Podróże 02.11.2015

CAMINO - Droga św. Jakuba

Camino de Santiago to jeden z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych świata. Droga oznaczona muszlą św. Jakuba zyskuje coraz większą popularność także w Polsce. Sieć większych lub mniejszych szlaków oplata całą Europę nie wyłączając i naszego kraju. Camino, w odróżnieniu od naszej narodowej i masowej pielgrzymki na Jasną Górę, przemierza się samotnie lub w niewielkiej grupie. O ile w pielgrzymce do Częstochowy chodzi o wspólne jej przeżywanie, w drodze św. Jakuba chodzi przede wszystkim o samą drogę, o odcięcie się od świata i  czas na przemyślenie co w Twoim życiu jest naprawdę ważne. Wyprawa do Santiago de Compostela to także niezwykła wyprawa i niezaprzeczalnie wspaniała przygoda. Tylko od Ciebie zależy jak długą trasę sobie wyznaczysz.

 

 

Zanim wyruszysz w drogę:

Stwórz swój "Credencial" - dokument, który będzie potwierdzeniem i świadectwem Twojej drogi. Stanowi też wspaniałą pamiątkę z tej podróży. Może to być zwykły notes możesz też postarać się o prawdziwy dokument w najbliższym Bractwie Jakubowym.
Weź z domu kamień - Zostawisz go na górze kamieni innych pielgrzymów, którzy postanowili aż tam zanieść część swojego świata.
Muszlę Przegrzebka - zawieś na sznurku na szyi lub plecaku, to twój symbol jako wędrowca na tej drodze, która oznaczona jest tym właśnie symbolem.
Nocleg na szlaku - szlak oferuje całą gamę schronisk, pól namiotowych i domów pielgrzyma. Przy wyborze noclegu pamiętaj, że pielgrzymka powinna zmuszać do wyrzeczeń.
Dobrze zaplanuj swoją wędrówkę - policz ile czasu potrzebujesz oraz na jak długą drogę starczy Ci sił. 

 Nie tylko religia
Na średniowiecznym szlaku pielgrzymkowym coraz częściej spotkać można osoby, które przemierzają go nie ze względu religię ale z własnych filozoficznych czy też typowo podróżniczych powodów. Nie sposób jednak na tym szlaku odciąć się wszechobecnego tu poszukiwania Boga i dopatrywania się go w najzwyklejszych przejawach życia jak choćby niesamowitych krajobrazach - zwłaszcza w górzystych obszarach pogranicza Francji i Hiszpanii oraz licznych na trasie kościołach i kapliczkach.

Po dotarciu do Santiago de Compostela, pozostaje jeszcze do przejścia krótki odcinek na Przylądek Fisterra gdzie szlak oficjalnie się kończy.

W szerszym kontekście, droga do Santiago de Compostela to alegoria życia. Podążając do miejsca pochówku św. Jakuba i dalej, ku zachodzącemu słońcu, kończymy swą drogę w oceanie. To symbolika zmierzchu naszego życia. Jednak wystarczy się odwrócić by dostrzec, że przed nami rozpościera się zupełnie nowa droga na wschód, do domu. Z każdej podróży przecież trzeba powrócić - to nasze zmartwychwstanie i nasz nowy cel.