Lifestyle 07.06.2016

Czynniki wpływające na zaburzenia seksualne i sposoby ich leczenia

Kłopoty ze wzwodem, przedwczesny wytrysk lub zmniejszony pociąg seksualny to tylko kilka z problemów, z którymi mężczyźni nierzadko zmagają się podczas seksu. Nie wolno ich bagatelizować – każdy z nich wymaga fachowej pomocy. Skąd zatem biorą się problemy z seksem i jak można się z nimi uporać?

 

Jedną z dolegliwości, która pojawia się u panów stosunkowo często, jest problem z erekcją. Ten rodzaj zaburzeń seksualnych, biorąc pod uwagę jego główny czynnik, jakim jest psychika, to bodajże najgorsza z męskich przypadłości. Potrafi nie tylko odebrać radość z prowadzonego życia, lecz także zniechęcić do wykonywania obowiązków zawodowych, a nawet zniszczyć związek. Na szczęście obecnie odkryto już, co wywołuje kłopoty z erekcją oraz jak trzeba im zapobiegać.

 

Przyczyny impotencji

 

Powodów, w wyniku których dochodzi do pojawiania się zaburzeń, jest wiele, najczęściej jednak największy wpływ na niepojawianie się wzwodu mają problemy o podłożu psychologicznym. Panowie, zwykle ci w młodym wieku, doświadczają olbrzymiego stresu, kiedy myślą, że nie są w stanie zadowolić swojej partnerki. Boją się poczucia ośmieszenia. Nierzadko mają na swoim koncie także zahamowania o charakterze seksualnym wynikające z nie zawsze miłych doświadczeń z kobietami w przeszłości. Barierami skutecznie uniemożliwiającymi im udany seks są wzorce i zasady, jakie zostały wyniesione z domu.

 

Z kolei dojrzalsi mężczyźni borykają się z innego rodzaju problemami. Zazwyczaj, ze względu na swoją mniejszą (w porównaniu do młodszych) sprawność fizyczną, odczuwają obawy związane z tym, że nie będą w stanie sprostać oczekiwaniom wymagających partnerek o bogatym doświadczeniu. Ich rówieśniczki zazwyczaj doskonale wiedzą, czego oczekują od kochanków. Przyczynami zaburzeń erekcji bywają także przemęczenie, chroniczny stres czy też intensywny, rozrywkowy styl życia. Niedobór testosteronu w organizmie to zaledwie 5-10% wszystkich przypadków nieprawidłowości seksualnych u mężczyzn przeżywających andropauzę.

 

Nie bez znaczenia okażą się w końcu różnego rodzaju schorzenia, które, mimo że nie dotyczą męskich narządów płciowych, także wpływają niekorzystnie na pojawianie się wzwodu. Należą do nich takie dolegliwości jak: zaburzenia neurologiczne, związane z kręgosłupem, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze lub zmiany obejmujące naczynia krwionośne. Czynnikiem powodującym nieprawidłowości może być także stosowanie środków farmakologicznych na choroby serca oraz regulujących zdrowie psychiczne. Brak erekcji spotyka także panów z przerostem gruczołu krokowego lub tych, którzy często uskarżają się na infekcje dróg moczowych.

 

Diagnostyka

 

Problemy ze wzwodem to przypadłość, która, jak wszystkie pozostałe, wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli partnerowi zależy na polepszeniu swojej sprawności seksualnej, powinien odwiedzić specjalistę, gdy tylko zauważy pierwsze niepokojące objawy. Wizyta u androloga lub seksuologa nie będzie ani przykra, ani wstydliwa, ponieważ w głównej mierze opiera się na rozmowie z pacjentem. Ważne jednak, by była ona szczera. Pomijając pewne fakty, nie uda się dojść do najkorzystniejszego rozwiązania i wyleczyć problemu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybranie się do lekarza z druga połową, dzięki czemu pozna on spostrzeżenia każdej ze stron. Jeśli specjalista dojdzie do wniosku, że na zaburzenia erekcji wpływ mają inne schorzenia, z pewnością zleci dodatkowe badania, które potwierdzą jego przypuszczenia. Jeżeli natomiast wykluczone zostanie prawdopodobieństwo występowania innych chorób, wówczas pozbycie się problemów ze wzwodem będzie zależało od partnera i polegało na zmianie nawyków żywieniowych, stylu życia – np. poprzez zaprzestanie nadużywania alkoholu czy papierosów.