News 27.08.2015

Czy Polska jest krajem Piratów?

Czy Polska jest krajem Piratów? Zdecydowanie nie, chociaż wciąż odsetek nielegalnego oprogramowania jest wysoki. Ilość nielegalnego oprogramowania w Polsce jednak szybko spada.

 

Najczęściej do legalnego źródła sięgają osoby, które na to stać. Wraz z legalnym zakupem nabywają prawa do wsparcia technicznego i aktualizacji. Innymi słowy cenią sobie jakość produktu, który nie stanowi już dla nich wyzwania finansowego. W brew pozorom rok do roku wzrastają nasze pensje a co za tym idzie i możliości zakupowe. Spadają także ceny produktów. 

 

Nie bez zbaczenia jest także zmiana podejścia Polaków do piractwa. Posiadanie oryginalnej gry jest wyrazem hołdu dla twórców dobrego produktu (czasem po wypróbowaniu wersji pirackiej). Sporo osób korzysta z dostępu do pirackich treści tylko w sytuacji gdy nie ma legalnej alternatywy  w rozsądnej cenie. Dziś  problem piractwa dotyka częściej popularnych produkcji serialowych niż gier, muzyki czy filmów. 

 

(fot. chip.pl)

Złota era piractwa komputerowego to lata 1995 -2005 od tamtego czasu wiele się już zmieniło. Zmienił się też profil pirata. Na gry nas stać a dzięki wyższym zarobkom oraz wyprzedażach na takich portalach jak rodzimy GOG czy STEAM.

 

Kupujemy czasem bez opamiętania... 

Kto raz został ofiarą Steam ten zrozumie: