News 02.03.2014

FRANCUSKIE SMAKOŁYKI...

...zapomniane czy nieznane?


Gdyby ktoś zapyta z jakich potraw słynie Francja, to odpowiedź zapewne nasunie się sama. Większość powie, że z żabich udek. Ktoś może jeszcze dorzucić zupę cebulową – ale o to już coraz trudniej. Nie zapominajmy jednak, że to właśnie kraj z Wieżą Eiffela jest kolebką sztuki kulinarnej.

Bo to przecież we Francji rodzą się najlepsi kucharze na świecie, a przez wieki europejskie dwory starały się „wykraść” tajemnice kuchni francuskiej. I nie ma się co temu dziwić, ponieważ kuchnia ta jest jedną z najbogatszych pod względem różnorodności smaków i produktów.

Jeśli chodzi o wybór żywności to bez wątpienia można powiedzieć, że Francja jest krajem dbającym o szczegóły. Nie ma tutaj mowy o tanich produktach. Francuzi cenią sobie jakość posiłków i z wielkim szacunkiem do nich podchodzą. Pora obiadowa jest tutaj świętością i nikt, ani nic nie jest w stanie tego zakłócić. Tradycyjny Francuski posiłek składa się z trzech posiłków: petit déjeuner, déjeuner i dîner (niech nazwa nikogo nie zraża, bo jest to po prostu śniadanie, obiad i kolacja). Pierwszy z posiłków to zwykła bagietka lub croissant podawane z masłem lub dżemem. Następnie w porze obiadowej zasiadając do obiadu francuzi spożywają najpierw różnego rodzaju przystawki, potem danie główne, sery, deser (lody, ciasta lub placek z owocami) i kawę. Dodać należy, że główny z posiłków jest uwieńczany winem, które może być również zastępowane piwem. Żaden francuz nie jest w stanie wyobrazić sobie obiadu bez alkoholu (mowa tu o śladowych ilościach, a nie o upijaniu się). Ostatni posiłek, czyli diner to po prostu dania na ciepło, może nim być np. zupa.

Kuchnie francuską można podzielić na dwie całkiem odrębne i różniące się od siebie nurty: haute cuisine i nouvelle cuisine. Haute cuisine to kuchnia, którą serwuje się w najlepszych i najdroższych restauracjach. Obecnie nie można wyróżnić tutaj, żadnego określonego stylu. Mogą się tutaj zarówno znajdować potrawy regionalne jak i mieszanki różnego typu kuchni. Jednak zbyt wygórowane ceny haute cuisine nie pozwalały cieszyć się zwykłym śmiertelnikom „pysznym potrawami”, dlatego też w XX wieku nastąpiła mała rewolucja, która spowodowała narodzenie się kuchni nouvelle cuisine. Opiera się ona na lekkich, łatwych w przyrządzeniu potrawach, za które nie trzeba płacić grube miliony, aby spróbować prawdziwego rarytasu.

Za danie narodowe – co pewnie niejedną osobę zadziwi – jednogłośnie francuzi wybrali naleśniki, które ponoć w XVI wieku przywiozła do ich kraju Katarzyna Medycejska. Od tej pory zaczęły królować na stołach pod różnymi postaciami. Dzisiaj podawane są praktycznie w każdej restauracji, czy kawiarni. Do innych specjałów kuchni francuskiej zaliczymy:
- brioche inaczej też zwana brioszką, jest to wypiek w kształcie bułeczek, zawierający bardzo dużą ilość masła i jajek; podawany jest podczas śniadań
- flamique à porions (suflet czosnkowy) wypiek przygotowany z masła, mąki, mleka, jajek i czosnku; niezwykłość sufletu dodaje mu piana ubita z białek, która nie pozwala mu opaść podczas pieczenia; przysmak ten jest specjalności Pikardii położonej nad Kanałem La Manche
- choucroute, czyli danie które z wyglądu przypomina nasz polski bigos
- andouillette kiełbasa przyrządzona z wieprzowiny z dodatkiem cebuli i innych przypraw
- pain Poilâne chleb z dodatkiem soli morskiej.

Przebywając we Francji zaleca się również skosztowanie ich bagietek – najlepsze na świecie?
Przekonaj się sam.
 

Autor: Agnieszka Kobroń