Lifestyle 21.09.2016

Fotograf – zawód z pasją

Wszechobecny dostęp do nowoczesnego sprzętu fotograficznego sprawia, że wszyscy potrafią zrobić zdjęcie. Mimo to, nie każdy może zostać zawodowym fotografem. Znajomość specjalistycznych technik i posiadanie profesjonalnego sprzętu to nie wszystko. Liczą się oryginalne pomysły, które umożliwiają wykonanie zdjęcia, wyróżniającego się na tle innych. 

 

Specyfika pracy fotografa


W Polsce, nie istnieją regulacje prawne, które mówią o tym, kto może wykonywać zawód fotografa. Mogą to być osoby z wykształceniem kierunkowym lub pasjonaci, którzy sami kształcili swój warsztat. Od lat 80. do dziś, w Polsce funkcjonuje dużo niepublicznych placówek edukacyjnych, które uczą fotografii. Do tej grupy zaliczyć można także warsztaty fotograficzne oraz kursy.
Do zadań fotografa należy organizowanie planu zdjęciowego, rejestracja obrazu, jego kopiowanie oraz obróbka graficzna. Zrobienie profesjonalnego zdjęcia wymaga znajomości wiedzy technologicznej oraz wyobraźni artystycznej.  Dlatego nie każdy rzemieślnik może być dobrym fotografem. W tej profesji bardzo ważna jest umiejętność wyszukiwania oryginalnych kadrów, plenerów oraz eksperymentowania. Ważna jest również chęć rozwijania swoich umiejętności, poprzez branie udział w szkoleniach oraz kursach, które pomagają w doskonaleniu warsztatu. 

 

Cechy dobrego fotografa


Aby zostać fotografem, dostateczne opanowanie warsztatu oraz posiadanie nowoczesnego sprzętu to nie wszystko. Ważne jest także wykazywanie się odpowiednimi cechami charakteru. Fotograf powinien mieć poczucie estetyki, być wrażliwy, kreatywny i cierpliwy – czasem zdarza się, że na wymarzone ujęcie trzeba czekać nawet kilka godzin. Niewątpliwym atutem jest także posiadanie wyobraźni artystycznej i przestrzennej, która może być źródłem inspiracji.  Fotograf pracuje z ludźmi, dlatego ważne jest również posiadanie odpowiednich zdolności interpersonalnych, które umożliwiają swobodne komunikowanie się z innymi. Podczas pracy, fotograf powinien brać pod uwagę indywidualne upodobania oraz sugestie klienta. Dobrze, jeśli jest też dobrym psychologiem i przy wykonywaniu fotografii portretowej potrafi uwiecznić najbardziej charakterystyczne cechy charakteru osoby, która mu pozuje. Doświadczony fotograf potrafi także odpowiednio przygotować kompozycję. Dzięki temu, elementy znajdujące się na drugim planie mogą być wzmocnieniem planu pierwszego i odwrotnie.

 

Sprzęt fotograficzny


Dla każdego profesjonalnego fotografa kluczowa jest biegła obsługa aparatu fotograficznego. Znajomość sprzętu pozwala na wykorzystanie w pełni możliwości urządzenia, a także dobranie odpowiednich parametrów i ustawień do wykonania możliwie jak najlepszej fotografii. Biegła znajomość własnego aparatu pozwala na uzyskanie dokładnie takiego zdjęcia, na jakim zależy fotografowi. Profesjonalni fotograficy potrafią także obsługiwać programy graficzne, które służą do ostatecznej obróbki wykonanych zdjęć. Do najpopularniejszych programów tego typu, zalicza się m.in. Adobe Photoshop oraz Corel Photo Paint. 
Profesjonalny aparat powinien mieć możliwość pracy w trybie manualnym, czyli na własnych ustawieniach. Bardzo ważnym wyposażeniem są także dodatkowe obiektywy o różnej ogniskowej, które wykorzystuje się do różnych technik fotografowania. Dużym udogodnieniem jest również możliwość podłączenia zewnętrznej lampy błyskowej oraz wyzwalania zdjęć pilotem. Warto jednak pamiętać, że na wykonanie wysokiej jakości zdjęcia wpływ ma nie tylko sprzęt, ale także doświadczenie fotografa oraz czynniki zewnętrzne (pogodowe).

 

Możliwości zatrudnienia


Fotograficy mają bardzo wiele możliwości zatrudnienia. Mogą pracować w zakładach i studiach fotograficznych, agencjach prasowych, reklamowych, modelek, laboratoriach fotograficznych lub kryminalistycznych, w przemyśle fotooptycznym, fotochemicznym i optoelektronicznym, a także jako freelancerzy. Fotografowie mogą zajmować się także fotografią reportażową, zarówno o tematyce przemysłowej, kulturalnej, jak i artystycznej.

 

Rodzaje fotografii


Ze względu na technikę wykonywania zdjęć, wyróżnia się dwa rodzaje fotografii - analogową i cyfrową. Biorąc pod uwagę miejsce wykonywania zdjęcia, istnieje podział na fotografię studyjną lub plenerową. Fotografię plenerową wykorzystuje się najczęściej do sesji modowych, reportaży turystycznych, czy ślubów. Bardzo popularnym rodzajem jest także fotografia portretowa - zarówno dzieci, jak i dorosłych, wykonywana okazjonalnie lub na potrzeby różnego rodzaju urzędowych dokumentów. Zanim zdecydujesz się na usługi konkretnego fotografa, warto zapoznać się z jego portfolio, czyli zbiorem najlepszych prac. Pamiętaj, że dobre zdjęcie to takie, które budzi emocje i na długo pozostaje w pamięci. 


Nie wiesz gdzie znaleźć profesjonalnego fotografa? Zamiast szukać, zamieść zlecenie na dowolną usługę online:
http://oferia.pl/zlecenia/kultura-sztuka/fotografia