News 10.04.2014

DIETA W SAM RAZ DLA STUDENTA

Źródło: zwierciadło.pl

Czas nauki i egzaminów, to dla mózgu ciężki okres. Cały czas pracuje na podwyższonych obrotach, a my musimy zadbać o dostarczenie mu energii dla prawidłowego funkcjonowania. Mózg waży ok. 1400 gram, co równa się 2 procentom całkowitej wagi ciała. Pomimo tak niewielkiej masy pochłania aż 20 % dostarczanej energii i zużywa 1/5 wdychanego przez nas tlenu!

Często jemy w biegu między zajęciami, odwiedzamy fast foody, bądź nie dojadamy z braku czasu. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu powinniśmy jeść systematycznie pokarmy bogate w witaminy i mikroelementy.

Głównym elementem naszej diety powinny być produkty pełnoziarniste, bogate w węglowodany – chleby razowe, makarony, ryż brązowy. Są to produkty, które zawierają również magnez. Jest on niezbędny w organizmie do działania ok. 80 enzymów i aktywacji witaminy B1 (odpowiada za prawidłowy rozwój organizmu). Magnez poprawia wchłanianie potasu, chroni komórki nerwowe oraz komórki mięśnia sercowego przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Zapobiega również stresowi i bezsenności.

Wprowadź do swoich dziennych posiłków warzywa i owoce obfite w witaminy A, C, E i składniki mineralne (przynajmniej kilka razy w tygodniu).Pomagają one w zapamiętywaniu. Decydujmy się na częste jedzenie ziemniaków, pomidorów, awokado bogatych w potas. Dietę uzupełniajmy pomarańczami, grejpfrutami, truskawkami, malinami, marchewką, szpinakiem oraz warzywami strączkowymi. Rośliny strączkowe zawierają dużo błonnika, który sprawia, że organizm lepiej wykorzystuje składniki energetyczne.

Pij dużo mleka bogatego w białko. Wzmacnia ono pamięć i poprawia naszą koncentrację.

Na obiad wybierajmy ryby ( minimum 1-2 razy w tygodniu), zawierają kwasy omega-3. Poprawiają ukrwienie mózgu i od nich zależy sprawność myślenia i zapamiętywania.  Na przekąskę wybierajmy: rodzynki, suszone owoce np. morele bogate w potas albo migdały i orzechy.

 

Przypominamy także o konkursie PODAJ DALEJ i Pyszne.pl!
DO ZGARNIĘCIA 3 BONY PO 50 ZŁ KAŻDY NA ZAKUPY W PYSZNE.PL