News 31.10.2018

Jak dobrać narty? Wybieramy narty dla dzieci i dorosłych!

zdjęcie: stock.adobe/famveldman

Złapałeś bakcyla i zastanawiasz się, jak dobrać narty dla początkujących? A może po raz pierwszy chcesz wybrać się z całą rodziną w Alpy i nie wiesz, jak dobrać narty i buty dziecięce? Przeczytaj nasze wskazówki!

Jak dobrać narty dla dzieci?

Wyjazd na narty z całą rodziną to świetny pomysł i wielka frajda, zwłaszcza dla najmłodszych. Pod warunkiem jednak, że faktycznie będą zadowolone z tego pomysłu i wrócą do domu szczęśliwe i pełne energii. Wiele tak naprawdę zależy od doboru odpowiedniego sprzętu narciarskiego.

Narty dla dziecka możesz kupić lub wypożyczyć. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, pomyśl, czy nie lepiej zacząć od wypożyczalni. Przynajmniej przez pierwsze dni, które być może zadecydują, czy twoje dziecko pokocha narty. Pamiętaj też, że w wielu dobrych ośrodkach, zwłaszcza w Alpach, szkółki udostępniają narty swoim małym kursantom albo bezpłatnie, albo w bardzo atrakcyjnej cenie. Jeśli nie wiesz, gdzie jechać na narty z dziećmi, sprawdź nasze propozycje na lidl-podroze.pl!

Twoje dziecko będzie szybko rosło i nie zawsze dobrą inwestycją jest kupowanie sprzętu dziecku, które za 2-3 sezony będzie potrzebowało nowych nart. Jeśli jednak jesteś zdecydowany na zakup nart dla dziecka, możesz kupić albo nowy sprzęt, albo tańszy używany nabyć w komisie. Nawet jeśli kupisz narty, musisz pamiętać o ich konserwacji, przechowywaniu i transporcie. To kolejne obowiązki i koszty.

Jak dobrać narty do wzrostu dziecka?

Niezwykle ważnym parametrem pomocnym w doborze nart jest ich długość. Jeśli chodzi o dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami, kupmy im jak najkrótsze narty. Najlepiej, by miały od 60 do 80 cm i sięgały do pachy dziecka, a zatem ich długość powinna być krótsza o ok. 20-25 cm od wzrostu malucha. Na pewno nie warto kupować dziecku nart dłuższych, na zapas – by nasza latorośl miała już narty na kilka sezonów. 

 

Nieco inaczej rzecz się ma z dziećmi w wieku od 6 do 12 lat. W tym przedziale wiekowym zaleca się, by narty sięgały do barku dziecka. Jeśli jednak dziecko jest już bardziej doświadczone i ma na swoim koncie kilka sezonów z rodzicami, możemy zaproponować mu dłuższe narty taliowane dziecięce lub młodzieżowe, sięgające do brody lub do nosa. W myśl zasady – im większe doświadczenie, tym dłuższe narty. Jeśli twoje dziecko dopiero zaczyna naukę jazdy na nartach, kup lub wypożycz dla niego narty o 20-30 cm krótsze od jego wzrostu.

Dobranie nart dla nastolatków jest w zasadzie zbliżone do tego, jak dobiera się je dla dorosłych. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, by narty dla nastolatka były lżejsze i bardziej elastyczne.

Jakie narty wybrać na początek?

Jak dobrać narty dla początkujących? Jeśli dopiero zaczynasz, najlepiej zaopatrzyć się w narty, które będą krótsze o jakieś 10-20 cm od twojego wzrostu. Narty dla początkujących powinny być jak najbardziej uniwersalne. Dobrze gdy sięgają twojej brody, a w przypadku nieco większej wagi – czubka twojego nosa. Długość jest bardzo istotna, dlatego narta nie może być ani za krótka, ani za długa.

 

Istotna jest też twardość nart. Osobom początkującym zaleca się narty miękkie. Im waga osoby jest wyższa, tym twardsza powinna być narta. Kolejnym parametrem jest szerokość nart. W tym wypadku narty dla początkujących są raczej szerokie, co przekłada się na większą stabilność. Ważny jest też promień skrętu nart, który – w zależności od długości nart – waha się w przedziale od 13 do 18 metrów. Osobom, które zaczynają swoją przygodę z tym sportem zaleca się narty taliowane lub carvingowe.

W przypadku osób dorosłych długość nart powinna mieścić się między podbródkiem a czołem. Narty damskie zazwyczaj są krótsze i sięgają do klatki piersiowej, a maksymalnie do czubka nosa.

 

Pamiętaj, że długość nart to nie wszystko. Ważne są również kijki, buty narciarskie i wiązania. Zanim wyjedziesz na narty, zadbaj o odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Jogging, basen, skoki na skakance mogą ci w tym pomóc. Dobrze też postawić na stretching i ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg. By uniknąć błędów w treningach, poproś o pomoc wykwalifikowanego instruktora.