Finanse 30.09.2016

Czy życie studenckie może być tanie? 

Akademik, mieszkanie, współdzielony pokój. Samą nauką student żyć nie może – przyda się zatem budżet na jedzenie. Zwykle, skromne, samodzielnie gotowane obiady w domu i kilka ekstrawaganckich wyjść do baru w miesiącu. Jeszcze kilkaset złotych na dojazdy i kserówki. Przyda się kasa także na drobne przyjemności  i nieplanowane wydatki, takie jak wizyta u dentysty czy nowa para butów. Czy życie studenckie może być tanie? Jak mądrze zaplanować studencki budżet?
 

Z ołówkiem w ręku

Pierwsze miesiące studenckiego życia na pewno będą ekscytujące, ale niekoniecznie łatwe. To czas, kiedy musisz nauczyć się samodzielnego życia i planowania wydatków. Niezastąpiony okaże się arkusz w Excelu bądź tradycyjny notes i ołówek albo aplikacja na telefon, gdzie będziesz skrzętnie notować wszystkie wydatki. Tabelę warto podzielić na stałe wydatki/opłaty, jedzenie, chemia i kosmetyki, transport, uczelnia, leki, ubrania, rozrywka. Systematyczne odnotowywanie zakupów, pozwoli Ci rozeznać się w strukturze wydatków i znaleźć oszczędności.

Jeśli to możliwe, zacznij kalkulować wydatki na 2-3 miesiące przed rozpoczęciem roku akademickiego, pozwoli Ci to uniknąć przykrej niespodzianki w październiku w postaci źle oszacowanego budżetu.

Przeczytaj również: więcej o finansach studenta.
 

Czas do pracy

Nie każdy student może liczyć na wsparcie rodziny. Dla podreperowania studenckiego budżetu warto zastanowić się nad dorywczą pracą, które zapewni stały miesięczny przypływ gotówki. Studia to najlepszy czas, by zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenie, warto zatem rozejrzeć się za płatnym stażem w branży powiązanej z kierunkiem naszych studiów. Gdzie najłatwiej znaleźć pierwszą pracę, którą pogodzisz z zajęciami na uczelni? Poszukaj zajęcia jako korepetytor, opiekunka do dzieci, barman/barmanka, sprzedawca. Duże możliwości zatrudnienia i elastycznego czasu pracy daje praca on-line – możesz zostać, np.: copywriterem bądź zgłębić tajniki reklamy internetowej.
 

Szansa na stypendium

Jako świeżo upieczony student możesz liczyć na stypendium – za wyniki w nauce bądź socjalne. Jeśli jesteś laureatem olimpiady przedmiotowej masz szansę na stypendium nawet w trakcie pierwszego semestru. Ustawa określa dochód na osobę w rodzinie, który upoważnia do otrzymania stypendium socjalnego – w tym roku próg dochodowy wynosi mniej niż 668,2 zł netto na osobę w rodzinie. Warto sprawdzić jednak regulamin wewnętrzny uczelni, gdyż próg ten może być wyższy.