FESTIWAL UCZUĆ URAŻONYCH JUŻ 8–9.XI.2014
Wyobraźcie sobie świat, w którym nie istnieją sztuczne konwenanse, w którym nie ma poprawności politycznej, a nonkonformizm jest godny podziwu. Świat bez sztucznych podziałów - również, a może przede wszystkim, tych artystycznych. Trudne?
Wejdźmy w labirynt spektakli, dajmy się ponieść muzyce i podyskutujmy o tym kto i w jaki sposób decyduje co jest normą, a co innością? Co artystycznie niskie, a co wysokie? Co dopuszczalne, a co piętnowane? Chcemy, aby w polskim, rozwarstwionym społeczeństwie pojawiła się przestrzeń wolności i równowagi, w której hasło „Moje uczucia zostały urażone” będzie mogło zniknąć.
1 dzień: Manipulacje - halucynacje
Kto jest bardziej urażony? Kto wykluczony i manipulowany? Czy całkowita wierność sobie oznacza ostracyzm? Co wypada, a czego nie wypada? Jaka jest alternatywa wobec obowiązującego mainstreamu? Joanna Szczepkowska, odważna komentatorka życia publicznego i politycznego, ze środowiskowego świecznika, trafiła do grona odrzuconych. Dlaczego? Przez kilka „niepoprawnych” wypowiedzi, poddanych wybiórczym interpretacjom. Bezkompromisowość i nieustępliwość w głoszeniu własnego zdania z atutu stała się nagle przyczyną odcięcia się od aktorki. Podczas pierwszego dnia Festiwalu Uczuć Urażonych, o 20:30 zobaczymy monodram Joanny Szczepkowskiej „Goła Baba”, który stanie się preludium rozmowy autorki z Joanna Krakowską. Zaprosimy również na reżyserowane przez Jarosława Wójtowicza czytanie sztuki „Bydło” Przemysława Jurka, które otworzy festiwalowy dzień o 18:00. Czytanie uruchomi dyskusję prof. Krystyny Duniec, dr hab. Joanny Krakowskiej i prof. Przemysława Czaplińskiego o obecnej kondycji społeczeństwa obywatelskiego: jego charakterze, mechanizmach jego działania z uwzględnieniem polskiej historii. Postawione zostanie pytanie o możliwość społecznego porozumienia, a także o rolę teatru jako instytucji - w klasycznym rozumieniu – odzwierciedlającej, ale też kształtującej i przekształcającej postawy społeczne.
2 dzień: Ciało bezwstydne
Tabu ciała. Nagiego. Innego. Ciało w świetle reflektorów, na scenie. I ciało w strumieniu tv i na billboardzie. Dla widza, czy dla podglądacza? Dlaczego Sztuka jako operacja na naszej cielesności jest kontrowersją, skandalem i niezrozumieniem? Rozmawiajmy. Prowokujmy. Spotkajmy się. Bezwstydny wieczór w naszym teatrze to wachlarz propozycji. W programie unikalne prawybory,
czyli cielesno-ruchowa konfrontacja kandydatów na radnych. Politycy wszystkich opcji w prawdzie ciała, a nie tylko deklaracji i przemówień. W otwartym treningu political body wezmą udział, m.in. Małgorzata Jantos, Robert Pajdo, Marek Hohenauer, Adam Kalita, Brian Scott, Łukasz Wantuch, Anna Ratecka. Zdecydujecie, które ciało polityczne powinno zasiadać w Radzie Miasta.
Wieczór zainaugurujemy filmowo, rozmową z Łukaszem Maciejewskim o cielesnych przekroczeniach w filmie, balansowaniu między naturalizmem, obłędem i fetyszem. O 19.30 „Gatunki Chronione” – performersko-filmowy projekt Anu Czerwińskiego i Rafał Urbackiego, w którym osoby o alternatywnej motoryce zatańczą razem z nami. Na zakończenie wykład dialogujący, czyli krótka historia nagiego ciała w teatrze polskim w wykonaniu Grzegorza Stępniaka. Rozmowa z Radosławem Krzyżowskim i Krzysztofem Zarzeckim oraz politykami i publicznością w nadziei na tezy tyleż mocne, co uczciwe. Na zakończenie zderzymy umowność „ciała art” z dosłownością „ciała pop”, czyli aktor kontra chippendales!
Startujemy o 18.00. Końca nie wypatrujcie, bo i tak Łaźniobus odwiezie Was do domu.