News 09.02.2018

Hackujemy mózgi i ratujemy ludzkość!

Już za chwilę dzięki technologii interfejs mózg-komputer (ang. brain-computer interface, BCI) ludzie nabędą „nadprzyrodzone” możliwości, staną się pół-robotami i przestaną cierpieć na nieuleczalne choroby neurologiczne – tyle obiecują m.in. Elon Musk i Mark Zuckerberg. Ale nie tylko oni. Polska firma Neuro Device, która od lat z powodzeniem pracuje nad rozwiązaniami z obszaru BCI, w dniach 21-22 kwietnia organizuje w Poznaniu Brainathon, na który zaprasza wszystkich inżynierów i programistów chcących zmierzyć się z tą futurystyczną technologią.

 

Rozwój technologii BCI (ang. brain-computer interface) to ogromna szansa dla całej ludzkości. Dzięki niej pozbędziemy się wielu uciążliwych chorób o podłożu neurologicznym, jak chociażby Alzhaimer czy padaczka, a także obronimy się przed zagrożeniami ze strony sztucznej inteligencji.

 

To nie jest specjalnie odległa przyszłość, a żeby się o tym przekonać, nie trzeba wyjeżdżać do Doliny Krzemowej – wystarczy przyjechać do Poznania. To właśnie tutaj, w dniach 21-22 kwietnia 2018 roku, odbędzie się Brainathon – niecodzienny hackathon, podczas którego powstaną prototypy urządzeń sterowanych falami mózgowymi. Na zwycięzców czeka międzynarodowa kariera i nagroda pieniężna.

 

 

– Połączenie mózgu z komputerem może brzmieć złowrogo, trochę jak próba zabawy w Pana Boga, trochę jak realizacja pomysłów scenarzystów science-fiction. Nasz cel jest jednak nieco inny. Chcemy wykorzystać tę technologię do leczenia ludzi, poprawy jakości życia tych, którzy cierpią na choroby natury neurologicznej – tłumaczy Paweł Soluch, prezes firmy Neuro Device i jeden z jurorów hackathonu. – Zdajemy sobie sprawę, że to są dość skomplikowane rzeczy, do których nie każdy ma dostęp. Dlatego organizujemy hackathon, chcemy podzielić się swoim podejściem i wiedzą, ale też usłyszeć i zobaczyć, jakie pomysły mają inni. Jestem przekonany, że efektem naszego Brainathonu będzie jakieś nowe obiecujące rozwiązanie. Może uda nam się zaskoczyć samego Elona Muska!

 

Technologia w służbie medycyny

Uczestnicy 24- godzinnego Brainathon-u będą mieli do wyboru siedem projektów bazujących na technologii BCI. Ich zadaniem będzie stworzenie rozwiązań umożliwiających sterowanie różnego rodzaju przedmiotami (np. lampą, ortezą, grą komputerową czy robotyczną kulą) za pomocą fal mózgowych. Do dyspozycji będę mieli w pełni wyposażone laboratorium i warsztat oraz wsparcie doświadczonych ekspertów – przedstawicieli firm Neuro Device i g.tec, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

 

Zapisy na Brainathon prowadzone są na stronie: www.br41n.io/Poznan-2018

 

Najlepsze rozwiązania opracowane podczas wydarzenia będą miały szansę na wykorzystanie w urządzeniach służących do rehabilitacji i leczenia chorób neurologicznych, a przed ich autorami otworzą się drzwi do międzynarodowej kariery. Organizatorzy wydarzenia przewidzieli także nagrodę finansową w wysokości 15 000 PLN.

 

Dla kogo Brainathon

Brainathon odbędzie się w dniach 21–22 kwietnia br. w FutureLab – Inteligentnej Przestrzeni Laboratoriów Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

 

Swój udział może zgłosić każdy, kto chociaż trochę zna się na programowaniu (JAVA i C to minimum), jest pełnoletni, zna język angielski, ma dużą wyobraźnię, chęci do nauki i poprawiania świata. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 kwietnia br. za pośrednictwem strony http://www.br41n.io/Poznan-2018. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Organizatorem wydarzenia jest firma Neuro Device Group, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a także firma g.tec, producent rozwiązań opartych na technologii BCI.