Finanse 29.07.2016

Dlaczego warto posiadać eKonto?

Kwestie finansowe stanowią bez wątpienia jeden z najważniejszych obszarów naszego codziennego funkcjonowania. Na szczęście w walce ze stawianymi wyzwaniami nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Możemy liczyć na wsparcie instytucji bankowych, które oferują szeroki wachlarz produktów i usług finansowych – dostępnych praktycznie przez całą dobę, z dowolnego miejsca na świecie. By zapewnić sobie komfort i swobodę, jaką daje nieograniczony dostęp do wszystkich usług bankowych, wystarczy założyć ,,eKonto” osobiste – czyli rachunek bankowy obsługiwany za pomocą Internetu.

 

Choć można wyróżnić dwa rodzaje internetowych kont bankowych – te całkowicie online oraz te, z których można korzystać zarówno przez sieć, jak i za pośrednictwem oddziału bankowego – jednak w praktyce, produkty te w zasadzie nie różnią się od siebie ani pod względem opłat, ani funkcjonalności. Co więcej, każdemu z nich można przypisać ten sam zestaw kluczowych zalet, ponieważ to właśnie elektroniczny kanał dostępu do usług i produktów bankowych jest tym, z którym wiążą się wszelkie najważniejsze korzyści i udogodnienia. W uchwyceniu zalet konta internetowego pomocna będzie lektura niniejszego artykułu, w którym udzielamy obszernej odpowiedzi na pytanie, dlaczego właściwie warto otworzyć taki rachunek. Warto przy tym podkreślić, że do jego napisania zainspirowała nas oferta konta osobistego mBanku (https://www.mbank.pl/indywidualny/konta/konta-osobiste/ekonto/), którego konstrukcja chyba najpełniej pokazuje, jak wiele do zaoferowania mają: bankowość internetowa oraz – jej młodsza siostra – bankowość mobilna.

 

Konto internetowe zapewnia stały dostęp do pieniędzy

Identyfikator klienta i hasło do logowania w serwisie transakcyjnym – znajomość tych dwóch krótkich ciągów cyfr zapewnia stały dostęp do pełnej funkcjonalności konta internetowego. Po ich wpisaniu na stronie logowania, użytkownik uzyskuje możliwość przeprowadzenia dowolnej operacji bankowej – i to bez względu na porę dnia czy miejsce, w którym się znajduje. Wspomniana ,,dowolna operacja”  to nie tylko opcja zlecenia przelewu czy założenia lokaty terminowej, ale również możliwość sprawdzenia np. salda bieżącego czy historii zrealizowanych transakcji. Dzięki tym dwóm ostatnim funkcjom można efektywniej zarządzać finansami osobistymi, łatwiej planować wydatki, a także skuteczniej wdrażać ewentualne oszczędności.

Obecnie, praktycznie do każdego konta internetowego wydawana jest karta płatnicza, która pozwala nie tylko wypłacać pieniądze z bankomatów (większość z nich jest czynna 24 godziny na dobę) i ze sklepowych kas (w ramach usługi cash back), ale również dokonywać płatności bezgotówkowych wszędzie tam, gdzie akceptowany jest taki sposób zapłaty. Konto osobiste online zapewnia więc stały i praktycznie nieograniczony dostęp do środków pieniężnych – zarówno tych w postaci gotówkowej, jak i tych mających postać zapisu elektronicznego na rachunku.

 

Oszczędność czasu i pieniędzy – tylko z kontem internetowym

Posiadanie konta internetowego niesie ze sobą dużą oszczędność czasu, ponieważ przeprowadzenie dowolnej operacji (np. realizacji przelewu) zajmuje najwyżej kilka minut. To ogromna różnica w porównaniu z załatwianiem spraw w fizycznych oddziałach banków, w przypadku których traci się czas na dotarcie do placówki i kolejkę do okienka  w oczekiwaniu na obsłużenie przez pracownika. Korzystając z bankowości internetowej można więc zaoszczędzić od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin – i to na jednej tylko operacji bankowej!

Co więcej, internetowe konto bankowe jest zdecydowanie tańsze w użytkowaniu od tradycyjnego. Powód tego jest prosty: dzięki temu, że klienci obsługują się sami przez Internet, bank ponosi niższe koszty, a co za tym idzie – może zaproponować im niższe opłaty i prowizje.

