Podróże 15.04.2016

Długi weekend majowy – jak zaplanować majówkę? 

Tegoroczna majówka zbliża się wielkimi krokami – jeżeli Twoje plany nadal pozostają tylko w sferze marzeń, najwyższy czas, aby je urzeczywistnić. Rezerwacja noclegu i stworzenie planu zwiedzania to połowa sukcesu – pozostaje jeszcze sporo praktycznych kwestii do rozwiązania jeszcze przed wyjazdem.

 

Teoretycznie wszyscy majówkowicze wiedzą, co jest im potrzebne na wyjazd na majówkę i uważają niektóre porady za zbyt oczywiste, praktycznie – już na miejscu okazuje się, że kilka potrzebnych drobiazgów zostało w domu, nie dopełniliśmy wszystkich formalności i żałujemy, że w czasie podekscytowania przed wolnymi dniami nie sprawdziliśmy co najmniej kilku informacji. O czym nie zapomnieć, aby wyjazd był udany?

 

Majówka online czy offline?

W dobie wszechobecnego Internetu i rosnącej popularności urządzeń mobilnych coraz częściej mówi się o byciu offline. Niewątpliwie podczas majówkowego wyjazdu warto odpocząć od bieżącego przeglądania Facebooka, ale czy koniecznie musimy być całkowicie offline?

Nie – jeżeli chcemy korzystać z dostępu do sieci, aby ułatwić sobie wyjazd, a nie zastępować widoki natury osią czasu Facebooka. Chociaż warto być przygotowanym na niespodziewane braki dostępu do Internetu i mieć przy sobie spisane ważne numery, przygotowaną mapę i szczegółowy przewodnik, dobrze wiedzieć, jak przydatna na majówce może być komórka pod ręką.

Możesz korzystać z aplikacji: Mapy Google, TripAdvisor (przewodnika po miastach całego świata z GPS-em), iPolak (oficjalnej aplikacji MSZ ostrzegającej przed niebezpieczeństwami na świecie i zawierającej praktyczne informacje o krajach świata i placówkach dyplomatycznych – działa offline), Booking.com (bazy hoteli z możliwością rezerwacji miejsca) czy MAPS.ME (do korzystania w trybie offline – wcześniej należy ściągnąć interesujące nas mapy). Jeśli planujesz w maju zwiedzanie zakątków Polski, koniecznie sprawdź aplikacje regionalne – np. Szlaki turystyczne Mazowsza, Polskie trasy czy Szlaki Tatry.

Jeżeli wyjeżdżasz na majówkę za granicę, jeszcze w Polsce odpowiednio skonfiguruj ustawienia w telefonie i sprawdź szczegółowo ofertę swojego operatora, aby nie narazić się na wysokie koszty przez roaming zagraniczny. U niektórych operatorów możesz wykupić dodatkowe pakiety minut, SMS-ów czy Internetu.

Gdziekolwiek zamierasz spędzić majówkę 2016, zainteresuj się też takimi aplikacjami, jak AccuWeather, Pogoda Yahoo! czy WeatherPro, aby być na bieżąco ze sprawiającymi figle prognozami pogody i właściwie planować swoje zajęcia na majówce.

 

Jak przygotować się w domu do wyjazdu na majówkę?

Jeżeli na weekend majowy wyjeżdżasz własnym samochodem, obowiązkiem dla Ciebie powinien być nie tylko jego przegląd (m.in. uzupełnienie płynów, sprawdzenie opon), ale też sprawdzenie trasy pod kątem trwających bądź planowanych remontów – o potencjalnych objazdach lepiej wiedzieć wcześniej.

Koniec języka za przewodnika – przed wyjazdem popytaj znajomych o ich ewentualne wrażenia z pobytu w danym regionie. Może okazać się, że odkryli jakąś ciekawostkę, która inaczej umknęłaby Twojej uwadze – albo polecą dobrą knajpkę z regionalnym i niedrogim jedzeniem.

Możesz zarejestrować się na forum podróżniczym i założyć nowy temat, licząc na porady forumowiczów, wyszukać blogi podróżników-pasjonatów i napisać do nich wiadomość, jeśli na blogu nie znajdziesz wszystkiego; jeśli wyjeżdżasz za granicę, zerknij obowiązkowo na blogi anglojęzyczne – spojrzenie osoby z innego miejsca na świecie może być też bardzo ciekawe!

Jak już nasycisz się informacjami, odejdź na chwilę od komputera i stań przed lustrem. Obejrzyj siebie od stóp do głowy. To nie żarty! Pakowanie ubrań na tę chwilę może wydawać Ci się oczywiste, ale warto na kartce zapisać wszystkie potrzebne rzeczy wraz z określeniem liczby poszczególnych części garderoby i uwzględnieniem specyficznych warunków (inny klimat, trudne warunki pogodowe czy uprawianie sportu w czasie majówki). Realne podejście do pakowania się sprawi, że ominie Cię problem z pakowaniem walizki „na oko” i… problemem jej zamknięcia.

 

Czego nie bagatelizować w związku z majówkowym wyjazdem?

Formalności będących dla nas uprzykrzeniem radosnych przygotowań do majówki. Chociaż ubezpieczenie turystyczne traktujemy jako „zło konieczne”, warto pomyśleć o nim od drugiej strony – jeżeli w czasie majówki przydarzy nam się coś pechowego (wypadek podczas zwiedzenia czy uprawiania sportu, kradzież, awaria samochodu, nagła choroba), nie będziemy musieli martwić się nagłym wzrostem kosztów naszego wyjazdu, bo pokryje je ubezpieczenie turystyczne. Kalkulator ubezpieczenia dostępny w sieci pomoże nam w wyborze, jeżeli nie mamy zielonego pojęcia o tych formalnościach, ale za to wiemy, co będziemy robić podczas majówki – wedle naszych podanych planów to narzędzie pomoże nam dobrać właściwą ofertę.

I problem z głowy!