News 19.08.2015

Czy internet mobilny jest naszą przyszłością?

Internet mobilny pozwala na surfowanie po sieci czy przesyłanie danych cyfrowych z wykorzystaniem urządzeń przenośnych. Jego rozwój w Polsce i na świecie jest bardzo dynamiczny.

 

Możliwość dostępu do sieci internetowej w każdym miejscu, w którym się znajdujemy, to nie futurystyczna wizja przyszłości, tylko rzeczywistość, w której żyjemy. Dziś już nikogo nie dziwi, że korzystając ze smartfona, można wysłać maila, poczytać wiadomości w serwisie informacyjnym czy rozmawiać ze znajomymi w portalu społecznościowym. Internet mobilny w Polsce i na świecie staje się powszechny.

Usługa polega to na tym, że użytkownik internetu mobilnego ma dostęp do informacji wszędzie, gdzie dysponuje telefonem lub tabletem. Z technologicznego punktu widzenia mobile internet to serwisy internetowe w wersji przystosowanej do przeglądania przy użyciu smartfonów.

Jako usługa mobilny internet dostarczany jest na polskim rynku przez licznych usługodawców (m.in. Inea.pl). Można z niego korzystać w różnych pakietach cenowych, obejmujących internet LTE z określoną prędkością i pakietem transmisji danych. Można też brać pod uwagę oferty z tabletem za symboliczną złotówkę.

 

Kamienie milowe w rozwoju internetu mobilnego

Rok 20141 był przełomowy ze względu na wzrost obszarów wiążących się z internetem mobilnym, social mediami i digitalem. Serwis „We Are Social” w raporcie „Digital, Social & Mobile in 2015” prezentuje najnowsze dane dla ponad 240 krajów i szczegółowe statystyki dla internetu mobilnego obejmujące 30 największych światowych gospodarek. W gronie tym znalazła się również Polska. Obecnie rynek mobilny dominuje w cyfrowej rzeczywistości. Z kwartału na kwartał notuje się dynamiczny jego wzrost, który wspierany jest powszechnym dostępem do tanich połączeń z internetem mobilnym. Sprawia to, że coraz więcej użytkowników ma dostęp do tego typu usług przy użyciu swojego smartfona. Szacuje się, że w 2016 roku penetracja internetu przez urządzenia mobilne może osiągnąć 50 proc. ludności całego świata. W 2015 roku zobaczymy około 200 milionów nowych użytkowników telefonów komórkowych na całym świecie. Smartfony są coraz popularniejsze, o czym świadczą statystki firmy Ericsson, wskazujące, że te nowoczesne telefony komórkowe stanowią 38 proc. wszystkich aktywnych komórek na świecie.

 

Jedna trzecia istniejących stron internetowych przeglądanych obecnie jest przez telefony komórkowe. W Polsce liczba ta wynosi aż 46 proc. Najwięcej użytkowników internetu mobilnego jest w Nigerii – 76 proc. wszystkich stron www odczytuje się tam za pośrednictwem urządzeń przenośnych.

Jeśli chodzi o prędkość internetu mobilnego, najszybszy jest on w Korei Południowej, gdzie średnia prędkość wynosi 18,2 Mbps, zaś w Polsce jest to zaledwie 5 Mbps.