Kultura 29.07.2016

Jak tanio czytać, czyli gdzie kupić tanie książki? Krótki przewodnik.

Książki poszerzają horyzonty, pobudzają wyobraźnię i pozwalają przeżyć prawdziwe emocje. Czytając, można oderwać się od rzeczywistości, pozwolić sobie na chwilę relaksu i wytchnienia. To także najlepszy sposób na nudę i spędzanie wolnego czasu. Korzyści, które wynikają z czytania książek jest mnóstwo, dlatego wiele osób nie rozstaje się z nimi nawet na chwilę. Warto mieć dobrą lekturę zawsze przy sobie – w torebce, plecaku, a nawet kieszeni. Niestety, duża ilość książek, a szczególnie nowości wydawniczych, sporo kosztuje, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na ich częste kupowanie. Na szczęście istnieją miejsca, gdzie ceny są bardzo przystępne, a wybór ogromny. Mowa tu zarówno o sklepach stacjonarnych, jak i serwisach internetowych. Liczne promocje, rabaty i wyprzedaże zachęcają do częstego kupowania książek. Oprócz tanich egzemplarzy można też nabyć darmową literaturę w formie ebooków. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie i jak skutecznie szukać!

 

Tanie książki

W poszukiwaniu niedrogiej lektury warto odwiedzić kilka miejsc, w których można kupić książki już za parę złotych:

  • tanie księgarnie internetowe i stacjonarne,
  • antykwariaty,
  • stoiska z książkami,
  • platformy i serwisy internetowe,
  • aukcje internetowe.

 

Warto wiedzieć, że tanie książki to nie tylko używane egzemplarze, ale też zupełnie nowe wydania. Istnieją miejsca, takie jak stoiska czy tanie księgarnie, gdzie sprzedawane są nieużywane książki w hurtowych cenach. Dużą zaletą takich punktów handlowych są zawsze niskie ceny, a nie okazjonalne rabaty i okresowe wyprzedaże. Zawsze można kupić tam tanie książki, a wybór jest naprawdę ogromny – od książek dla dzieci, przez powieści, aż po literaturę fachową.

Wytrawni czytelnicy cenią sobie perełki literackie, które można znaleźć tylko w antykwariatach. Dostępne tam książki są nie tylko bardzo tanie, ale też zróżnicowane tematycznie. W antykwariatach znaleźć można niemal wszystko, choć, trzeba mieć świadomość, że z reguły są tam pozycje literackie, które liczą kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Nowości wydawnicze nie są dostępne w tego rodzaju księgarniach.

Oprócz stacjonarnych miejsc, gdzie można tanio kupić książki, istnieją również wirtualne sklepy. Najczęściej ceny w takich miejscach są dużo niższe, niż w tradycyjnych księgarniach. W Internecie kupować można nie tylko w sklepach, ale także na aukcjach. Warto też zaglądać na platformy i serwisy internetowe, które działają na zasadzie dyskontów z książkami. Ceny na stałe są bardzo niskie, nierzadko pojawiają się również atrakcyjne promocje. W Sieci można znaleźć miejsca, gdzie dostępne są jednocześnie nowe wydania jak i książki sprzed kilkudziesięciu lat. Takie połączenie współczesnej księgarni z antykwariatem to duża oszczędność czasu dla poszukiwaczy ciekawej literatury.

Aukcje internetowe to także atrakcyjne miejsce, gdzie za niewielkie pieniądze można kupić książki, zarówno te nowe, jak i starsze, a także używane lub prosto z hurtowni.

 

Promocje i wyprzedaże

Promocje, rabaty i wyprzedaże to dobre okazje dla wielu czytelników. Warto je śledzić, ponieważ najczęściej mają charakter okresowy. W tym czasie można kupić naprawdę interesujące książki za bezcen. Niektóre serwisy internetowe na stałe oferują różne lektury w atrakcyjnie niskich cenach. Często też można trafić na promocję dotyczącą tańszej lub zupełnie darmowej dostawy książek, które zamawia się w Sieci. Także sklepy stacjonarne często ogłaszają wyprzedaż lub promocyjną cenę. Tego rodzaju akcje dotyczą nowych, choć nie najnowszych, pozycji wydawniczych, dlatego są świetną szansą do nabycia ciekawej literatury.

Najczęściej spotykanymi formami promocji na książki są:

  • 3 w cenie 1, lub inna ilość,
  • darmowy lub tańszy odcinek w przypadku powieści podzielonej na części,
  • tańsze książki o wspólnej tematyce lub należące do jednej serii,
  • rabat na zakup drugiej książki.

 

Mnóstwo atrakcyjnych promocji i rabatów na książki znajduje się na http://alerabat.com/kategorie/ksiazki-filmy-i-muzyka/kody-rabatowe/.

 

Darmowe ebooki

Od kilku lat, niesłabnącą popularnością cieszą się książki w formie elektronicznej, czyli ebooki. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnej książki w wersji papierowej, ponieważ ebook niemal nic nie waży i można mieć przy sobie nawet kilkaset tytułów! Ilość zależy od pojemności urządzenia, na którym instaluje się i czyta książki elektroniczne. Ponadto, ebooki bardzo często dostępne są w promocyjnych cenach, nawet za kilka złotych. Istnieją też platformy internetowe, z których można pobrać elektroniczne książki nieodpłatnie.

Wśród książek zamieszczonych w Internecie można znaleźć wiele tytułów. Coraz powszechniejszą praktyką staje się jednoczesne ukazywanie na rynku wydawniczym książki w wersji papierowej oraz jej elektronicznego odpowiednika. W takiej sytuacji bardzo często ebook jest nieco tańszy.

Warto wiedzieć, że w Internecie istnieje obszerna baza, która obejmuje lektury szkolne. Wszystkie w formie darmowych ebooków i audiobooków. Jest to doskonałe rozwiązanie dla uczniów oraz studentów kierunków filologicznych.

 

Skąd biorą się promocyjne ceny i wyprzedaże książek?

W przypadku niektórych promocji na książki,  ich atrakcyjna cena jest podyktowana jakimś defektem całej serii. Może to być druk, który nie spełnia norm, czyli został wykonany na nieodpowiednich kartkach gorszej jakości, uszkodzona okładka albo błąd w tekście, który powstał np. w trakcie przedruku. Jednak najczęściej promocyjne ceny obejmują te książki, które od dawna stoją na półkach lub zalegają w magazynach. W ten sposób sprzedawca może też chcieć zwiększyć zainteresowanie czytelników swoją ofertą. Powodów przeceniania książek jest wiele, ale każdy z tych przypadków jest atrakcyjny dla czytelników. Warto więc śledzić promocje na książki i korzystać z nich jak najczęściej.