Podróże 14.03.2014

JEDZIEMY AUTOSTOPEM!

shutterstock

Autostop w Polsce zyskał dużą popularność już w latach 60'. Niemal od razu został mocno zinstytucjonalizowany oferując jednak w zamian szereg udogodnień: m.in. ubezpieczenie NNW czy nagrody dla kierowców. Podróżowało się zatem ze specjalnymi książeczkami autostopowymi oddając kierowcom zawarte w nich kupony dzięki którym ci drudzy mieli szansę wygrać przeróżne nagrody w ogólnonarodowym konkursie.  Masowy ruch autostopowy tamtych czasów został uwieczniony w wielu filmach tego okresu m.in."Podróż za jeden uśmiech".
Od lat 80' popularność autostopu systematycznie malała. Zwiększona dostępność i liczba samochodów osobowych spowodowała, że coraz więcej osób mogła pozwolić sobie na podróż własnym samochodem. Wzrost przestępczości lat 90 spowodował pewną nieufność do osób zatrzymujących samochody na poboczu. Należy jednak przyznać, że jak na owe czasy "Akcja Autostop" była znakomitym rozwiązaniem i uzupełnieniem niedoborów transportowych w Polsce i przyczyniła się znacząco do rozwoju turystyki krajowej.

Od kilkunastu lat autostop ponownie staje się niezwykle popularny. Pomimo powszechnego dostępu do przeróżnych form transportu, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z właśnie ze stopa.
Warto zauważyć, że to nie kwestia finansowa jest tu głównym motorem tego ruchu, a przeżycie zupełnie innej formy podróży. Ze stopa najczęściej korzystają ludzie, dla których sama podróż stanowi główną nagrodę , a cel to zaledwie jej koniec. Za główną zaletę tej formy podróżowania wymieniają przede wszystkim względy towarzyskie i bliskie doświadczenie bezinteresownego wsparcia innego (obcego przecież) człowieka. Podróż przeprowadzona w ten sposób, bywa wygodniejsza, a nierzadko i szybsza niż tradycyjne formy transportu zbiorowego (kto podróżował z północy na południe kraju  "dzięki" PKP ten wie).
 


Obecnie organizowanych jest wiele konkursów autostopowych przez Polskę a nawet Europę.
Jednym z nich są Mistrzostwa Autostopowe  www.mistrzostwaautostopowe.pl - zachęcamy do przeżycia wspaniałej i niepowtarzalnej przygody połączonej z emocjami wyścigu!
Podróż autostopem za granicą to najlepszy sposób by poznać kraj i ludzi go zamieszkujących!

Dzisiaj nie ma już książeczek ani konkursów dla sympatycznych kierowców. W sieci znajdziemy różne płatne i inicjatywy, które w pewnym stopniu zabijają autostopowego ducha. Jeśli szukasz pięciomiejscowego płatnego autobusu - proszę bardzo. Znajdziemy też całkiem przydatne portale na których znajdziesz kierowcę (za darmo) niemal na całym świecie. Ja wciąż wolę jednak liczyć na sympatycznych kierowców z kciukiem uniesionym w górę na poboczu drogi.

Co warto wiedzieć:
- Jeśli podróżujecie większą grupą podzielcie się na małe (2, max 3 osobowe) grupy. Ustalcie jednak wcześniej miejsce zbiórki, pozostańcie także w stałym kontakcie.
- Kartonik z wyraźną nazwą miejscowości do której zmierzacie, znacząco przyśpiesza znalezienie transportu.
- Nie łapcie stopa na autostradzie - to zabronione i grozi mandatem dla Was i kierowcy.
- Za granicą podróżujcie z możliwie małym plecakiem i nigdy nie wsadzajcie go do bagażnika!


Warto też się zastanowić...

 

 

 

 

 

 

...kogo Wy podwieziecie następnym razem:)