News 17.07.2015

Jak biegać, żeby nie stracić za dużo...pieniędzy? Tanie bieganie

Kiedy pogoda za oknem zaczyna sprzyjać aktywności poza domem, wielu z nas do głowy przychodzi myśl, że to najlepszy czas, aby zadbać o swoją sylwetkę. Najczęściej wybieraną aktywnością jest bieganie – pozornie najtańsze i najmniej skomplikowane. Bagatelizując wskazówki znanych trenerów, wskakujemy w tenisówki oraz dres i udajemy się do parku. Lekceważące podejście do przestróg może nas kosztować nie tylko zdrowie, ale i debet na koncie.

 

Jak zacząć przygodę z bieganiem i nie narazić się na niepotrzebne koszta? Wystarczy dobrze zaplanować swoje treningi i poważnie podejść do opinii autorytetów w tej dziedzinie. Aby Twój budżet nie ucierpiał na poprawianiu sylwetki i kondycji, trzeba rozpatrzeć kilka czynników.

 

Nie wpadnij w zakupowy szał

W Internecie obserwować możemy wielu sławnych biegaczy-blogerów, którzy regularnie chwalą się nie tylko sportowymi osiągnięciami, ale i nowymi gadżetami. Jeżeli masz skłonność do kupowania nadmiernej ilości przedmiotów, musisz uważać, żeby nie wpaść w zakupową pułapkę. Bieganie może stać się pretekstem do wydania dużej ilości pieniędzy na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz. Sklepy oferują szeroką gamę produktów przeznaczonych do biegania – buty, spodnie, t-shirty, bluzy i wiele innych. Ciekawe fasony i soczyste kolory mogą kusić, ale nie łudź się, że są one niezbędne już na samym początku. W pierwszych tygodniach biegania wystarczą Ci jedynie wygodne buty oraz elastyczny dres. Jeżeli okaże się, że bieganie nie sprawia Ci przyjemności i nie chcesz trenować, nie będziesz musiał zastanawiać się, jak odzyskać niepotrzebnie wydane pieniądze.

 

Jak uniknąć kontuzji podczas biegania?

Kiedy rozpoczyna się uprawianie sportu, zazwyczaj nie zna się jeszcze techniki, a w dodatku dopiero poznaje się reakcje swojego organizmu. Aby uniknąć kontuzji podczas biegania, trzeba zabezpieczyć odpowiednio swoje stopy. Jak już pisaliśmy – nie są Ci potrzebne drogie buty znanych marek, ale nie zmienia to faktu, że nadal muszą być to buty przystosowane do budowy Twojego ciała oraz nawierzchni, po której planujesz biegać. Jeżeli zignorujesz tę poradę i spróbujesz przebiec maraton w zwykłych tenisówkach, możesz być prawie pewien, że kilka kolejnych tygodni spędzisz w poradniach ortopedycznych i wykosztujesz się na leki oraz rehabilitację.

 

Las zamiast siłowni

Panuje mylne przekonanie, że podczas ćwiczeń w siłowni czujemy się mniej skrępowani, niż np. w parku. Na siłowni, tak samo jak w miejskim parku, mogą znaleźć się ludzie, którzy będą Ci się przyglądać i wprawiać Cię w zakłopotanie. Jeżeli planujesz tylko biegać – nie wydawaj niepotrzebnie pieniędzy na karnety, żeby potrenować na bieżni. Poszukaj w swojej okolicy miejsc, które nie są zbyt często uczęszczane w godzinach porannych lub wieczornych i wybierz się na trening właśnie tam. Oprócz tego, że zaoszczędzisz, dodatkowo dotlenisz swój organizm.

 

Bieganie może być tanie!

Bieganie nie tylko poprawia kondycję i doskonale kształtuje sylwetkę, ale także sprawia, że na co dzień mamy więcej energii i czujemy się lepiej. Jeżeli rozsądnie zaplanujemy treningi i zakup niezbędnych akcesoriów, wtedy możemy być pewni, że przyniesie nam to wyłącznie korzyści.