 

Dostęp do konta bankowego – nie tylko w ramach serwisu transakcyjnego

Niezwykle istotną zaletą konta internetowego jest fakt, że można z niego korzystać nie tylko za pośrednictwem serwisu transakcyjnego, ale również przy pomocy bankowej aplikacji mobilnej na smartfonie (bankowość mobilna). Nie bez powodu, to właśnie ten drugi kanał dostępu do usług bankowych cieszy się coraz większą popularnością wśród klientów. Aplikacja bankowa wyróżnia się bowiem szybkim działaniem, wysokim bezpieczeństwem, uproszczoną procedurą logowania, a także dostępem do dodatkowych funkcji i udogodnień – których nie jest w stanie zapewnić bankowość internetowa. W kontekście tej ostatniej kwestii, warto wspomnieć choćby o możliwości dokonywania płatności zbliżeniowych telefonem, zlecania przelewów za pomocą kilku kliknięć (aplikacja automatycznie pobiera dane do przelewu np. z faktury) czy szybkiego założenia konta osobistego (aplikacja wczytuje niezbędne dane na podstawie zdjęcia dowodu osobistego).

 

Konto internetowe otwiera drogę do wszystkich możliwych produktów i usług bankowych

Konto internetowe doskonale wywiązuje się z roli wirtualnego centrum finansów osobistych, ponieważ zapewnia dostęp praktycznie do wszystkich możliwych produktów i usług bankowych. W zależności od oferty, za jego pośrednictwem można np. otwierać i zamykać lokaty terminowe oraz rachunki oszczędnościowe, zaciągać kredyty gotówkowe, handlować papierami wartościowymi (wymaga to założenia dodatkowego rachunku maklerskiego) czy korzystać z produktów ubezpieczeniowych. Co więcej, niektóre banki udostępniają dodatkowo programy do automatycznego oszczędzania czy tzw. planery finansowe – narzędzia, które ułatwiają odkładanie nadwyżek finansowych i planowanie wydatków. Warto także zaznaczyć, że coraz częściej wszystkie wspomniane rozwiązania są dostępne zarówno dla użytkowników bankowości internetowej, jak i mobilnej.

 

Konto internetowe pozwala robić zakupy w sieci i korzystać z usług online

Robiąc zakupy w sieci, można korzystać z różnych możliwości płatniczych: przelewów internetowych, szybkich płatności online, kart płatniczych, tradycyjnych przelewów bankowych czy płatności za pobraniem. Pierwsze trzy wymienione rozwiązania pozwalają w najszybszy i najwygodniejszy sposób zapłacić za towar lub usługę – są one dostępne wyłącznie dla właścicieli kont internetowych.

 Warto także wspomnieć, że posiadanie rachunku internetowego nie tylko ułatwia dokonywanie zakupów przez Internet, ale zapewnia również swobodny dostęp do innych produktów i usług online np. internetowych kantorów wymiany walut, zakładów sportowych i gier online czy szybkich pożyczek internetowych. W praktyce, brak konta internetowego w wielu przypadkach może wręcz całkowicie uniemożliwiać korzystanie z tego typu usług.

 

Posiadacze kont internetowych mogą ,,zarabiać z bankiem”

Lokaty terminowe i konta oszczędnościowe to nie jedyne rozwiązania, które pozwalają klientom bankowości internetowej i mobilnej uzyskiwać realne korzyści finansowe. Posiadacze niektórych rachunków internetowych mogą dodatkowo korzystać z atrakcyjnych programów rekomendacyjnych, które dają możliwość otrzymania premii (ok. 50-100 zł) za każde polecenie konta osobistego. Co więcej, nierzadko mają oni także do dyspozycji takie rozwiązania jak usługa moneyback czy program rabatowy – dzięki którym mogą zaoszczędzić na zakupach (lub korzystaniu z usług) w placówkach partnerskich banku np. kawiarniach, sklepach odzieżowych czy stacjach benzynowych. Aktywni użytkownicy kont (a konkretniej kart płatniczych, bo zniżki naliczane są zazwyczaj przy płatnościach kartą) mogą w ten sposób zaoszczędzić naprawdę spore kwoty pieniędzy – nawet powyżej 1 tys. złotych rocznie.

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Internetowe konta bankowe są tak zaprojektowane, aby móc sprostać potrzebom i oczekiwaniom tych osób, które chcą korzystać z usług bankowych przez sieć i/lub aplikację mobilną. Dlatego też większość operacji wykonywanych drogą online jest bezpłatna, natomiast korzystanie z fizycznych placówek bankowych wiąże się już z koniecznością ponoszenia opłat. Niemniej jednak ta drobna wada nie powinna nikogo zniechęcać do założenia konta internetowego. W końcu praktycznie każde konto osobiste jest w mniejszym lub większym stopniu ,,internetowe” – a przecież funkcjonowanie bez własnego rachunku bankowego jest w dzisiejszych czasach po prostu niemożliwe.