Podróże 23.04.2014

AZERBEJDŻAN DLA CIEKAWYCH : OKOLICE BAKU

wikipedia commons/użytkownik Matthew Hadley

Ten kraj, mimo dość słabego jeszcze zagospodarowania oraz trudności związanych z przekraczaniem granicy, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Azerbejdżan może oczarować każdego, a w szczególności tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek. Dla nich okolice Baku to raj na ziemi. Czym może zadziwić ten fascynujący zakątek świata?

 

Jak dotrzeć do Baku?

Podróż do Baku można zaplanować w oparciu o połączenia lotnicze, jednak w ich przypadku należy liczyć się z przesiadkami. Można też połączyć podróż koleją i samolotem, odwiedzając w ten sposób po drodze Tbilisi – stolicę sąsiedniej Gruzji. Dla tych, którym planowanie podróży do nieznanego kraju nie wychodzi najlepiej lub tych, którzy cenią sobie komfort i wygodę podróżowania, najlepszym sposobem odkrywania Azerbejdżanu będzie wyjazd zorganizowany. Biuro podróży R.pl już dawno zainteresowało się tym krajem, a dzięki promocjom last minute można poznać to państwo za niewielką cenę. Jakie zakątki w okolicy Baku koniecznie trzeba odwiedzić w trakcie takiej wycieczki?

 

Półwysep Apszeroński: odkrywanie wybrzeży Morza Kaspijskiego

Pola, osiedla mieszkaniowe oraz słone jeziora – oto elementy, które w krajobrazie półwyspu Apszerońskiego odgrywają najważniejszą rolę. Jest to jednocześnie miejsce wyjątkowo ważne z przyrodniczego punktu widzenia, a założony w 2005 roku Apszeroński Park Narodowy szybko stał się jedną z większych atrakcji w okolicy Baku. Mimo niewielkich rozmiarów może się on pochwalić wielkimi atrakcjami. Bagna oraz wydmy tworzą tu wspaniałą scenerię. Najwięcej wrażeń mogą jednak dostarczyć spotkania z najważniejszymi mieszkańcami parku: żółwiami kaspijskimi oraz fokami. Ten park jest również popularnym miejscem wśród ornitologów, a do najciekawszych ptaków spotykanych na jego terenie zaliczają się flamingi różowe.

 

Gobustan: najpiękniejsza kraina Azerbejdżanu

Ta kraina, znana z parku narodowego i pięknych widoków, należy do największych atrakcji w całym kraju. Utworzony na jej terenie park narodowy szybko został wpisany na listę UNESCO, co podkreśla jego wyjątkowy charakter. To bardzo ważne stanowisko archeologiczne, a znane z jego obszaru ryty naskalne są uznawane za jedne z najstarszych dzieł sztuki na świecie. Drugą osobliwością są tu błotne wulkany. Jest ich około 400, przy czym niektóre w dalszym ciągu są wulkanami czynnymi. Stworzony przez nie krajobraz wywiera ogromne wrażenie, zatem goszcząc w Baku koniecznie trzeba skorzystać z wyprawy na teren tego parku.

 

Mało znany i dość słabo zagospodarowany jeszcze Azerbejdżan to kraj wymarzony dla tych, którzy w czasie wakacyjnych wypraw chcą przeżyć wyjątkową przygodę. Okolice Baku, których poznawanie jest coraz łatwiejsze, mogą oczarować swym pięknem i stać się zachętą do dalszych podróży po tej części Zakaukazia.