Kariera 27.02.2017

DNI KARIERY 2017!

Każdy student marzy o usamodzielnieniu się, wynajmie czy kupnie mieszkania, stabilizacji, a co przed tym wszystkim idzie – na początku znalezieniu odpowiednich praktyk czy stażu, potem dobrej pracy, a jeszcze lepiej takiej, która będzie odpowiadała jego kwalifikacjom i zainteresowaniom.
Okazuje się, że w gąszczu informacji i ogłoszeń wcale nie jest to takie łatwe zadanie.


Pytania, czy poświęcone lata, masa wysiłku i chwile stresu były wszystkiego warte, a zdobyte tytuły zapewnią pracę, spędzają studentom sen z powiek.

Kiedy przyjrzymy się bliżej, łatwo zauważyć podział. Przyjmuje się, że osoby nie kończące kierunku technicznego prawdopodobnie pracy w zawodzie nie znajdą, o ile w ogóle uda im się to zrobić. Tymczasem jedno jest pewne. Świat dzisiaj potrzebuje ludzi aktywnych, chętnych do działania i odważnych. Tutaj nie ma znaczenia, czy jesteś z mniej czy bardziej prestiżowego kierunku. Wszystko zależy od Ciebie. I błędem jest myślenie, że dyplom gwarantuje natychmiastową ofertę pracy. To właśnie czas studiów jest najlepszym momentem na budowanie swojej przyszłości i zapewnienia sobie pewnego rodzaju komfortu psychicznego. Możliwości jest wiele, wystarczy tylko szerzej się rozejrzeć.  


Jedną z nich są Dni Kariery, czyli jedne z największych targów pracy, staży i praktyk, organizowane przez AIESEC – globalną organizację prowadzoną przez młodych ludzi. Największą siłą tego wydarzenia jest fakt, iż tworzone one są przez studentów dla studentów, co daje lepsze zrozumienie potrzeb młodych ludzi.  Już sam fakt, że pracują nad nim studenci jest dowodem na ich przedsiębiorczość i odpowiedzialność społeczną.


Organizatorzy nad wydarzeniem pracują kilka miesięcy. Efekty swojej pracy przekazują dalej. Dzięki temu wiele ich koleżanek i kolegów w dniu targowym ma szansę na zbudowanie bezpośredniej relacji z potencjalnym pracodawcą, pomaga to również na spojrzenie na firmy z innej, mniej oficjalnej, perspektywy. Na Dniach Kariery swoje stanowiska mają zarówno duże korporacje, których nazwy zna każdy z nas, jak i te lokalne, o których istnieniu prawdopodobnie większość nie miała pojęcia. Jest to świetna okazja do tego, aby dowiedzieć się, co krakowski rynek ma do zaoferowania dla młodych ludzi. Tutaj prestiż czy wielkość firmy nie mają znaczenia, do każdego można podejść i zadać nurtujące nas pytania. Taka możliwość zdarza się jedynie na takim wydarzeniu. Można również rozwiać wszelkie wątpliwości związane z napisaniem CV, czy pierwszą rozmową rekrutacyjną, czyli to, czego większość studentów się obawia bardziej niż samego wykonywania pierwszej pracy.

Jeśli tylko chcesz w życiu osiągnąć więcej, mieć poczucie, że wolny czas podczas studiów został wykorzystany w ambitny sposób,podjąć pierwszą pracą, czy po prostu odbyć dobry staż - szukaj, próbuj i działaj. Dni Kariery mogą być tego dobrym początkiem.

 

 

Autor: Olga Ptak