News 14.06.2016

Jak rozpoznać schorzenia wątroby?

Wątroba należy do najważniejszych organów w organizmie człowieka. Pełni kluczową rolę w odtruwaniu, procesach trawiennych i termoregulacji. Z tego względu dobrze wiedzieć, czym objawiają się choroby tego narządu, tak, by w razie podejrzeń niezwłocznie udać się do lekarza.

 

Choroby wątroby – pod tą nazwą kryje się szereg schorzeń, wśród których da się wyróżnić choroby zakaźne, autoimmunologiczne, spichrzeniowe (o podłożu genetycznym) oraz przypadłości takie jak stłuszczenie wątroby czy jej marskość. Z drugiej zaś strony, niezależnie od typu dolegliwości, warto wiedzieć, co może być jego przyczyną.

 

Czynniki mające wpływ na kondycję wątroby

 

W głównej mierze za stan wspomnianego narządu odpowiada codzienny jadłospis. Nieprawidłowo zbilansowana dieta, w której przeważają tłuszcze, w krótkim odstępie czasu przyczynia się nie tylko do otyłości, lecz także zaburzeń gospodarki lipidowej i węglowodanowej, co z kolei sprzyja rozwijaniu się stłuszczenia wątroby. Równie niebezpieczne może okazać się także nadmierne spożywanie alkoholu, które początkowo też prowadzi do stłuszczenia, by następnie przerodzić się w zapalenie wątroby lub jej marskość.

 

Co więcej, nie bez znaczenia dla tego organu będzie długo utrzymujące się zażywanie dużej liczby leków, które prowadzą do naruszenia struktury wątroby, nieodwracalnie ją niszcząc. Warto zastanowić się także nad koniecznością przeprowadzania czynności polegających na naruszeniu ciągłości skóry. Tatuowanie się, poddawanie kosmetycznym lub stomatologicznym z wykorzystaniem niezdezynfekowanych narzędzi może mieć opłakane skutki w postaci zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C.

 

Niekorzystnie na kondycję tego narządu oddziałują także ryzykowne zachowania seksualne skutkujące stanami zapalnymi. W końcu nieodpowiednie dbanie o higienę rąk lub genetyczne predyspozycje danego organizmu mogą stać się przyczynami, z powodu których niektóre osoby zmagają się ze schorzeniami dotyczącymi wątroby.

 

Czym objawia się chora wątroba?

 

Udając się do lekarza, pacjenci najczęściej skarżą się głównie na doskwierający im dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego. Zazwyczaj może on mieć postać bólu brzucha, nudności, wymiotów, a także braku apetytu lub niechęci wobec zjadania tłustych, obfitych potraw. Czasem wspomnianym symptomom towarzyszy również żółtaczka, która ściśle wiąże się z chorobami wątroby oraz dróg żółciowych.

 

Co istotne, w trakcie przebiegu schorzeń wątroby dochodzi niekiedy do zmiany jej rozmiarów. Hepatomegalia, czyli powiększenie tego organu, pojawia się podczas zapalenia wątroby, mononukleozy, jej polekowego uszkodzenia oraz marskości i chorób o podłożu genetycznym. Wówczas narząd wystaje w miejscu prawego łuku żebrowego i da się go wyczuć zarówno delikatnym dotykiem, jak i uciskiem. Zmniejszenie wątroby występuje natomiast wyłącznie przy jej marskości. Niezależnie jednak od objawów poszczególnych schorzeń wizyta lekarska powinna stać się koniecznością, w trakcie której dojdzie do prawidłowej diagnostyki opisywanych przypadłości i ustalenia właściwych metod leczenia.