Lifestyle 08.09.2014

JAK WALCZYĆ ZE STRESEM

Skutki stresu odczuwamy wszyscy. Wprawdzie postęp cywilizacji sprawił, że żyjemy dłużej i wygodniej, ale też drogo za to płacimy.

 

Gdy stan napięcia utrzymuje się długo, może on działać niekorzystnie na nasze zdrowie, a stresujemy się prawie wszystkim: wydarzeniami na świecie, bezrobociem, korkiem na ulicy, spojrzeniem przełożonego, chorobą itp. Stres to efekt życia w ciągłym napięciu – mamy przecież tyle spraw do załatwienia. Na pewno chciałabyś uniknąć stresu albo przynajmniej uczynić go mniej dokuczliwym i jest to możliwe. Naturalnym pragnieniem każdego człowieka jest przecież życie w dobrym zdrowiu oraz samopoczuciu.

 

Każdy reaguje na stres inaczej. Jedni mają kłopoty żołądkowe, inni przyspieszone bicie serca, cierpią na bezsenność, pogorszenie pamięci. Zwiastunami stresu może być brak apetytu albo napady głodu, rozdrażnienie lub ospałość. Żadnych sygnałów, nie wolno bagatelizować tym bardziej, że na tym etapie możemy jeszcze pomóc sobie sami.

 

Posłuchaj muzyki – według wielu naukowców ukojenie przynosi łagodniejsza muzyka, której dźwięk obniża poziom hormonów stresu. Doskonale też sprawdza się ulubiona piosenka, która poprawi nam humor.

 

Pozytywne nastawienie – to chyba podstawa w przypadku powracającego stresu. Warto przeanalizować całą sytuację: czy faktycznie jest tak źle oraz jak temu zaradzić? Załamując ręce nad stosem papierów i druczków na pewno nie rozwiążemy gnębiącego nas problemu. Działanie i jeszcze raz działanie!

 

Ćwicz – krótki, ale intensywny bieg może zdziałać cuda. Jest to najprostsza forma relaksacji i odprężenia, w dodatku bardzo potrzebna naszym mięśniom oraz umysłowi. Ruch jest dobry w każdej postaci - może to być gimnastyka, taniec, pływanie. Najlepiej dobrać formę aktywności adekwatnie do wieku, chęci, możliwości i umiłowań.

 

Uczyń stresującą chwilę rutyną – publiczne wystąpienia są nie lada wyzwaniem dla wielu z nas. W tak ważnym momencie nikt nie chce stać się pośmiewiskiem. Przemówienia potraktuj jak niedzielne spotkanie z rodziną – masz opowiedzieć o swoich planach i projekcie nad którym pracowałeś od wielu miesięcy. Przy okazji, pochwal się (z umiarem) co udało Ci się osiągnąć i w jaki sposób widzisz dalszą realizację zamierzonych planów.

 

Dostrzegaj plusy nawet w porażkach –  skup się na sukcesie ukrytym w porażce bo „Ci którzy nie przegrywają, to Ci, którzy nigdy nie próbowali”.

 

Odpuść sobie w sytuacjach, na które nie masz wpływu! Zamiast się wściekać, potraktuj to jak nagłą ulewę. Nie można kontrolować przecież wszystkiego i wszystkich. Nie staraj się być też chodzącym ideałem – rób to co do Ciebie należy i polegaj na innych, którzy również chcą osiągnąć sukces razem z Tobą.  Stresujące wypadki zdarzają się każdemu i często nie sposób ich uniknąć, a pomoc drugiej osoby może okazać się niezastąpiona. 

 

A może zioła? - Nie od dziś wiadomo, że na stres zbawiennie działa melisa lekarska. Warto poszukać preparatów z melisą w najbliższej aptece. Herbata zawierająca ten ziołowy dodatek z pewnością pomoże Wam zebrać myśli.