News 16.03.2014

FENOMEN WIEDŹMINA

Wiedźmin 3: Dziki Gon - CD Projekt RED

Niewiele jest produktów "made in Poland", które odniosły spektakularny sukces na świecie.
Okazało się jednak, że nasz  hit eksportowy wywodzi się pogranicza literatury i branży hi-tech. Mowa oczywiście o "Wiedźminie".

Po 2 pierwszych bestsellerowych częściach "Wiedzmina", każdy trailer czy odpowiednio dozowane informacje na temat  kolejnej części  "Wiedzmin 3: Dziki Gon" wywołują u graczy rumieniec na twarzy i niezwykłe poruszenie. Teraz, gdy zbliża się wyczekiwana od niemal 3 lat premiera, w sieci wrze.
 


Literacki pierwowzór gry, w kraju doczekał się statusu powieści kultowej i od niemal 30 lat cieszy się niegasnącą popularnością.  Opowieść o zabójcy potworów osadzona w bynajmniej nie w czarno białym świecie dobra i zła, zdobyła serce milionów fanów w kraju i za granicą. 
Po latach odświeżona, w elektronicznym świecie gry komputerowej, nie tylko znakomicie nawiązała do książki Andrzeja Sapkowskiego ale i zdaniem wielu przerosła pierwowzór!
Scenarzyści gry, bazując na przygodach Wiedźmina  i nietuzinkowym poczuciu humoru powieści, znakomicie uchwycili specyfikę świata Wiedźmina wzbogacając go dodatkowo o nowe elementy.
Strzałem w dziesiątkę okazało się pozostawienie kluczowych decyzji  w grze graczom, umożliwiając im kreowanie odmiennej fabuły  a w efekcie - zakończeń.

 

 

Nie tylko książka i gra
Przez lata powstało wiele interesujących produktów osadzonych w wiedźmińskim universum. Kultowa już seria komiksowa, komiks elektroniczny, a nawet gra planszowa. Postać z gry, Triss Merigold, zadebiutowała nawet w jak najbardziej prawdziwym wydaniu Playboya. Powstały także profesjonalnie wydana, fanowskich interpretacji przygód Geralta z Rivii. Oddzielnym tematem są dotychczasowe ekranizacje. Film pomimo mocnej obsady nie zdobył wielkiej popularności. Serial kręcony równolegle z wersją kinową ogląda się już nieco lepiej. Warto dodać, że zdobył dużą popularność w odległej Japonii. Może ostatnie sukcesy gry zwiastują nową ekranizację? Oby!
 

 

Skąd wziął się fenomen Wiedźmina?
Wyraziste i sugestywne sylwetki głównych bohaterów, liczne elementy czarnego i nieco sprośnego poczucia humoru, piękne kobiety, magia i miecz oraz nieoczywiste wybory w świecie, który ciężko nazwać bajkowym. I jeszcze te cytaty, które pamięta się latami... oto sekret Wiedźmina.
"Wiedzmin 3: Dziki Gon"  dostarczy nam niewątpliwie jeszcze więcej wrażeń wizualnych, dynamiki i interakcji ze światem Geralta z Rivii. Jak każdy fan serii czekam na to z niecierpliwością!