Lifestyle 10.11.2015

Bieganie dla Początkujących

Każdy moment jest dobry żeby rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Zła pogoda, nie ten dzień tygodnia, mało czasu czy inne wymówki na nic się nie zdadzą kiedy wakacje trwają już w najlepsze. Praca choć w ograniczonym zakresie też pozwala na chwilę wysiłku fizycznego. Jak rozpocząć bieganie? Abecadło dla każdego!

 

Jak zacząć?

Początki są zawsze trudne. Wypluwanie płuc, zadyszka i totalne zmęczenie jest naturalne jeśli nie przygotujesz się do pierwszego biegu. Początkowo warto połączyć bieg z marszem. Chociaż może wyglądać to dość komicznie to przynosi efekty. Nie licz kilometrów, a czas - im dłużej wytrwasz tym lepiej.

Kolejne pytanie jakie się pojawia, to czy biegać rano czy wieczorem. Wszystko zależy od Ciebie. Jedni wolą wstawać wcześniej i przed porannym prysznicem nabrać w płuca świeżego powietrza. Inni natomiast lubią długie poranki z kawą, czytając poranne wiadomości. Zarówno jedna jak i druga opcja jest dobra, warto jednak zauważyć, że trening rano w większym stopniu pomoże spalić nadmiar tłuszczyku natomiast popołudniu zwiększy siłę i wytrzymałość. Trening zawsze najlepiej dopasować do własnego trybu życia i celu jaki sobie obierzesz.

 

Określ swój cel

Bieganie to specyficzna dyscyplina sportu. Zapewne najczęściej będziesz trenować samotnie, często biegając po tej samej trasie. Motywacja obok konsekwencji w treningu jest jednym z najważniejszych czynników przybliżających Cię do sukcesu. Dlatego określ już na początku jaki jest Twój cek - co chcesz osiągnąć? 15 km w dobrym czasie? Proszę bardzo! Przygotuj zatem plan treningowy na najbliższy rok i trzymaj się go! Po pewnym czasie możesz pokusić się o start w zorganizowanym biegu. Warto startować w takich imprezach! Zmotywują Cię na drodze do Twojego głównego celu a przy okazji sprawdzisz się np. w biegu na 10 km.

 

 Co zjeść przed, a co po treningu?

Wszystko zależy tak naprawdę od organizmu. Bieganie na czczo może powodować zmęczenie i senność przez resztę naszego dnia. Lepiej coś przekąsić aby dostarczyć pierwszą dawkę energii. Zalecane są węglowodany np. świeże lub suszone owoce.

Najlepiej jeśli nasz ostatni posiłek będzie od 2 do 4 godzin przed treningiem. Lista produktów, których nie powinniśmy jeść jest bardzo długa m.in. fast – foodów, żywności mocno przetworzonej czy też słodyczy.

Nie chodzi o to by się głodzić, odmawiać sobie raz na jakiś czas przyjemności czy też liczyć każdą kalorie.  „Stajesz się tym co jesz” więc nie warto traktować żołądka jak kosza na śmieci.

 

W co się mam ubrać?

Specjalistyczny sprzęt na początku na pewno nie będzie Ci potrzebny. Przygotuj wygodne obuwie(np buty biegowe z dyskontu), spodnie i bluzę. Bieganie nie jest rewią mody, a raczej pierwszą prostą do prowadzenia zdrowego trybu życia. Po pewnym czasie możesz pokusić się o profesjonalne buty do biegania. Dobre buty zmniejszą ryzyko kontuzji oraz obciążeń jakie będą działać na Twoje kolana i stopy.
Pamiętaj, że od Ciebie zależy ryzyko kontuzji. Ograniczysz je jeśli podejdziesz do treningów rozsądnie! Nie szarżuj! Dystans powyżej 15 km na początku Twojej zabawy z bieganiem to murowane problemy z plecami i kolanami.

 

Ale po co to wszystko?

Bieganie może zapobiegać ciężkim chorobom, poprawia odporność i kondycję oraz łagodzi stres. W czasie naszego truchtu wydzielana jest endorfina czyli tzw. hormon szczęścia. Daje ona zastrzyk energii na cały dzień!

Warto też pomyśleć o swoich znajomych. Razem zawsze raźniej, a wzajemny doping i mała rywalizacja będzie bardziej motywować do działania.

Nie ważne czy biegasz dla  spalenia zbędnych kalorii, dla innych poprawa kondycji czy żeby rywalizować z przyjaciółmi – każdy z tych powodów jest dobry! Pamiętaj, że uprawianie tego sportu w granicach zdrowego rozsądku może przynieść zaskakujące rezultaty.