Lifestyle 08.09.2014

DEPESZOWCY - FENOMEN FANÓW DEPECHE MODE

Fenomen fanów Depeche Mode był opisywany i objaśniany setki razy. Ale nikt tak naprawdę nie wie, skąd się bierze ich zaangażowanie graniczące z niegroźnym fanatyzmem. Depeche Mode jest jednym z najbardziej popularnych brytyjskich zespołów na świecie, którego płyty sprzedają się w milionach egzemplarzy.

 

Album „Sounds Of The Universe” znalazł się w pierwszej trójce na listach przebojów w 25 krajach i sprawił, że stali się legendą i zdobyli szczerze oddanych fanów, którzy stworzyli własną subkulturę. Depeszowcy lub depesze spotykają się na zorganizowanych przez siebie zlotach albo depotekach – dyskotekach z hitami Depeche Mode.

 

Koncerty grupy w Polsce za każdym razem gromadziły komplet publiczności. Depeche Mode to nie jest już tylko zespół, ale całe zjawisko kulturowe. To nie tylko muzyka, ale także sposób bycia.

 

 

Pierwszy zlot fanów w Polsce miał miejsce w Szczecinie i był zorganizowany przez fanklub „Sattelite” w latach 80 XX wieku. Drugi zlot i kilka kolejnych było zorganizowanych w Pabianicach przez fanklub "Muzyka dla mas". Równie ważnym wydarzeniem był warszawski zlot w 1992 roku w klubie Agon 501 pod patronatem Radia Wa-wa i Listy Przebojów Pr.3 Polskiego Radia, Ci sami organizatorzy, do dziś prowadzą cykliczne imprezy z muzyką Depeche Mode pod nazwą My Secret Garden Party.

Ideą spotkań jest wspólna zabawa przy dźwiękach zespołu. Często organizowane są także wszelakiego rodzaju konkursy m.in. tańca, śpiewu lub wiedzy o zespole. Na zlotach grają również zespoły muzykę pokrewną lub inspirowaną Depeche Mode.

 

Lata 90. w Polsce to były czasy podziału na subkultury, a wygląd zewnętrzny miał ogromne znaczenie. Od razu było wiadomo, czy ktoś jest depeszem, metalem, skinem czy punkiem. Miało to też złe strony, bo za niewłaściwą fryzurę lub kolor sznurówek można było dostać w zęby.

Depeszowców charakteryzuje przede wszystkim oryginalny wygląd – czarna ramoneska, białe dżinsowe spodnie i buty na grubej podeszwie, a dopełnieniem całego wizerunku są nażelowane włosy tzw. „lotnicho”. Dzisiaj wystarczy jedna wizyta w centrum handlowym aby wyglądać jak Dave Gahan – kiedyś posiadanie martensów, białych levisów i skórzanej kurtki było powodem do dumy, dzisiaj nikt już się tak nie obnosi z tego typu strojami. 

 

 

10 przykazań prawdziwego fana zostały stworzone w 1994 roku przez fanów z Polski, Niemiec i Czech. Niektórzy uważają tekst za fałszywkę, której celem jest ośmieszenie fanów zespołu.

 

1.Nie uprawiaj seksu nie wynikającego z miłości, ponieważ seks to nie wszystko, a w zasadzie nic jeśli nie towarzyszy mu jakiekolwiek wznioślejsze uczucie.
2. Nie staraj się przystosować świata do siebie, Ty sam się do niego przystosuj.
3. Nic próbuj zmieniać świata na lepszy - to wiara utopijna, choć potrzebna w życiu. Musisz uwierzyć, że to całe zło stworzone przez nas samych "ludzi" ma miejsce i jest potrzebne na tym świecie.
4. Nie ignoruj nikogo kto na to nie zasłużył. Jeżeli przychodzi Ci to z trudem, to spróbuj postawić się na jego miejscu.
5. Nie prowokuj przemocy. Wrogość zanika, jeśli jej się wyrzeknie jedna ze stron.
6. Nie zważając na przeszkody i upadki wciąż szukaj prawdziwej miłości. Tylko życie poświęcone dla innej osoby warte jest przeżycia.
7. Nie miej przed oczyma tego czym jesteś, lecz to czym będziesz.
8. Odnajdź swojego osobistego Jezusa. Pomyśl o tym, gdzie znajdujesz siłę do życia oraz w co powinieneś wierzyć. To nie ma nic wspólnego z religią.
9. Nic używaj narkotyków - one są dla ludzi słabych, którzy nie potrafią poradzić sobie z życiem i szukają do niego ucieczki. Tylko słaby stoczy się na dno, silny zwycięży wszystko.
10. Pamiętaj, że jesteś Depechem a tym samym jakby częścią Depeche Mode. Zgłębiaj teksty, na nich ucz się życia i postępuj zgodnie z zasadami w nich zawartymi. Jeśli obrałeś drogę wytyczoną przez Martina to się jej nieustannie trzymaj. Nie przynieś wstydu Depechowskiej Rodzinie.

 

 

Wydaje się, że na kultowy status DM miały wpłynęło kilka czynników. Jednym z nich jest na pewno to, że zespół pomimo wielu trudności cały czas rozwija się artystycznie i nieustannie tworzy nową muzykę. Dzięki nowej płycie „Delta Machine” wydanej w 2013 roku, zespół ponownie pokazał swoją moc, a nowe pokolenie fanów czeka, żeby go odkryć. Pomimo wielu lat zachowali swoją świeżość, a depeszowcy tłumnie przychodzą na koncerty.