Lifestyle 18.10.2016

Jak fotografować - poradnik dla początkujących

Żyjąc w czasach smartfonów i laptopów jesteśmy nie tylko odbiorcą ale również nadawcą treści. Jednym z aspektów naszego zdigitalizowanego życia jest obecność fotografii w każdym obszarze życia.

 

Duża dostępność sprzętu fotograficznego oferującego coraz lepsze możliwości i parametry techniczne powoduje, że wiele osób dokumentuje za pomocą zdjęć nie tylko wydarzenia rodzinne, ale też miejsca warte utrwalenia i przedmioty, które inspirują. Oto kilka wskazówek jak fotografować, by zdjęcia były ciekawe i warte refleksji.
 

Jaki sprzęt jest najbardziej uniwersalny?

Osoba chcąca fotografować zarówno pejzaże jak i wnętrza powinna zaopatrzyć się w aparat fotograficzny z szerokokątnym obiektywem. Idealnie gdy dysponujemy do niego lampą błyskową pozwalającą na pstrykanie zdjęć nawet niedoświetlonych przedmiotów. Zapewne nie trzeba nikogo przekonywać, że najlepszymi aparatami są lustrzanki, a o ich jakości świadczy zarówno pojemność matrycy jak i ilość megapikseli.

Miłośnicy fotografii chcący uwieczniać przyrodę, zwłaszcza tą ożywioną nie powinni zapominać o statywie. Zdjęcia robione tzw. długą lufą, niezbędną w warunkach terenowych, wymagają dłuższego czasu naświetlania, a statyw gwarantuje, że nie drgnie nam ręka i zdjęcia wyjdą ostre.
 

Kadrowanie i kontrast

Początkujący fotograficy najczęściej popełniają błąd polegający na umieszczaniu obiektu w środkowym punkcie kadru. Należy pamiętać, że najciekawsze zdjęcia rodzą się z kontekstu i oddziaływania na siebie barw, oświetlenia, kształtów… Dlatego starajmy się o pokazywanie ciekawych budynków w kontraście lub w symbiozie z okolicą, przechodniami, ruchem drogowym itp.   

Kluczem do zrobienia dobrej fotografii jest oświetlenie. Na potrzeby fotografa jest nie tylko naturalne oświetlenie słoneczne ale również światło sztuczne dostępne w pomieszczeniach, czy lampa błyskowa. Doskonałe efekty osiąga się również używając blendy, która odbija światło zmiękczając kadr i wprowadzając dodatkowe walory światłocienia w fotografii. Cała sztuka oświetlenia w dobrym zdjęciu polega na tym by kadr zawierał również cienie, co oznacza, że nie powinno się oświetlać za pomocą światła rozproszonego całego planu zdjęciowego, a jedynie podkreślać wybrane elementy.
 

Głębia ostrości a balans bieli

Używając automatycznego ustawienia ostrości we współczesnych aparatach fotograficznych robimy fotki, na których wszystko jest wyraźne i wszystkie elementy są równie ważne. Po to by uwypuklić jakiś element planu, dla którego reszta kadru będzie jedynie dopełnieniem lub tłem możemy przejść na manualne sterowanie przesłoną.

Zależnie od pogody, pory dnia, czy charakterystyki sztucznego oświetlenia różne są temperatury poszczególnych barw. Chcąc zrobić naprawdę interesującą kolorystycznie fotografię nie wolno zostawiać zrobienia balansu bieli automatowi. Trzeba, najlepiej za pomocą białej kartki papieru wskazać aparatowi temperaturę bieli w danych warunkach oświetleniowych. Większość współczesnych aparatów posiada funkcję manualnego balansu bieli i warto z tej funkcji korzystać.
 

ISO czyli czułość

Skrót ISO oznacza czułość matrycy aparatu na światło. Najczęściej spotyka się ISO w zakresie od 100 do 3200. Zasada jest prosta – im niższe ISO, tym mniejsza czułość matrycy. Wyższe ISO daje jaśniejsze zdjęcia ale mniejszą głębię kolorów. Dla przykładu: w czasie słonecznego dnia możemy ustawić czułość na poziomie najniższym np. 100. Dzięki temu uzyskamy fotografię doskonale oddającą różnorodność i głębię kolorów mimo palącego słońca. Wykonując fotkę w pochmurny dzień musimy podnieść czułość do 400 a nawet 800. To pozwoli na rozmycie kolorów.

Pamiętajmy, że fotografia jest sztuką, trzeba więc eksperymentować i sięgać po nowe środki wyrazu by przekazać emocje, które towarzyszą nam jako obserwatorom świata przedstawionego na zdjęciu. Osoby, które chciałyby się dowiedzieć jak fotografować np. zaćmienie księżyca mogą zajrzeć na stronę: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografujemy-zacmienie-ksiezyca.