Finanse 28.12.2015

Czy opłaca się konsolidować kredyty? 

Spłaty pożytki na remont mieszkania, rata za nową pralkę, a do tego kredyt samochodowy – każde w innym terminie i o różnej wysokości. Rozwiązaniem problemu z terminowym regulowaniem kilku zobowiązań może być połączenie wszystkich opłat w jedną ratę, czyli tzw. kredyt konsolidacyjny.

 

Kredyty i drobne pożyczki stały się najpopularniejszą formą finansowania domowych inwestycji. To bardzo wygodny i szybki sposób pozyskania pieniędzy, dlatego często spłacamy nawet kilka zobowiązań jednocześnie. Każdego miesiąca wiąże się to z pilnowaniem terminów kolejnych spłat. W tej sytuacji korzystnym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Bank spłaca wszystkie dotychczas zaciągnięte zobowiązania, zamieniając je w jedną wspólną ratę. W ten sposób można połączyć m.in. kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy czy ratalny. Analizując oferty można spotkać dwa rodzaje takich kredytów:

  • kredyt konsolidacyjny hipoteczny – największymi zaletami są dłuższy okres spłaty oraz niższe oprocentowanie, jednak wymaga zabezpieczenia w postaci hipoteki posiadanej nieruchomości,
  • kredyt konsolidacyjny gotówkowy – dużym atutem jest brak zabezpieczenia, niestety dotyczy niższych kwot z krótszym czasem na spłatę.

Gdzie kryją się oszczędności?

Łącząc kilka zobowiązań w jeden kredyt, pierwszych oszczędności można szukać w obszarze opłat bankowych. Ograniczenie instytucji obsługujących nasze kredyty do jednego banku obniży koszty naliczanych prowizji. Jedna umowa, jedna rata, to także jedno ubezpieczenie. Zmniejszenie ilości opłat dodatkowych wynikających z kilku umów to jedno z głównych źródeł oszczędności. Do korzyści wynikających z kredytów konsolidacyjnych należy przede wszystkim możliwość wydłużenia okresu spłaty, co wpływa również na wysokość miesięcznych rat.

 

Poszukiwania najkorzystniejszej oferty

Procedura zaciągania kredytu konsolidacyjnego jest niemal identyczna jak w przypadku tradycyjnego kredytu. Podstawową różnicą jest konieczność udokumentowania posiadanych zobowiązań, które chcemy połączyć. Szukając najkorzystniejszej oferty warto dokładnie sprawdzać jaki jest w danym banku najdłuższy, możliwy okres kredytowania. Wydłużenie czasu na spłatę kredytu jest skutecznym sposobem na obniżenie miesięcznych obciążeń. Ważną kwestią pozostaje też łączna suma posiadanych zobowiązań, ten element może znacznie ograniczyć wybór dostępnych ofert. Niektóre banki określają minimalne i maksymalne limity przyznawanych kredytów, warto więc zweryfikować czy nasze zadłużenie mieści się w tym przedziale. Z punktu widzenia kredytobiorcy najważniejszym parametrem jest oczywiście oprocentowanie, to między innymi od niego zależy opłacalność konsolidacji.

Oczywiście najkorzystniejszym rozwiązaniem jest unikanie kredytów. Jeśli jednak nie mamy innej możliwości sfinansowania np. zakupu samochodu, warto wcześniej dokładnie sprawdzić koszt wybranej oferty korzystając z kalkulatora kredytu samochodowego (zobacz np.: https://kalkulator.vwbank.pl/)/ Pozwala o dopasować warunki umowy do możliwości finansowych, a w przyszłości uniknąć problemów ze spłatą zobowiązań.