News 18.01.2017

Ile kosztuje wynajęcie magazynu?

Gospodarka magazynowa rozwija się najprężniej w okolicach Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania oraz na terenie aglomeracji śląskiej. Wynika to ze znaczącego postępu w dziedzinie przemysłu.
 

Im bardziej region jest rozwinięty przemysłowo, a na jego obszarze znajdują się wielkie miasta, tym:

  • wyższy jest standard dostępnych powierzchni do wynajęcia,
  • droższe są magazyny do wynajęcia (skrajnie wysokie czynsze spotyka się w Warszawie),
  • mniej jest dostępnych wolnych powierzchni magazynowych.

W okolicach wielkich miast ulokowanych jest dużo centrów magazynowych oraz logistycznych różnej klasy. Wśród najemców dominują firmy logistyczne i kurierskie, hurtownie spożywcze, dystrybutorzy RTV i AGD na ogólnokrajową skalę.

Usprawnienie pracy na terenie magazynu dzięki wózkom widłowym

Na terenie magazynu warto usprawnić organizację działań pracowników oraz transport. Wózki magazynowe zdecydowanie podnoszą efektywność pracy. Używany wózek widłowy to często spotykane rozwiązanie zarówno w małych sklepach, jak i na obszarze wielkich hal magazynowych. Przed wyborem wózka należy sprawdzić łatwość jego przechowywania, np. modele taczkowe są często składane. Ważne jest również dostosowanie wózka do wymogów branży – typu transportowanych nim produktów. Przykładowo wysuwany podest wózka taczkowego jest idealny do przewożenia dużych sprzętów AGD bądź worków z cementem.

Działalność gospodarcza w wynajętym magazynie

Jeśli firma nie przewiduje zmiany profilu działalności i dysponuje własnym dużym terenem, dobrym rozwiązaniem jest postawienie swoich magazynów. Rośnie liczba lokalizacji, gdzie można je wybudować. Najpopularniejsze jest jednak wynajmowanie powierzchni magazynowych. Najbardziej atrakcyjne ceny czynszów znajdują się w mało uprzemysłowionych regionach, np. w województwach: lubelskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim lub świętokrzyskim. Ceny najmu brutto wraz z opłatami eksploatacyjnymi to nawet mniej niż 10 złotych za 1 metr kwadratowy. Jednocześnie ceny magazynów w stolicy dochodzą nawet do 50 złotych za taką samą jednostkę powierzchni.

Na jakie dodatkowe koszta najmu magazynu trzeba uważać

Czynsz za magazyn jest z reguły tym niższy, im dłuższy jest czas trwania umowy najmu. Bardziej opłaca się więc podpisywanie umów na co najmniej 3-5 lat. Przy wyborze hali należy zwrócić uwagę na jej powierzchnię – duże, bardzo nowoczesne budynki mają często dość wysoki standard, co znacząco podnosi cenę. Obecnie budowane hale magazynowe nie wymagają żadnych inwestycji od najemców. Ponadto mają własne parkingi, niepylące posadzki, ogrzewanie, windy towarowe, rampy oraz monitoring.