Finanse 14.03.2018

Jak bezboleśnie oszczędzać? Zobacz efektywne sposoby

Chociaż 54 proc. Polaków deklaruje oszczędzanie, zaledwie 13 proc. robi to regularnie – tak wynika z badań „Postawy Polaków wobec oszczędzania”. I Ty masz świadomość, jak ważne jest systematyczne gromadzenie środków? Poznaj sposoby na szybkie i efektywne oszczędzanie.
 

Każdy pomysł jest dobry, jeśli tylko przynosi oczekiwane rezultaty. Dlatego nie ma jednego sprawdzonego sposobu pozwalającego oszczędzać. Warto więc działać na kilku płaszczyznach jednocześnie, aby zgromadzone środki były jak największe. Sprawdź, co możesz zrobić.

Planowanie wydatków przede wszystkim

Wiele osób narzeka, że nie ma z czego oszczędzać, ponieważ nie pozwalają na to miesięczne zarobki. Gdyby jednak przeanalizować ich miesięczne wydatki, na liście pojawiłoby się sporo niepotrzebnych kosztów, których wyeliminowanie umożliwiłoby podreperowanie domowego budżetu.

Zastanów się więc:

  • jak często robisz zakupy większe niż zaplanowałeś
  • jak często jadasz na mieście
  • czy porównujesz ceny produktów
  • czy kupujesz to, co faktycznie jest Ci potrzebne.

Nierzadko okazuje się, że nieprzemyślane zakupy czy ograniczenie obiadów spożywanych na mieście może przynieść spore oszczędności – nawet rzędu 200-300 zł miesięcznie. Z kolei te środki można byłoby wpłacić na konto oszczędnościowe.

Ustaw zlecenie na przelewy stałe

Jeżeli chcesz gromadzić oszczędności, potraktuj to jako kolejny rachunek do zapłacenia. Ustaw zlecenie na przelewy stałe, dokonując wpłat na rachunek oszczędnościowy. W ten sposób każdego miesiąca będziesz odkładać konkretną kwotę, dzięki czemu uzyskasz sporą nadwyżkę finansową.
 

Odkładaj monety do skarbonki

Chociaż skarbonki wydają się być już przeżytkiem, warto do nich wrócić. Mogą okazać się bardzo przydatne wówczas, gdy chcesz małymi krokami zbudować solidną poduszkę finansową.

Wybierz konkretną wartość monety, np. 5 zł i ustal, że za każdym razem, gdy tylko taki nominał znajdzie się w portfelu, wrzucisz bilon do skarbonki. Będziesz tak robić przez cały miesiąc, a na koniec tego okresu uzbierane środki wymienisz na banknoty i wpłacisz na konto oszczędnościowe.

Zakładając, że każdego dnia w Twoim portfelu znajdzie się średnio 15-20 zł, w skali miesiąca będzie to kwota nawet 600 zł.
 

Końcówki salda przekaż na konto oszczędnościowe

Jeżeli często płacisz kartą lub dokonujesz transakcji internetowych, trudno będzie gromadzić w portfelu bilon. Dlatego możesz oszczędzać w jeszcze inny sposób – chodzi o to, by końcówki salda dziennego przelać na konto oszczędnościowe.

Załóżmy, że stan Twojego konta na koniec dnia wynosi 3 546,87 zł. Dokonujesz przelewu kwoty 6,87 zł na wskazany rachunek oszczędnościowy. Kolejnego dnia zostało Ci 3481,84 zł i na koniec dnia dokonujesz przelewu na kwotę 1,84 zł. Taki sposób oszczędzania, choć nie pozwala gromadzić bardzo wysokich kwot, na pewno uczy systematycznego odkładania środków.

To zaledwie kilka pomysłów na bezbolesne oszczędzanie. Nie musisz ograniczać się do jednego – możesz działać w wielu kierunkach jednocześnie.