News 28.04.2016

Czym się kierować przy zakupie obuwia do biegania?

Polacy coraz większą wagę przywiązują do zdrowego trybu życia. Moda na bycie „fit” jest popularna w wielu polskich miastach, a jednym z najczęściej wybieranych sposobów utrzymania formy jest regularne bieganie. Pamiętajmy jednak, że w naszym „biegu po zdrowie” kluczową rolę odgrywa odpowiednie obuwie.

 

Jak wynika z badania „Aktywność sportowa Polaków” przeprowadzonego przez TNS Polska we wrześniu 2015 r., jesteśmy coraz bardziej świadomi własnego organizmu i jego potrzeb, w tym zapewnienia mu ruchu oraz zdrowej diety. Niemal jedna trzecia badanych twierdzi, że regularnie (czyli minimum trzy razy w tygodniu) uprawia jakiś sport. Najchętniej jeździmy na rowerze (robi to 53% aktywnych fizycznie osób), biegamy (33%) i pływamy (29%). Wymienione dyscypliny popularne są bez względu na wiek badanych, płeć, poziom wykształcenia czy miejsce zamieszkania. Są to dyscypliny sportowe szeroko dostępne i ogólnorozwojowe. Biegać możemy przecież wszędzie i o każdej porze. Pamiętajmy jednak, aby do rodzaju naszej aktywności wybrać odpowiednie buty.

 

Nie biegaj w tenisówkach

 

Nie zaczynaj biegania w trampkach czy tenisówkach. Nie zakładaj też starych, znoszonych butów sportowych. Bieganie w nieodpowiednim obuwiu skutkuje bowiem szybszym zmęczeniem, bólem stóp, a niejednokrotnie także urazami, bólami kręgosłupa i stawów. Pamiętajmy też, że buty należy wymienić na nowe, gdy tylko zaczniemy odczuwać dyskomfort podczas używania dotychczasowej pary. Podczas zakupu warto wybrać obuwie jednego ze sprawdzonych producentów używających dobrych materiałów i tworzących buty przystosowane do rozmaitych warunków. Można również poczytać w internecie opinie na temat poszczególnych marek i modeli, a także poprosić o radę biegających znajomych. Na szczęście dobre buty niekoniecznie muszą być bardzo kosztowne – wystarczy rozejrzeć się za atrakcyjnymi promocjami. Przykładowo na Promoszop znajdziesz rabaty na profesjonalne obuwie do biegania, np. 12% zniżki z ekskluzywnym kodem rabatowym do New Balance. Warto dodać, że najdroższe produkty wcale nie muszą być najlepsze, co odnosi się również do obuwia.

 

Jak właściwie wybrać buty do biegania?

 

Zwróć uwagę na kilka czynników. Pamiętaj, że but musi być wygodny i dostosowany do stopy. Podczas finalnego wyboru istotny jest przede wszystkim odpowiedni numer, ważne są jednak także typ stopy (neutralna, pronująca bądź supinująca) oraz rodzaj podłoża, po którym najczęściej biegasz. Płeć również może być istotnym czynnikiem – coraz częściej znajdujemy w sklepach wyspecjalizowane obuwie dla kobiet i mężczyzn.

 

Buty do biegania najlepiej kupować po południu, kiedy nogi są zmęczone i nieco nabrzmiałe. Wówczas przekonasz się, czy but nie będzie uciskał stopy zmęczonej biegiem. Włóż oba buty, przejdź się w nich po sklepie, a nawet się przebiegnij. Obuwie warto przymierzać w takich skarpetkach, w jakich będzie się biegać. But do biegania powinien być nieco większy od stopy (tak, aby pozostawić nieco luzu dużemu palcowi), ale stopa nie może się w nim nazbyt przemieszczać. Pamiętaj – nie ma co liczyć na to, że but się rozchodzi. Tego typu obuwie tworzone jest bowiem z wytrzymałych, nierozciągających się materiałów. But powinien pasować idealnie już podczas przymiarki. Lepiej więc przetestować wiele par i przejść się po kilku sklepach, niż wybrać nieodpowiednie obuwie.

 

Rodzaj podłoża a typ buta

 

Producenci oferują obecnie obuwie dostosowane do biegu po rozmaitych typach podłoża. Wybierz więc takie, które odpowiada preferowanemu przez ciebie terenowi. Dla biegaczy miejskich najlepsze będą buty z bieżnikiem dostosowanym do biegu po asfalcie. Są one lekkie i mają wysoki współczynnik amortyzacji (bardzo istotny, jeśli chcemy uniknąć kontuzji stawów). Tego typu obuwie nadaje się również do biegania w parkach czy po ubitych ścieżkach. Do biegów po lesie, gdzie podłoże jest zróżnicowane (można się tutaj natknąć zarówno na piasek, jak i kamienie czy grube korzenie drzew), lepsze będą buty trailowe z grubszą podeszwą, innym rodzajem bieżnika, wzmocnionymi cholewkami i siateczkami oraz dodatkowo zabezpieczonymi czubami. Takie buty będą dobre także do biegania po trudniejszych terenach górskich. Często można też spotkać tzw. buty uniwersalne. Sprawdzą się one zarówno na asfalcie i chodnikach, jak i w mniej wymagającym terenie. Do biegania po trudniejszym i bardziej urozmaiconym podłożu lepiej nadają się jednak buty trailowe.

 

Jaki jest twój typ stopy?

 

Biorąc pod uwagę cechy biomechaniczne, wyróżniamy trzy podstawowe typy stóp: neutralną, pronującą i supinującą. Stopa neutralna to taka, na której w czasie biegu ciężar ciała rozkłada się równomiernie. Patrząc na nią od tyłu, widzimy, że pięta ustawiona jest w linii prostej z nogą. Osoby ze stopą neutralną powinny wybrać obuwie amortyzujące bez stabilizatora stopy. Są to modele neutralne (cushion).

 

W stopie pronującej ciężar ciała podczas biegu przenoszony jest głównie na jej wewnętrzną krawędź. Patrząc na takie stopy z tyłu, możemy zauważyć, że pięty odstają od linii prostej na zewnątrz. W przypadku silnego pronowania podeszwy butów wypychane są lub ścierane po zewnętrznej części stopy. Pronowanie to bardzo często spotykane zjawisko, na szczęście nietrudno nabyć odpowiednie buty, które poprawią komfort biegaczy z takim typem stopy. Warto wybrać obuwie ze wstawkami stabilizującymi znajdującymi się po wewnętrznej części buta. Przy lekkim pronowaniu wystarczą buty typu stability control lub structured, zaś przy silnym – motion control.

 

Supinowanie to o wiele rzadsze zjawisko. Polega na przenoszeniu ciężaru ciała głównie na zewnętrzną krawędź stopy. Innymi słowy – stopa jest zbyt sztywna, aby zapewnić wystarczającą amortyzację. Osoby supinujące powinny zaopatrzyć się w buty neutralne o dobrej amortyzacji lub buty dla supinatorów. Warto pokazać sprzedawcy w sklepie sportowym swoje poprzednie buty – ułatwi mu to ocenę typu stopy na podstawie ścierania podeszwy.

 

Na rynku dostępne są rozmaite modele obuwia do biegania – tak wyspecjalizowane i różnorodne, jak różnorodne mogą być potrzeby biegaczy oraz budowa ich stóp. Ważne, aby nie spieszyć się z zakupem, spokojnie przymierzyć różne pary i wybrać najwygodniejszą. Pamiętajmy też, że profesjonalne obuwie nie musi być bardzo kosztowne – wystarczy poszukać dogodnych okazji i rabatów.