Podróże 20.11.2015

IZRAEL. Niezapomniana wyprawa

Jeszcze niedawno wydawało się, że dzięki nowo otwartym połączeniom tanich linii lotniczych Izrael stanie się nowym atrakcyjnym celem turystycznych wypraw Polaków. Okazało się, że życie i polityka chciały inaczej. Jako, że dane nam było zwiedzić Izrael tuż przed tragicznym w skutki konfliktem, opowiemy Wam jak tanio i bezpiecznie zobaczyć najciekawsze miejsca Izraela.


Izrael można zwiedzać dwojako: w sposób tradycyjny - skupiając się na odkrywaniu kraju, ludzi i miejsc, oraz na poszukiwaniu śladów Biblii, skupiając się na aspekcie "Ziemi Świętej". Naszym zdaniem najlepiej tradycyjną formę zwiedzania wzbogacić tylko o wybrane elementy religijne.

Co warto zabrać do Izraela?
Na tygodniowy wyjazd najlepiej zabrać dodatkowy bagaż do którego zapakujcie namiot i podstawowe produkty żywnościowe z Polski. Jedzenie w Izraelu jest bardzo drogie, nie macie także, co liczyć na tani nocleg w hostelu. Warto poszukać gospodarzy na couchsurfingu - ludzie są tu bardzo gościnni!
Nie zapomnijcie o okularach i kremie z mocnym filtrem, bo słońce w Izraelu naprawdę potężnie praży!

Przykładowe ceny:
Woda - od 5 do 20 zł
Coca Cola - 7 do 21 zł
Piwo 0,5l. - 24 zł w knajpie / 8 w supermarkecie
Banany - 7zł/kg
Chleb - 8 zł
Jajka - 1zł/szt.
Kurczak - 30 zł/kg
Cheesburger - 15 zł

Jak się poruszać?
Wynajem  samochodu to koszt ok. 600 zł (bez kosztów paliwa) za tydzień szybkiego i wygodnego transportu w dowolne wybrane przez siebie miejsce. Bez problemu znajdziecie wiele , w których bezpiecznie zaparkujecie samochód i rozbijecie namiot.  Przykładowo podróż autobusem z Tel Avivu do Eljatu to ok 75 zł/os. ,do Jerozolimy - 30/os. Podróż do Akki to już 60 zł/os. Warto zatem kupić bilety tygodniowe.  A autostop? Kierowcy zatrzymują się chętnie i często zrobią dla was kilka nadprogramowych kilometrów. Ba! zaproponują ciekawe miejsca do zwiedzania.
 

Skomplikowana sytuacja polityczna a bezpieczeństwo
Izrael jest generalnie państwem bezpiecznym, zwłaszcza tereny popularne turystycznie są bardzo dobrze zabezpieczone. Co rusz widać uzbrojone patrole wojskowe, które stanowią tu widok normalny. Ci żołnierze są zwykłymi młodymi ludźmi w wieku studenckim, którzy odbywają obowiązkową w tym kraju służbę wojskową. Uwagę zwracają bardzo ładne żołnierki  :)
Obywatele Izraela bardzo uważają by w stosunku do turystów zachowywać się przyjacielsko i pomocnie. Sytuacja zmienia się w strefach kontrolowanych przez Palestyńczyków. Turyści nie są mile widziani, a w Jerozolimie mogą dać Ci do zrozumienia, że w ich dzielnicy nie macie czego szukać.

Co warto zobaczyć?


Jerozolima to oczywiście cel wielu turystów. Niezaprzeczalnie jest to niezwykłe miasto pełne zabytków i różnych żyjących tu kultur. Ciężko się jednak oprzeć wrażeniu, że starówka to monotonny bazar z tandetą sprzedawaną często za absurdalne pieniądze (warto się targować ale czy jest o co?).
Nie dajcie się złapać handlarzom znakomicie władającym językiem Polskim! Miejsca kultu zdominowały kolejki i turystyczne przepychanki o jak najlepsze miejsce do zdjęć. Nie zaznacie tam ciszy i modlitewnej zadumy. Oczywiście warto zobaczyć  Ścianę Płaczu, czy choćby z daleka, Meczet Al Aksa.

 


Morze Martwe - To punkt obowiązkowy i niezaprzeczalny cud świata. Wyporność niezwykle słonej wody powoduje, że nie sposób utonąć w tym morzu. Gwarantuje to godziny świetnej zabawy i wypoczynku! Ze względu na skład chemiczny wody, nie jest tu jednak możliwe zwykłe pływanie, nurkowanie czy skoki do wody - kontakt wody z oczami powoduje ból i jest niebezpieczny!


Morze Czerwone/ Eilat - Izrael daje możliwość pławienia się, aż w trzech morzach: Śródziemnym, Martwym i właśnie w Czerwonym. Eilat to jednak miasto przede wszystkim portowe i chociaż posiada kilka atrakcyjnych plaż, nie koniecznie są one warte tak długiej podróży przez pustynię.

Pustynia Judzka - To tu Jezus modlił się 40 dni i nocy. Nawet krótki pobyt na tym rozgrzanym obszarze potrafi dać się we znaki. Warto to zobaczyć i poczuć - choćby przejazdem.

Masada - To spektakularne miasto-twierdza zajmujące całą górę nieopodal Morza Martwego. Miejsce niezwykle ważne dla świadomości narodowej Izraela. Świadectwo nieustępliwości mieszkańców oraz kunsztu oblężniczego Rzymian. Do miasta można dostać cię kolejką ale prawdziwi odkrywcy przejdą pieszo historyczny szlak węża,  podziwiając wymyślne konstrukcje zapewniające dopływ wody do tętniącego życiem niegdyś miasta.

Tel Aviv - To ekonomiczna stolica Izraela i piękne nowoczesne miasto. W okolicy znaleźć można kilometry wspaniałych plaż oraz pełne ludzi kluby. Warto zobaczyć Stare miasto Portowe Jaffę. Znajdziecie tu także mnóstwo restauracji, pubów i sklepów.


Dzikie plaże nad Morzem Śródziemnym i inne miejsca.
Warto zgubić się i w drodze do Hajfy (która sama w sobie nie jest specjalnie ciekawa) i poszukać pięknych dzikich plaż (to dobre miejsca do rozbicia obozów czy rozpalenia ogniska).


W całym Izraelu dużo jest także niewielkich parków i rezerwatów, w których można odpocząć i znaleźć nieco cienia. Jezioro Genezaret przyniesie Wam ulgę po upałach pustynnej części Izraela. To tu Jezus uciszył burzę i to z tych okolic pochodziła większość jego apostołów. Ciche Jezioro Genezaret zachęca do modlitwy znacznie bardziej od głośnej Jerozolimy.

Izrael to piękny kraj skłóconych narodów i kultur. Miejmy nadzieję, że kiedyś dojdzie między nimi do sprawiedliwego pojednania. Miejsca jest tu dość dla wszystkich, a turystyka jest w stanie zapewnić temu małemu krajowi wielkie bogactwo.