News 02.06.2015

Jak osiągnąć sukces podczas sesji?

Mimo że niewielu studentów lubi okres intensywnej nauki przed egzaminami, to niezależnie od naszych chęci stanowi on obowiązkowy etap studiowania, z którym powinniśmy się zmierzyć. Poznajmy zatem sposoby na to, by dobrze przygotować się do sesji, bez poświęcania w tym celu całego wolnego czasu.

 

Nawet jeśli dla większości studiujących osób są to oczywistości, warto ponownie przypomnieć, że nawet najlepiej opracowane materiały z wykładu okażą się zbędne, jeśli swoją naukę rozpoczniemy zaledwie dzień lub dwa przed zaliczeniem. Jedynie systematyczne przyswajanie sobie informacji z danego przedmiotu pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której sesja stanie się dla nas niekończącym się koszmarem.

 

Gdy trudno się skoncentrować

 

Najczęściej mamy problemy z koncentracją wtedy, gdy pozwalamy, by otaczające nas osoby lub przedmioty (zwłaszcza takie jak smartfon lub komputer z dostępem do Internetu i portali społecznościowych) rozpraszały naszą uwagę. Łatwość poświęcania czasu wyłącznie jednemu zajęciu, w tym przypadku nauce, to sztuka, którą nie każdy potrafi od razu opanować.

Ci z nas, którzy miewają z tym trudności, mogą wspomóc się suplementacją pobudzającą zdolność koncentracji, na przykład tabletkami Glucardiamid.

 

Tego typu środki w łagodny sposób wpłyną na pracę naszego umysłu, mobilizując go do zwiększonego wysiłku bez skutków ubocznych. Przyjmując je regularnie, zauważymy, że dawne kłopoty z zapamiętywaniem już nas nie dotyczą, a organizm, mimo wielu godzin nauki, nie odczuwa tak dużego zmęczenia jak przedtem.

 

Zadbaj o warunki, w których pracujesz

 

Równie ważna będzie odpowiednia organizacja czasu, który zamierzamy przeznaczyć na naukę. Nawet najlepsze tabletki stymulujące naszą zdolność koncentracji zawiodą, jeśli nie będziemy przestrzegać kilku zasad. Najważniejsza z nich to odpoczywanie między kolejnymi godzinami nauki, polegające na robieniu krótkich, nieprzekraczających pół godziny przerw, w trakcie których dostarczone do mózgu informacje zostają utrwalone, a my mamy okazję, by przez chwilę odetchnąć.

 

Powinniśmy sobie również zapewnić wygodną pozycję podczas spoglądania w podręczniki i notatki, tak by godziny spędzone na przygotowaniach do sesji nie przypomniały nam o sobie na przykład bólem kręgosłupa lub poczuciem odrętwienia. W miarę możliwości wybierzmy wygodny fotel lub krzesło biurowe o solidnym oparciu. Leżenie na łóżku z pewnością nas rozleniwi i sprawi, że zamiast się skoncentrować, będziemy myśleli jedynie o tym, by jak najszybciej zasnąć.

 

Wreszcie, zatroszczmy się również o to, by dostarczać organizmowi energii do nauki w postaci zdrowych przekąsek. Chipsy, napoje gazowane i słodycze przydadzą nam się po zdanych egzaminach, gdy z tej okazji będziemy chcieli zorganizować imprezę. Podczas przygotowań do zaliczeń sięgajmy natomiast po orzechy – źródło zdrowych tłuszczy wspomagających pracę naszych umysłów czy świeże owoce – pobudzające nas do dalszego działania. Tego typu produkty w połączeniu z suplementami odpowiedzialnymi za poprawę naszej wydajności i koncentrację pozwolą nam łatwiej osiągnąć sukces i sprawią, że sesja nigdy więcej nie będzie dla nas stresującym przeżyciem.