Testujemy 27.07.2014

CARCASSONNE - TESTUJEMY GRĘ PLANSZOWĄ!

Carcassonne to jedno z największych warownych miast średniowiecznej Francji.  My przetestowaliśmy grę planszową znakomicie oddającą klimat ówczesnej rywalizacji o wpływy i władzę!

Gra składa się z:

  • 72 płytek terenu
  • 40 pionków podwładnych w 6 kolorach
  • toru do punktacji 
  • instrukcji

W grę może grać równocześnie od 2 do 5 graczy
Rozgrywka trwa ok 40 minut.

 

 

Na pierwszy rzut oka gra jest bardzo solidnie wykonana, pudełko z przegródkami ułatwia segregację pionków oraz płytek planszy. Miłym zaskoczeniem są kolorowe drewniane pionki, które z pewnością dodają grze klimatu i są praktycznie niezniszczalne.

 

Gra polega na takim dokładaniu płytek terenu, by tworząc unikalną mapę Carcassonne osiągnąć jak najwięcej korzyści dla siebie. Niezwykle istotne jest jednak krzyżowanie planów przeciwnikom a czasem wspieranie innych graczy jeśli to może się okazać dla Ciebie korzystne. 
Niewątpliwie to właśnie ta możliwość "podkładania świni" innym graczom powoduje że każda rozgrywka jest jedyna w swoim rodzaju i bardzo ekscytująca. 

Udana akcja sabotażowa wywołuje gromkie salwy śmiechu reszty graczy i złorzeczenie pechowca.

Na czym polega gra w Carcassonne?
Wcielasz się w jednego z magnatów - pod twoim zwierzchnictwem są wiec rycerze zajmujący zamki, chłopi uprawiający pola a nawet przydrożni zbóje. Możesz czerpać także niebagatelne zyski z klasztorów.  W swojej grze musisz mądrze rozdysponować swoich poddanych oraz rozsądnie wykorzystywać dane Ci przez los płytki mapy. 
Przykładowo zajmujesz swoim "Zbójem" drogę - by zmaksymalizować zyski twoja droga powinna być jak najdłuższa, będziesz ją zatem wydłużał, a nawet łączył z innymi Twoimi drogami. "Rycerzami" przejmiesz kontrolę nad miasteczkami - im większe miasto tym więcej punktów. Sprytną grą możesz też przejąć tworzące się miasteczko przeciwnika. Inwestując w klasztor masz szansę na znaczną zdobycz punktową. Gra "Chłopami" to już wyższa szkoła jazdy, wymagająca nieraz misternego planu zdobywania nowych pól i co ważne obrony swoich dóbr przed zakusami innych. Często bywa tak że to chłopi pod koniec gry przeważają szalę zwycięstwa!


 

Wielką zaletą tej gry jest możliwość zabrania jej np. na wycieczkę w góry. W wersji "turystycznej" czyli spakowanej bez pudełka i planszy punktów zajmuje bardzo niewiele miejsca. Nie ogranicza to w żaden sposób przyjemności płynącej z gry i umożliwia cieszenie się z rozgrywki np. w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach! 

Tyle wystarczy by zagrać w Carcassonne!

 

Rozgrywka w Carcassonne na wycieczce z przyjaciółmi to jest to! 

 

Grę można rozszerzać za pomocą dodatków, które jeszcze bardziej urozmaicają rozgrywkę i wymuszają na graczach  zmianę strategii gry.
Obecnie wydano 5 dodatków, które między innymi zwiększają liczbę graczy do 6, pojawia się smok, rzeka przegradzająca teren lub zwiększa się znaczenie kupców. Każdy z tych dodatków mocno ingeruje w świat gry co gwarantuje kolejne godziny fajnej zabawy. 


Grę możecie kupić m.in. na www.bard.pl