News 07.05.2014

ELBLĄSKA GALERIA OŚWIETLONA WEDŁUG POMYSŁÓW MŁODYCH ARCHITEKTÓW

120 studentów Wydziałów Architektury z całej Polski wzięło udział w warsztatach ARCHITEKTOUR, które odbyły się w Elblągu. Podczas tegorocznej, V już edycji, uczestnicy – pośród wielu innych zajęć, warsztatów i aktywności – wzięli udział w serii wydarzeń przygotowanych dla nich przez firmę Philips Lighting. Wśród nich znalazły się wykłady, podczas których studenci zapoznali się z nowoczesnymi rozwiązania oświetleniowymi, warsztaty, w ramach których projektowali pod okiem ekspertów oświetlenie dla wybranych miejsc na terenie miasta, a na koniec iluminacja, podczas której mogli przełożyć swoje pomysły na praktykę z wykorzystaniem opraw oświetleniowych dostarczonych przez Philips Lighting. Iluminacja, w której wzięło udział 10 zespołów studenckich, odbyła się w piątek, 25 kwietnia na terenach należących do elbląskiego Centrum Sztuki Galeria EL oraz w jego wnętrzu. Philips Lighting był partnerem strategicznym warsztatów ARCHITEKTOUR 2014.

 

„Warsztaty ARCHITEKTOUR dają nam możliwość spojrzenia na projektowanie z nowej perspektywy. Podejście, z jakim mamy tu do czynienia jest bardziej praktyczne. Światło jest ważnym elementem przestrzeni i powinno być obecne w każdym projekcie architektonicznym. Na uczelni nie mamy zajęć z projektowania oświetlenia, więc zajęcia z Philipsem i możliwość własnoręcznego przygotowania iluminacji jest dla nas fajnym sprawdzianem praktycznym” – powiedział jeden z uczestników warsztatów, student IV roku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. „Architekt to zawód zaufania publicznego, dlatego w swojej pracy musi być otwarty, musi obserwować przestrzeń dookoła i cały czas się uczyć. Ci z nas, którzy chcą pogłębiać wiedzę pozyskaną na studiach, muszą często poszukiwać samodzielnie. Na warsztatach mamy natomiast dostęp do wiedzy praktycznej” – dodaje inna uczestniczka ARCHITEKTOUR, świeżo upieczona absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

 

W pierwszym etapie pracy nad elbląską iluminacją studenci zapoznali się z możliwościami jakie niosą ze sobą rozwiązania oświetleniowe firmy Philips Lighting. Podczas wykładu przeprowadzonego przez architekta Michała Kaczmarzyka z Pracowni Architektonicznej Qbik studenci mogli zobaczyć najciekawsze i najbardziej inspirujące realizacje, by potem pod jego okiem przygotować własne projekty i propozycje oświetlenia wybranych miejsc na terenie Elbląga. Po części warsztatowej, uczestnicy udali się do elbląskiego Centrum Sztuki Galeria EL, w którym po zapadnięciu zmroku mieli możliwości praktycznej realizacji swoich pomysłów i projektów z wykorzystaniem oświetlenia dostarczonego przez Philips Lighting. Jury złożone z przedstawicieli Urzędu Miasta Elbląga i firmy Philips Lighting oraz mentora studentów podczas tego zadania, Michała Kaczmarzyka wybrało zwycięską, czyli najciekawszą oraz najbliższą założeniom zrobionym na etapie projektu realizację, a także wyróżniło trzy inne iluminacje, które zwróciły ich szczególną uwagę.

 

Zwyciężył projekt „Brama”, który zakładał stworzenie „świetlnych wrót”, ożywianych przez wchodzących przez nie i wychodzących ludzi i ich cienie. Projekt stanowił nawiązanie do życia Galerii EL odwiedzanej przez gości i turystów, którzy wchodząc na jej teren i przekraczając bramę wejściową biorą udział w tworzeniu formy tej świetlnej instalacji. Członkowie zwycięskiego zespołu zostali nagrodzeni przez Philips Lighting lampami LED Philips LivingColors Aura, charakteryzującymi się stylowym i prostym wzornictwem oraz możliwością świecenia w 16 milionach kolorów. Pozostałe wyróżnione projekty to: iluminacja dachu Galerii EL, wewnętrznej ściany Galerii oraz zieleni w okalających ją ruinach. W każdym z zespołów biorących udział w projektowaniu iluminacji obecni byli studenci reprezentujący różne szkoły wyższe, mogący dzielić się podczas wspólnej pracy różnorodnym doświadczeniem z macierzystych uczelni. 

