Podróże 14.07.2017

Jak samodzielnie zorganizować wakacyjny wyjazd?

Masz dość usług biur podróży? A może po prostu szukasz oszczędności przed zbliżającym się urlopem? Sam zorganizuj wyjazd, wykorzystując do tego wyłącznie swoją komórkę.
 

Urlop na własną rękę

Każdy ceni sobie inną formę odpoczynku. Jedni wybierają piaszczyste plaże nad morzem lub oceanem, inny uwielbiają wyjazdy do zagranicznych metropolii, a jeszcze inni preferują ciche zakątki w górach. Jest też spora grupa odpoczywających aktywnie – na nartach, na szlakach czy na rowerach. Ludzie spędzają urlop w taki sposób, jaki sprawia im przyjemność, a często do jego organizacji zatrudniają biura podróży, korzystając z gotowych ofert.

Rozwiązanie takie ma sporo plusów – pozwala na zaoszczędzenie czasu czy poznanie ciekawych ludzi podczas grupowego wyjazdu. Z drugiej strony, w takiej sytuacji jesteś zobowiązany planem wycieczki, tracąc w ten sposób swobodę, a koszt takiego wypadu zwykle przewyższa kwotę, którą trzeba wydać, organizując wyjazd samodzielnie.

Wielu osobom przygotowanie wakacji od początku do końca przeraża, wydaje się bowiem, że to zajęcie bardzo czasochłonne i trudne. Nic bardziej mylnego. W czasach technologii mobilnych, cały wyjazd możesz zaplanować posiadając wyłączenie tak funkcjonalny smartfon, jak Sony Xperia XA.

 

Od czego zacząć?

Pierwszy krok to wybór miejsca oraz środka transportu, za pomocą którego dostaniesz się na miejsce. Lokalizacja jest decyzją całkowicie indywidualną. Jak wspomniano na początku, każdy ceni sobie miejsca zupełnie innego rodzaju, warto więc wybierać te wymarzone i najciekawsze. Może przeglądając katalog, jakieś miasto zapadło ci w pamięć? A może niedawna podróż znajomych okazała się inspiracją?

Gdy już wiesz, gdzie chcesz pojechać, pora zabrać się za zorganizowanie dojazdu. Wystarczy skorzystać z aplikacji mobilnej zainstalowanej na telefonie, jak np. Kayak, Momondo czy GoEuro. To szybkie wyszukiwarki połączeń między różnymi miejscami na świecie. Warto wiedzieć, że pierwsze dwie dedykowane są przede wszystkim dla linii lotniczych, w ostatniej natomiast można sprawdzić również autobusy, a także bieżącą ofertę przejazdów dzielonych z portalu Bla Bla Car.

 

Szukamy noclegu z Sony Xperia XA

Trzeba zatroszczyć się o przysłowiowy „dach nad głową”. Pula możliwości jest niemal nieograniczona, dlatego nawet szukając w ostatniej chwili, na pewno znajdziesz zadowalającą ofertę. Tu także sprytnym rozwiązaniem jest korzystanie z aplikacji dedykowanych do tego celu, jak choćby Booking.com czy Hotels.com. Wyświetlane propozycje można filtrować nie tylko pod względem ceny, ale także opinii użytkowników portalu czy odległości od centrum miasta. Całego procesu rezerwacji dokonasz z pozycji telefonu Sony Xperia XA, wliczając w to także płatność. Klasowy i przejrzysty wyświetlacz ułatwia przeglądanie ofert, a szybka obsługa internetu gwarantuje płynne działanie.

A jeżeli pragniesz ograniczyć wydatki związane z urlopem w jeszcze większym stopniu, skorzystaj np. z AirBnb. Znajdziesz tu oferty noclegowe prywatnych osób, które wynajmują swoje domy, mieszkania czy pokoje. Często można znaleźć tu przytulne zakwaterowanie w atrakcyjnej cenie. Alternatywą jest również CouchSurfing, gdzie użytkownicy udostępniają tytułową „kanapę” za darmo, w zamian za taką samą uprzejmość. Nie musisz oczywiście zapraszać swojego gospodarza do siebie (choć jest to w dobrym tonie), ważne, abyś przyjął do siebie innego podróżnika lub urlopowicza zalogowanego na stronie.

 

Najlepsze atrakcje z Trip Advisorem

To aplikacja o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. W jej bazie znajduje się masa atrakcji uszeregowanych według kategorii, a także lokali gastronomicznych. O każdym z nich można przeczytać opinie wystawione przez pozostałych użytkowników, przejrzeć ich oceny, poznać godziny otwarcia i zamknięcia obiektu, czy nawet jego menu. Prawdziwy podręcznik dla każdego urlopowicza i podróżnika, który chce sprawdzić, czy dane miejsce jest warte odwiedzenia.