Lifestyle 15.10.2015

Chrupiąca zupa, czyli chipsy warzywne domowej roboty

Aromatyczne kremowe zupy z naturalnych jesiennych składników, których delikatną konsystencję przełamujemy chrupiącymi warzywnymi chipsami. To pyszny pomysł na chłodne dni.

 

Był rok 1853. W pewnej restauracji w mieście Saratoga Springs w stanie Nowy Jork wybredny klient narzekał na zbyt grubo pokrojone ziemniaki. Poirytowany kucharz postanowił więc zrobić mu na złość, krojąc ziemniaki tak cienko, jak tylko potrafił. Okazało się, że klient bardzo polubił ten pomysł, dlatego kucharz na stałe wprowadził chipsy do menu, określając je jako Saratoga Chips, korespondując w ten sposób z nazwą miasta.

 

Tak według legendy powstały – a z pewnością zostały rozsławione – chipsy, które przez dekady stały się jedną z najpopularniejszych przekąsek na świecie. Wiele osób zapomina jednak nie tylko o tym, że można je robić samemu w domu, ale również o tym, że inne warzywa także fantastycznie sprawdzą się w tej roli. Co więcej, mogą one stanowić pyszną kompozycję w połączeniu z kremowymi zupami.

 

Chipsy warzywne

Wyobraź sobie aromatyczny krem z białych warzyw z chrupiącymi plasterkami buraków. To wyśmienity przepis na zupę, która harmonicznie łączy nie tylko gładkość kremu z konkretnym charakterem chipsów, ale też komponuje piękny balans kolorystycznych kontrastów.

 

Same dodatki w postaci chipsów warzywnych mogą powstać właściwie ze wszystkich roślin, które jesteśmy w stanie pokroić w plastry. Fantastycznie smakują chipsy z marchewki, pietruszki, selera, wspomnianych wyżej buraków czy oczywiście ziemniaków. Można wykorzystać także warzywa liściaste – takie jak jarmuż – które posiadają już odpowiednią formę, dzięki czemu wystarczy jedynie poddać je obróbce termicznej.

 

Jak zrobić domowe chipsy?

Są zdrowe, chrupiące i całkowicie naturalne. W dodatku mają taki smak, jaki sobie zamarzymy, nie tylko poprzez wybór ulubionego warzywa, ale również dzięki odpowiednim przyprawom. Świetnie sprawdzi się słodka papryka, curry oraz pieprz i sól. Co więcej, sami możemy zdecydować o grubości naszych chipsów, krojąc je w dowolnym rozmiarze. A zatem, jak zrobić domowe chipsy? Na kilka sposobów, ale każdy z nich to prosta i szybka zabawa.

 

Potrzebujesz:

  • warzyw,
  • przypraw,
  • oleju,
  • noża, obieraczki lub krajalnicy,
  • mikrofalówki lub piekarnika,
  • kilku minut wolnego czasu!

Dowolna kombinacja tego zestawu wystarczy, aby przygotować pyszny dodatek do jesiennej zupy.

  1. Jeżeli zależy nam na dietetyczności naszych chipsów, warto skorzystać z mikrofalówki i przyrządzić je bez oleju, wcześniej doprawiając według uznania.
  2. Natomiast jeśli zamierzamy upiec nasze chipsy w piekarniku, możemy spryskać je olejem lub oliwą, przyprawić i ułożyć na papierze do pieczenia.

W jesienne wieczory możemy rozgrzać się aksamitną kremową zupą z dodatkiem chrupiących pikantnych chipsów – to wyśmienite połączenie, które od razu przeniesie nas w ciepły świat fantazyjnych smaków.