 

„Tematyka oświetlenia jest na studiach architektonicznych niestety często pomijana. Młodzi architekci w swoich projektach planują oświetlenie na tzw. „czuja”. A tymczasem architekt musi myśleć w szerokiej perspektywie, to on odpowiada za finalny kształt projektu, dlatego musi znać się na wszystkich elementach, które będą w jego obrębie – również na świetle. Tutaj – na warsztatach ARCHITEKTOUR – studenci mają możliwość pracy nie tylko na samych obrazkach, ale pracują z prawdziwą architekturą i prawdziwym światłem” – mówi Tomasz Malkowski z Architecture Snob, który jako jeden z tutorów dzielił się z uczestnikami warsztatów swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

W ramach warsztatów, oprócz pracy z realnymi rozwiązaniami oświetleniowymi, studenci mieli okazję wziąć udział w zorganizowanych dla nich przez Philips Lighting wykładach. W pierwszym z nich zaprezentowano ideę inteligentnych miast (system IntelligentCity), w których oświetlenie daje nie tylko efekt estetyczny, ale również zapewnia przyjazne warunku funkcjonowania w przestrzeni miejskiej, bezpieczeństwo, ekologię oraz wydajność. W drugim – przedstawione zostały innowacyjne rozwiązania z wykorzystaniem technologii OLED, czyli organicznych LEDów, które jako pierwsze rozwiązania oświetleniowe nie emitują światła punktowego, lecz idealnie rozproszone na szklanych płytkach, świecących całą swą powierzchnią i dających tym samym projektantom nowe możliwości wykorzystywania światła zarówno do projektów artystycznych, jak i funkcjonalnych.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji warsztatów ARCHITEKTOUR był temat „Człowiek, a miasto; miasto, a człowiek”. Wydarzenie – realizowane przez studentów dla studentów –  jest dla nich okazją do współpracy z uznanymi architektami z całej Polski nad konkretnymi projektami dla miasta, w którym odbywają się warsztaty. Gospodarzem tegorocznej edycji był Elbląg, a jej patronami: Prezydent Miasta Elbląga, Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP), Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowe Centrum Kultury. W warsztatach, które odbyły się w dniach 23-28 kwietnia 2014 r., wzięło udział ok. 120 studentów Wydziałów Architektury z całej Polski. Warsztaty organizowane są przez Wydziały Architektury Politechnik Poznańskiej i Gdańskiej oraz Fundację Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, we współpracy z Urzędem Miasta Elbląga i Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu.

W ramach warsztatów studenci Wydziałów Architektury z całej Polski wzięli udział w sesjach szkoleniowych i warsztatowych prowadzonych przez uznanych architektów – wykładowców uczelni wyższych, przedstawicieli znanych pracowni architektonicznych oraz specjalistów w zakresie rozwiązań wspierających pracę architektów. Impreza ma charakter ogólnopolski i nastawiona jest na pobudzenie uczestników do innowacyjności i twórczego myślenia nad konkretnymi problemami wskazywanymi przez miasta – gospodarzy kolejnych edycji warsztatów. Kilkudniowe warsztaty co roku owocują ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, ukierunkowanymi na rozwiązywanie realnych problemów i wyzwań stojących przed polskimi miastami.

 

„Podczas organizacji warsztatów ARCHITEKTOUR zależy nam na współpracy partnerskiej z firmami, które mogą wnieść merytoryczny wkład w ich rozwój, podzielić się ze studentami praktyczną wiedzą, którą mogą wykorzystywać w przyszłości w swojej pracy i poszerzać dzięki niej swoje horyzonty. Cieszy nas możliwość współpracy w tym zakresie z firmą Philips, która miała duży wkład w kształt tegorocznej edycji” – podsumowali przedstawiciele organizatorów warsztatów ARCHITEKTOUR, Jacek Maleszka i Michał Krzyżowski.

Zapraszamy do galerii: