Podróże 15.02.2019

Co składa się na koszt biletu lotniczego?

Wraz z modą na latanie powiększa się oferta poszczególnych linii lotniczych. Tworzone są nowe połączenia, a po najpopularniejszych trasach lata coraz więcej maszyn. Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, co koniec końców wpływa na cenę biletu lotniczego? Zagadkę postaramy się rozwikłać w poniższym materiale.

Bilet przez Internet

Obecne czasy wymusiły na przewoźnikach konieczność dostosowania swojej oferty, także biletowej, do nowych standardów technologicznych. Dziś większość lotów rezerwowana jest z odpowiednim wyprzedzeniem za pomocą kilku kliknięć na stronie internetowej danej linii lub portalu pośredniczącego w sprzedaży. Coraz więcej osób w Sieci realizuje także odprawę online oraz dokupuje dodatkowe opcje, dotyczące między innymi bagażu podręcznego. Nabycie biletu przez Internet ma wiele niepodważalnych zalet, w tym możliwość porównania cen w kilku firmach, a także sprawdzenia, co dokładnie wpływa na koszt przelotu.

Za co płacimy?

Przewoźnicy codziennie głowią się nad tym, jak uatrakcyjnić swoją ofertę oraz jaką promocję zaproponować klientom. Mimo szczerych chęci, wysokość opłat za jeden przelot to coś, czego obniżyć w wielu przypadkach się nie da. Na podstawowy koszt lotu wpływa w szczególności taryfa przewoźnika, czyli opłata, która jest ustalana bezpośrednio przez daną linię lotniczą. W skład ceny biletu wchodzi dodatkowo opłata lotniskowa, czyli koszt wykorzystania przez przewoźnika i jego pasażerów infrastruktury całego obiektu. Im bardziej prestiżowe i bezpieczne jest lotnisko, tym wyższe ponosimy opłaty.

Opłata dla państwa

Niezwykle kosztowną opłatę stanowią tzw. podatki rządowe. Chodzi o nic innego, jak o koszty nakładane na linie lotnicze przez państwa, z przestrzeni których korzysta samolot. Cena ustalana jest przez każdy kraj indywidualnie. Bardzo często linie korzystają z agencji pośredniczących w rezerwacji i sprzedaży biletów. Przedsiębiorstwa te muszą uzyskać autoryzację Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych i spełnić wiele szczegółowych wymogów formalnych.

Koszty dodatkowe

To tylko kilka podstawowych opłat na rzecz samej linii lotniczej, jak i podmiotów, dzięki którym lot staje się w ogóle możliwy. Do tego wszystkiego należy doliczyć opłaty dodatkowe. W wielu przypadkach mogą stanowić nawet połowę ceny końcowej biletu. Poszczególne linie lotnicze stosują bowiem jeszcze tzw. opłatę paliwową. Jest niezależna od taryfy lotniczej. Jak wyjaśniają sami przewoźnicy, to konieczność z uwagi na często zmieniające się ceny ropy, a także ze względów marketingowych. Linie chcą bowiem dać jasno do zrozumienia, jak drogie jest paliwo lotnicze. Kolejny nadprogramowy koszt stanowi opłata za wydanie biletu oraz ubezpieczenie. Warto dodać, że tę ostatnią zwiększono po atakach z 11 września 2001 roku, kiedy to konieczne stało się zwiększenie środków bezpieczeństwa.

Przepisy unijne

Ceny biletów i sposób ich komunikowania przez przewoźników były tematem licznych debat w Parlamencie Europejskim. W 2008 roku instytucja ta wydała rozporządzenie, na mocy którego zobowiązała linie lotniczego do rzetelnego wskazywania kosztów przelotu. Chodzi w głównej mierze o podawanie ostatecznej ceny, uwzględniającej wszelkie opłaty – stawki lotnicze, podatki, dopłaty czy wysokość taryf. Wszystkie cząstkowe koszty powinny być wskazane wyraźnie i jednoznacznie.

Wielkie badanie

Kilka lat temu wiele europejskich krajów, w tym między innymi Polska, Belgia, Estonia, Dania, Norwegia i Hiszpania, wzięło udział w unijnych badaniach dotyczących cen biletów lotniczych. Unia sprawdzała, czy pojedyncze elementy, jak np. opłata lotniskowa, są zbieżne z danymi wykazanymi przez same porty lotnicze. Wynik badań wykazał jasno, że za większością kosztów przelotu stoją wewnętrzne i autonomiczne decyzje samych przewoźników. W praktyce oznaczało to, że gdyby nie finansowa polityka linii lotniczych, moglibyśmy latać jeszcze taniej.

O czym pamiętać przy zakupie biletu?

Ważne jest również to, aby sami klienci dokonywali jak najlepszych i najbardziej opłacalnych dla siebie wyborów. Badania dowiodły, że istnieje kilka zasad, dzięki którym można kupić naprawdę tanie bilety, nawet na dalekie loty. Istotne jest ogólne rozeznanie sytuacji, sprawdzenie cen u kilku przewoźników, zwrócenie uwagi na koszty dodatkowe. Wiele z nich można zniwelować na etapie rezerwacji, jeszcze przed jej potwierdzeniem. Aby kupić bilet w okazyjnej cenie, warto śledzić branżowe portale informujące o promocjach, a także fora internetowe miłośników latania.

 

Artykuł przygotowany przez ekspertów  https://wujeksknerus.pl/