Kultura 02.09.2014

DOBRO POWRACA. NIEPOWTARZALNY KONCERT CHARYTATYWNY!

Kiedy dowiedział się o koncercie organizowanym specjalnie dla niego, przyjął wiadomość dokładnie tak, jak podchodzi do całego życia: z wielką pokorą.  

Trudno było prosić ludzi o pomoc. Byłem bardzo wdzięczny – mówi Grzegorz  Polakiewicz, dla którego gwiazdy muzyki wystąpią 8 września.

Pokorna zgoda na życie może dziwić, gdy dowiadujemy się, co spotkało Grzegorza Polakiewicza. Chory na cukrzycę zapadł także na neurogenną osteoartropatię Charcota. To przewlekła i postępująca choroba, która niszczy układ kostno-stawowy stopy. W dodatku rzadko spotykana – 1 przypadek na blisko 700 cukrzyków – i dotykająca głównie osoby starsze – zwykle rozwija się u ludzi w wieku 50-60 lat, a on miał wtedy zaledwie 26. 

 

Tak czy inaczej. W wyniku źle zdiagnozowanej choroby nie podjęto leczenia. Po sześciu miesiącach stopa  nie przypominała samej siebie. Schorzenie było w tak zaawansowanym stadium, że lekarze podjęli decyzję o amputacji nogi. Od tamtej pory minęły dwa lata.

Nie mam żalu za to półroczne opóźnienie, mimo że wcześniej amputacja nie byłaby konieczna – mówi Grzegorz Polakiewicz. – Wierzę, że tak miało być.

Grzegorz Polakiewicz na co dzień jest wędrownym ewangelizatorem i działaczem katolickim związanym z Centrum Myśli Jana Pawła II. Studiował w seminarium 

duchownym, ale z powodu choroby musiał przerwać naukę. Publikuje felietony  poświęcone sprawom wiary i duchowości. Odjęcie nogi i dalsze życie bez niej nie odebrały mu chęci do życia. Kryzys go ominął między innymi dzięki wsparciu ludzi. Zawsze starał się do nich wychodzić, rozmawiać. Często jeździł w trasy koncertowe zespołu Luxtorpeda. Jest bardzo wdzięczny bratu Januszowi, z którym jest blisko związany. To wszystko  dawało siłę.

 

Wartość człowieka mierzy się jego sercem, dlatego nie przejmuję się brakiem nogi i wszystko przyjmuję jako dar – mówi Grzegorz Polakiewicz.  Trzeba się cieszyć każdą chwilą. Będzie dobrze tak czy inaczej.

 

DALI NOGĘ!

Podróżowanie, a przede wszystkim codzienne funkcjonowanie ułatwiłaby proteza nogi. Dzięki niej łatwiej byłoby mu się poruszać i godnie żyć. Jednak proteza kosztuje. I tu z pomocą przyszli przyjaciele Polakiewicza, którzy początkowo bez jego wiedzy zaczęli przygotowania do koncertu charytatywnego, z którego dochód ma być przekazany na zakup protezy nogi. Na pomysł imprezy wpadł wybitny saksofonista Piotr Baron, który bez trudu wciągnął w to pozostałych artystów: Luxtorpedę, Natalię Niemen, Pink Freud, Aleksandra Milwiwa-Barona, Mroza z zespołem, Mate.O Akustyczny Kwartet oraz Konrada Imielę, który 

także wyreżyseruje wieczór. Zgodnie z pozytywnym podejściem Grzegorza Polakiewicza, koncert dostał lekką nazwę: „Dali nogę”.

 

Dopiero gdy wszystko było już pewne, Piotr Baron powiedział mi o koncercie. Samemu trudno było mi prosić ludzi o pomoc. Przez większość życia sam pomagałem, a teraz sytuacja się odwróciła. Byłem bardzo wdzięczny – mówi Grzegorz Polakiewicz.

Proteza pomoże nie tylko w codziennym życiu, kontakcie z ludźmi, cieszeniu się ze spotkań, ale także w spełnieniu marzenia. Bo chociaż Grzegorz Polakiewicz nie planuje daleko naprzód, to ma jedno życzenie: wyruszyć w pielgrzymkę do Santiago de Compostela – jak zwykle być w podróży.

 

Koncert „Dali Nogę”: 8 września 2014, godz. 19:00, Impart, ul. Mazowiecka 17

Na jednej scenie zagrają: Piotr Baron Quintet, Luxtorpeda, Pink Freud, Aleksander Milwiw-Baron, Mrozu z zespołem, Natalia Niemen, Mate.O Akustyczny Kwartet oraz Konrad Imiela. Koncert honorowym patronatem  objął Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Partnerem jest Pallotyńska Fundacja Misyjna salvatti.pl. Po 

koncercie przewidziana jest kwesta.

 

Bilety dostępne są w cenie 80 i 100 zł. Rezerwacje i sprzedaż biletów w kasie Impartu, ul. Mazowiecka 17: tel. 71 341 94 32, rezerwacje@impart.art.pl. Sprzedaż internetowa: www.biletin.pl i www.eventim.pl.

 

NIE TYLKO KONCERT

Grzegorza Polakiewicza można wspomóc nie tylko poprzez kupno biletu na koncert. Pieniądze, które zostaną przekazane na zakup protezy, dalsze leczenie i potrzeby związane z godnym, codziennym życiem, można  wpłacać na konto Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki. Numer  rachunku: 65 1020 1042 0000 8602 0187 3256, Bank PKO BP Oddział 4 w Warszawie. Z dopiskiem: Grzegorz Polakiewicz.