwa Narodowego. Oczywiście finansowo mogą wspomóc przedsięwzięcie także same gminy poprzez wykorzystanie zasobów własnego budżetu.

 

Sprzęt sceniczny

Organizacja amatorskiego festiwalu teatralnego wymaga nie tylko zdobycia środków finansowych na ten cel, ale również zadbania o miejsce, gdzie odbywać się będą spektakle. Duża sala, która pomieści widzów, a zarazem pozwoli na zbudowanie odpowiedniej sceny to jeden z najważniejszych elementów całego przedsięwzięcia. Zdarza się, że optymalnym pomieszczeniem dysponują domy kultury, a niekiedy mają one nawet wystarczający do obsługi festiwalu sprzęt. Jeśli jednak nie dysponuje odpowiednim sprzętem, warto rozejrzeć się wśród firm oferujących wypożyczanie urządzeń teatralnych czy podestów scenicznych, np. http://www.bscsystem.pl/pl/wynajem. W przypadku kiedy festiwal ma być imprezą cykliczną, a więc w przyszłości planowane są kolejne takie wydarzenia, warto rozważyć zakup wyposażenia scenicznego.

 

Dlaczego warto?

Festiwale teatralne w gminnych centrach kultury mają niezwykle duży potencjał. Młodzież dzięki temu może nie tylko sprawdzić się aktorsko, ale również spróbować swoich sił w pisaniu scenariuszy dotyczących istotnych kwestii. Wszystko zależy oczywiście od charakteru imprezy. Ciekawym pomysłem może być wykorzystanie znanych powszechnie scenariuszy i taka ich modyfikacja, aby dotykały współczesnych problemów – nakłoni to młodych ludzi do sięgnięcia po klasykę światowej literatury, a jednocześnie pozwoli na wykorzystanie ich kreatywności. Taki festiwal to również doskonała okazja, aby promować tę formę kultury wśród lokalnych mieszkańców.