Testujemy 03.04.2017

CVLIZACJE - stwórz własną cywilizację!

Granna przyzwyczaiła nas już do swojej bardzo dobrej serii “CV”, w której staramy się stworzyć jak najlepsze tytułowe CV - oczywiście w jak najzabawniejszy sposób.

Już na wstępie podkreślę, że nie jest to  skomplikowana gra strategiczna taka jak “Civilizacja”. W odróżnieniu od niej CVlizacje to gra prosta lekka i bardzo przyjemna.
Nie będziemy więc odkrywać wyłącznie standardowych wielkich odkryć takich jak koło czy druk - tu odkryjemy także takie wynalazki jak: Feminizm, Udomowienie kota, Urlop, Wróżbiarstwo czy… Grę planszową! Wszystko to we wspaniałej oprawie graficznej znanej z innych produkcji Granny.

 

W grze może wziąć udział od 2 do 5 osób. Jak zwykle gra jest najlepsza gdy graczy jest wielu ale i w 2 osoby można z powodzeniem w grę zagrać nie tracąc nic z emocji rozgrywki.

Każdy gracz otrzymuje zestaw kart za pomocą których będzie rozkazywał swojej cywilizacji skupić się na określonych czynnościach, które zapewnią jej w danej turze konkretne korzyści.


To tymi kartami, dostępnymi dla wszystkich graczy,będziemy zarządzać rozwojem w danej turze. Rozpoczyna gracz z rogatym hełmem. Kładzie przed sobą dwie 2 wybrane karty - jedną odkrytą a drugą zakrytą. To samo robią pozostali gracze. Na przysłowiowe trzy, czteeeryyy odkrywamy zakrytą i rozpatrujemy w kolejności dedykowanej kartom rozpoczynając od gracza z hełmem. W zależności od ilości takich samych kart jakie wyłożyli gracze zmieniają się statystyki ich działania. Brzmi skomplikowanie ale to bardzo proste.
Każda karta to określone działania dzięki której możemy pozyskać surowce na dalszy rozwój.

 Teraz przechodzimy do wyboru wynalazków. gra jest podzielona na 3 wielkie epoki z własnymi kartami wynalazków. Za zgromadzone surowce możemy kupić wynalazek, który dostarczy punkty szczęścia Twojej cywilizacji oraz - w większości przypadków - dodatkowe bonusy ułatwiające zdobywanie kolejnych surowców i wynalazków. Po zakończeniu 3 epoki liczymy punkty szczęścia.

Proste? Bardzo proste! A do tego przyjemne. Cała gra trwa ok 30-40 minut. A tłumaczenie zasad dla nowego gracza to moooże 10 minut.
Trudność gry zależy w największym stopniu od umiejętności przeciwników oraz Twojej znajomości mechaniki gry. Jest więc tu dużo miejsca dla konspiracyjnego knucia przeciwko innym graczom, niweczenia misternych planów i wszechobecnego humoru! Zabawne rysunki, opisy kart i ich działań zaskoczą każdego.

To miła gra w którą zagrasz zarówno z kolegami jak i w gronie rodzinnym.