Finanse 24.09.2016

Darmowa pożyczka to nie ściema!

Mówi się, że nic nie jest za darmo i rzeczywiście jest w tym stwierdzeniu wiele racji. Jak ma się to jednak do ofert „darmowych pożyczek”, które oferowane są w wielu firmach pożyczkowych. Czyżby podmioty proponujące takie pożyczki działały jak organizacje non profit?

Sposób na przyciągnięcie klienta

Oferowanie pierwszej, darmowej pożyczki nowym klientom firmy pożyczkowej, która ma w swojej ofercie pożyczki gotówkowe, tzw. chwilówki, jest sposobem na przyciągnięcie do niej nowych pożyczkobiorców. Podmiot finansowy liczy przy tym na to, że zwiąże ze sobą choć niewielki odsetek wszystkich klientów, którym w praktyce udzielił bezpłatnie pierwszej pożyczki.

Kluczem wszystkich tego typu ofert jest to, że są one dedykowane wyłącznie nowym klientom, którzy nigdy wcześniej nie zaciągali w danej firmie pożyczkowej żadnego zobowiązania. Mogą oni, po spełnieniu warunków formalnych, zaciągnąć pożyczkę do wyznaczonego pułapu, bez uiszczania z tego tytułu jakichkolwiek kosztów. Pożyczka jest bezpłatna, nieoprocentowana, klient nie płaci za rozpatrzenie wniosku pożyczkowego, ani innych opłat i prowizji. Jedynym wydatkiem z jego strony może być symboliczna kwota przelewu weryfikacyjnego, którego oczekuje większość firm udzielających pożyczek gotówkowych online. Kwota takiego przelewu najczęściej wyniesie 1 grosz lub 1 zł.

Uwaga!

W przypadku, gdy pożyczkodawca żąda uiszczenia większej opłaty weryfikacyjnej, np. rzędu 100 zł, najlepiej zrezygnować z jego oferty. Potencjalnie możemy mieć bowiem do czynienia z oszustem, który wyłudza pieniądze od osób, które chcą zaciągnąć pożyczkę pozabankową.

Gdzie po darmową pożyczkę?

Na polskim rynku finansowym nie brakuje ofert pożyczek pozabankowych za darmo. Przykładem są propozycje bezpłatnych zobowiązań pożyczkowych w firmach:

  • InCredit - do 2000 zł na 61 dni,
  • Smartpozyczka - do 1000 zł na 30 dni,
  • Extra Portfel - do 2000 zł na 45 dni,
  • NetCredit - do 2000 zł na 30 dni,
  • Lendon - do 2000 zł na 30 dni,
  • Filarum - do 1000 zł na 30 dni,
  • Vivus - do 2500 zł na 30 dni.

Pożyczki cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Mają oni okazję do jej przetestowania w danej firmie pozabankowej i jeśli wszystko będzie w porządku, w przyszłości będą mogli korzystać z jej regularnej, niestety już płatnej oferty.

Pamiętaj o terminie spłaty!

Pożyczka pozabankowa pozostanie bezpłatna, o ile pożyczkobiorca spłaci ją zgodnie z terminem wskazanym w umowie pożyczkowej. Należy pamiętać, że liczy się moment wpłynięcia środków finansowych na konto pożyczkodawcy, a nie data wysłania przelewu. Nawet jeden dzień spóźnienia ze spłatą zobowiązania może być fatalny w skutkach i spowodować naliczenie kar i odsetek od zobowiązania.  Dlatego darmowe pożyczki powinny zaciągać wyłącznie te osoby, które mogą z dużą dozą prawdopodobieństwa zaplanować ich spłatę i wiedzą, że stać ich na zwrot pożyczki gotówkowej terminowo. W przeciwnym wypadku lepiej w ogóle nie zaciągać takiego zobowiązania.
 

Zobacz także: Zaciągnij pożyczkę z głową