Wywiady 07.09.2015

"Inspiracje są wszędzie

 

i o każdej porze"

Gentleman podczas Czad Festiwal. foto: Tomasz Jagodziński

Przy okazji odbywającego się w Straszęcinie Czad Festiwalu, nasz dziennikarz przeprowadził krótki wywiad z jednym z headlinerów festiwalu – Gentlemanem. Artysta ten ściśle tworzy muzykę reggae i dla fanów tego nurtu zdecydowanie był największą gwiazdą tegorocznej edycji Czad Festiwalu. Jego najbardziej znane utwory to „Superior”, „Lonely days” czy „To the top”. Współpracował w swojej muzycznej karierze z wieloma gwiazdami muzyki reggae, takimi jak: Shaggy, Sizzla, Ky Mani-Marley. Zagrany w Straszęcinie koncert przyciągnął w czwartkowy wieczór sporą grupę fanów, którzy wspólnie z artystą bawili się zarówno jego muzyką, jak i całą atmosferą panującą na festiwalu. Warte zauważenie jest częste nawiązywanie kontaktu z czadową publicznością przez Gentlemana. Niemalże nie mógł się on powstrzymać od przybijania piątek oraz wychodzenia do publiczności. Raz nawet przeskoczył barierki dzielące scenę od widowni i wyszedł prosto w tłum! Zapraszamy na wywiad i polecamy wszelkie koncerty tego wspaniałego artysty.

 

 

Na początku rozmowy pragnę powitać Cię w Polsce. Jesteś u nas dość częstym gościem. Podoba Ci się w naszym kraju? Posiadasz jakieś szczególne wspomnienia z nim związane?

 

Gentleman: Skoro o to pytasz, Richie Stephens (jamajski artysta i producent muzyczny – przyp. red.) jest tutaj ze mną. Był również na Woodstocku. To było coś, w co wielu nie mogłoby uwierzyć. To wydarzenie na zawsze zostanie w mojej pamięci, było niezwykłe! Dla mnie to zawsze niezwykła przyjemność być tutaj, w Polsce. Dostaję tutaj tyle miłości i czuję niezwykły kontakt z publicznością. Tu jest pięknie, kocham Polskę!

 

Występowałeś z polskimi artystami takimi jak: Mesajah i Kamil Bednarek. Obaj zgodnie twierdzą, że jest jesteś dla nich muzyczną inspiracją. Kto zatem jest inspiracją dla Ciebie?

 

G: Nie dzieliłbym tego na takie poziomy: większa, największa czy mniejsza inspiracja... Ogólnie inspiracja jest dla nas niezbędna. Richie Stephens jest zdecydowanie moją wielką inspiracją. To pierwszy producent na Jamajce, który otworzył przede mną drzwi i pozwolił mi nagrywać. Pracujemy razem od dwudziestu lat i to wielkie szczęście mieć go tutaj na scenie. Inspiruję się oczywiście Bobem Marleyem. Oprócz niego darzę wielkim szacunkiem Jacoba Millera. Ogólnie kocham Roots Reggae. Uważam też, że inspiracją mogą być rozmowy, podróże, poznawanie nowych ludzi czy dobra książka. Dla mnie są nią moje dzieci. Inspiracje są wszędzie i o każdej porze - musisz być tylko na nie otwarty!

 

Mówisz o inspiracjach. Jestem zatem ciekaw, co było inspiracją do powstania filmu "Journey to Jah"?

 

G: To nie jest mój film, jestem tylko jego częścią. Jego nagrywanie trwało siedem lat - a to niesamowicie długi czas! Jednakże to, co mogę powiedzieć o tym filmie, a właściwie dokumencie, to tyle, że jest prawdziwy i szczery. Przez siedem lat wiele się zmieniało, ukazano tam osoby z wieloma pasjami, motywacjami i to właśnie jest siłą tego dokumentu.

 

Gentleman. Foto: Tomasz Jagodziński

 

Co uważasz za najważniejsze podczas swojego koncertu?

 

G: Podczas koncertu najważniejsze jest dla mnie poczucie jedności. To, że mam wspaniałych muzyków ze sobą na scenie dodaje mi pewności siebie. Naprawdę uwielbiam grać dla ludzi i dzięki The Evolution robię to z pełną mocą.

 

Wymień proszę pięć pierwszych rzeczy, które przychodzą Ci do głowy, gdy pomyślisz
o Jamajce?

 

G: Pięć rzeczy? Inspiracja, kreatywność, prawdziwość, przeżywanie chwili, paradoks.

 

A o Polsce?

 

G: Inspiracja, ruch, wibracja, piękne dźwięki i ogólna miłość. I jeszcze dobra drużyna piłkarska- oni mają potencjał!

 

Czego możemy spodziewać się na koncercie?

 

G: Richie Stephens jest tu ze mną. Nagraliśmy razem album, nazywa się "Live Your Life". Są na nim piękne dźwięki. Jestem bardzo szczęśliwy, że będzie on ze mną na scenie, uważajcie na niego!

 

Richie Stephens: "Live Your Life" zagramy w Polsce po raz drugi. Pierwszy raz zaprezentowaliśmy ten utwór na Woodstocku. Wtedy był nowością. Dla mnie to wspaniałe, że mogę powrócić do Polski. Tak jak Gentleman uwielbiam polską publiczność i czuję się z nią wyjątkowo związany. Dzisiaj również zagramy ten utwór i będzie to naprawdę specjalne wykonanie. Uważajcie na nie!

 

G: Musicie zobaczyć jak tańczy Richie!

 

Bardzo serdecznie dziękuję za wywiad.