Podróże 11.09.2015

Festiwal Podróżniczy „Na świat”

26 września w Bochni odbędzie się I Festiwal Podróżniczy „Na świat”. W programie pokaz pojazdów podróżniczych na bocheńskim rynku, warsztaty podróżnicze w Miejskim Domu Kultury, a w Oratorium Św. Kingi pokazy podróżnicze niesamowitych ludzi, którzy mimo przeszkód odważyli się zrealizować swoje marzenia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

Podróż otwiera horyzonty

„Na świat” to nie jest zwykły Festiwal Podróżniczy. Jego idea jest wielowymiarowa, a podróże są jedynie punktem odniesienia. Celem wydarzenia jest przełamanie schematów codzienności, otwarcie horyzontów i dostrzeżenie, że można żyć inaczej, przewartościować pewne sfery swojego życia, złamać rutynę i odważyć się zrealizować marzenia. Uczestnicy Festiwalu będą mogli poznać historie inspirujących ludzi, którzy wyszli poza schemat. – komentuje Dominika Kozłowska, współzałożycielka Grupy Wschodu.

Każdy z nas na co dzień zajmuje się czymś innym, a jednak łączy nas pasja do odkrywania świata. Od lat obracamy się w środowisku podróżniczym, organizujemy slajdowiska i uczestniczymy w festiwalach podróżniczych w charakterze zarówno prelegentów jak i słuchaczy. Teraz przyszedł czas na Bochnię.– komentuje Dariusz Majewski, Stowarzyszenie Bochnia i Sól.

 

Ludzie łamiący schematy

26 września Bochnia gościć będzie wyjątkowych podróżników. W godzinach 14:00-20:00 w Oratorium Św. Kingi odbędą się ich pokazy. Małgorzata Szumska, autorka książki „Zielona Sukienka” zabierze nas w sentymentalną podróż śladami rodzinnej historii, opowie o poszukiwaniu korzeni i zapełnianiu białych plam podczas podróży do Rosji. Kamila Kielar wróci wspomnieniami do samotnej rowerowej podróży po Kamczatce. Agnieszka i Mateusz Waligórowie opowiedzą jak w ciągu 2 lat przejechali 16 tysięcy kilometrów przez Amerykę Południową i Australię, zrywając ze swoim życiem w trybie „9:00-17:00”. Gwiazdą wieczoru będzie Mieczysław Bieniek „Hajer” – człowiek orkiestra, górnik, który po poważnym wypadku w kopalni postanowił zmienić swoje życie i samotnie zwiedził 111 krajów.W programie także emisja pełnometrażowego filmu „Trabanty jadą do Afryki”, obrazu z humorem, przedstawiającego pokonywanie granic „niemożliwego”. Grupa nieprzeciętnych podróżników przemierzyła trabantami Afrykę z Libii do RPA, doświadczając masy niezapomnianych przygód.

 

 

Warsztaty dla aktywnych

W ramach Festiwalu w Miejskim Domu Kultury w godz. 10:00-13:30 odbędzie się seria warsztatów podróżniczych, podczas których Wojciech Salamon zapozna uczestników z tajnikami fotografii, Marcin Nawrocki zarazi ideą couchsurfingu, ks. proboszcz Leszek Leszkiewicz opowie o wolontariacie misyjnym i pracy na misji w Ekwadorze, a PTTK Bochnia pomoże przygotować się w góry.

 

 

Pokaz pojazdów podróżniczych

Bocheński rynek zamieni się w centrum podróżniczych inspiracji. Od 10:00 będzie można zobaczyć pojazdy, które przemierzają bliższe i dalsze zakątki świata i porozmawiać z ich właścicielami. W planie m.in.:auta terenowe, przystosowanepod dalekie podróże, rowery z pełnym wyposażeniem wyprawowym, campery, ciężarówka rajdowa i motocykle wyprawowe. Swój pokaz będzie miała Grupa Ratownictwa Medycznego Off Road Rescue Team, która organizuje zabezpieczenia medyczne na największych rajdach samochodów terenowych.

 

 

Konkurs fotograficzny

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze zdjęcie z podróży. Tematyka zdjęć jest dowolna, muszą one jednak w jakikolwiek sposób nawiązywać do podróżowania. Spośród nadesłanych zdjęć, wybranych zostanie 12 półfinałowych fotografii, na które głosować będzie publiczność podczas Festiwalu. Zdjęcia można zgłaszać do 20 września przez stronę www.naswiat.pl. Nagrodę można odebrać jedynie osobiście w dniu Festiwalu, więc obecność autora zdjęcia na sali jest wymagana.

Więcej na www.naswiat.pl oraz na www.facebook.com/FestiwalNaSwiat.

 

 

Organizatorami wydarzenia jest Stowarzyszenie Bochnia i Sól i Grupa Wschodu. Patroni honorowi Powiat Bocheński, Gmina Miasta Bochnia. Sponsorzy: Sat Kurier, Mastercamp, Agencja Reklamowa Nawigator, Agrochemik, Biuro Tłumaczeń Translex, Pracownia Projektowa Drokan, Invest Group - Antoni Kokoszka, Centrum Obróbki Szkła, ZM4x4. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Kraków, Radio Kraków, Kronika Bocheńska, Bochnianin.pl, Gazeta Krakowska i Podaj Dalej. Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasta Bochnia i Powiatu Bocheńskiego