News 14.04.2015

Boho i hippie – czyli modne bluzki tej wiosny

To już nie pierwszy powrót do lat 70. w modzie. Ostatni miał miejsce niecałą dekadę temu i tej wiosny znowu należy wyjąć z szaf wszystkie sztruksowe, zamszowe, skórzane ubrania i dodatki. 
 

zym konkretnie charakteryzuje się ten styl?

Celowo warto napisać styl, nie style, bo współcześnie nie mają one podłoża ideologicznego, a jedynie modowe. Styl hipisowski narodził się pod koniec lat 60., kojarzony jest z przemianami społecznymi, które się wtedy dokonywały, czego przejawem była moda – lekkie, zwiewne materiały, kwiaty, naturalne tkaniny, frędzle, ręcznie robiona odzież i biżuteria itd. Styl boho natomiast swoje korzenie bierze właśnie ze stylu hippie oraz z kultury cygańskiej. Młodzi i biedni artyści lat 70. określali się mianem cyganerii, stąd styl przeniósł się na inną, intelektualną warstwę społeczną i ewoluował, stał się wyrazem wolności artystycznej. Współcześnie nie warto szczególnie ich rozróżniać, bowiem współwystępują ze sobą, a ich wymowa jest czysto estetyczna. 

Modne bluzki w stylu hippie/boho

  • Modne bluzki w stylu hipisowskim powinny być wykonane  z naturalnych materiałów. W grę wchodzi bawełna (cienka, lekka) i oczywiście jedwab. Chodzi o to, aby nadać im lekkości i zwiewności.
  • Ich fason luźno oplata sylwetkę, bez względu na to, czy będą to koszule czy topy. Model obcisły dozwolony to topy na ramiączkach, najlepiej robione na szydełku. Takie bluzki zestawiamy z luźnym dołem – np. długą zwiewną spódnicą.
  • Modne bluzki w kwiatowe, orientalne wzory to jeden z wyznaczników stylu, dlatego nie powinniśmy od nich stronić w tym sezonie.

Dodatki do bluzek

Aby dobrze stworzyć stylizację hippie, potrzebujemy odpowiednich dodatków. Powinny to być np.:

  • kurtki

Na wierzch do bluzek w stylu hippie/boho najlepiej założyć luźną kurtkę ze skórzanego zamszu z frędzlami, albo wytartą kurtkę jeansową oversize. Ręcznie robione ponczo, duży sweter za pupę czy pachworkowa lub futrzana kamizelka także będą świetnie wyglądać. Pamiętajmy – żadnych obcisłych marynarek z wyraźnie zarysowanym krojem!

  • buty

Do takiej stylizacji dopuszczalne buty to: rzemykowe sandały, rzymianki, kowbojki, ręcznie robione espadryle itd.

  • torebki

Oczywiście w stylu hippie/boho będą: duże skórzane torby-worki, wielkie skórzane plecako-teczki, torebki ozdobione futrem, frędzlami, kożuchem, motywami kwiatowymi lub orientalnymi.

  • biżuteria

To dosłownie kropka nad „i” tego stylu i jeden z najważniejszych elementów. W stylu hippie/boho zakładamy bardzo dużo biżuterii, nie poprzestajemy na jednym – zakładamy zarówno kolczyki, jak i naszyjniki, bransoletki i pierścionki na ręce i nogi. Do tego dochodzą ozdoby na włosy – opaski i rzemyki. Biżuteria powinna wyglądać, jakby była robiona ręcznie, dlatego ważne jej elementy to: rzemyk, skóra, pióra, różnobarwne koraliki, kolorowe nitki, ewentualnie kamienie popularne w Azji, jak turkus i koral.