Finanse 03.11.2016

Jak zawiesić ratę kredytu gotówkowego?

Banki, aby pozostać konkurencyjne wprowadzają dla swoich klientów coraz więcej udogodnień. Jednym z nich jest możliwość zawieszenia spłaty kredytu. Dowiedz się, w jaki sposób możesz wziąć urlop od swojej raty.

 

Karencja a wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to całkowity odpoczynek od zaciągniętych zobowiązań. W okresie trwania takiego urlopu (nawet do kilku miesięcy, w zależności od banku) rata kapitałowo-odsetkowa zostaje zawieszona. W tym czasie środki, które dotychczas przeznaczaliśmy na kredyt gotówkowy możemy wykorzystać na przykład do podreperowania rodzinnego budżetu w przypadku utraty pracy lub pokrycie innych, niespodziewanych kosztów.

Karencja zaś, w odróżnieniu od wakacji kredytowych, nie zwalnia z opłat odsetkowych. W obu przypadkach zawieszenie spłacania rat jest rozpatrywane na wniosek kredytobiorcy. Zmiana wchodzi w życie w momencie podpisania w placówce banku specjalnego aneksu do umowy. Warto wiedzieć, że często zawieszenie spłaty kredytu wiąże się z dodatkową, jednorazową opłatą.

Oprócz karencji i wakacji kredytowych w niektórych bankach można także skorzystać z bezpłatnego, okresowego obniżenia raty o 10% lub nawet 20% na okres kilku lub kilkunastu miesięcy. Ułatwienia oferowane przez banki mają sprawić, aby kredyt gotówkowy był jak najmniejszym obciążeniem dla klienta, by po spłacie dotychczasowego zobowiązania chętniej zdecydował się na podjęcie kolejnego.

 

Czy odpoczynek od raty się opłaca?

Z każdych wakacji trzeba jednak kiedyś wrócić. Nie inaczej jest z urlopem od kredytu. W zależności od banku, okres spłaty pożyczki wydłuży się proporcjonalnie do czasu trwania „wypoczynku” lub miesięczna rata kredytu zostanie podwyższona.

Wakacje kredytowe to oferta dla osób, które regularnie spłacają wszystkie dotychczasowe zadłużenia. Niektóre banki wprowadzają także dodatkowe obostrzenia umożliwiające skorzystanie z urlopu od rat tylko tym osobom, które spłacają pożyczkę przez określony czas np. przez pół roku. Składając wniosek o wysłanie kredytu na krótsze bądź dłuższe wakacje możemy być pewni, że bank dokładnie prześwietli naszą historię kredytowania. Warto więc, aby terminowe spłacanie zadłużenia weszło nam w krew już teraz, nawet jeśli jesteśmy święcie przekonani, że nigdy z takiej opcji nie będziemy chcieli skorzystać.

Odpoczynek od spłaty kredytu nie zwalnia nas, oczywiście, z obowiązku spłaty całego zadłużenia. Może jednak w wielu przypadkach podratować miesięczny budżet w okresie przejściowych trudności finansowych lub uchronić przed widmem zaciągnięcia następnej pożyczki na spłatę dotychczasowych zadłużeń.