Finanse 30.03.2017

Alternatywne sposoby inwestowania pieniędzy: co się opłaca?

Polacy najczęściej lokują swój kapitał na rachunkach oszczędnościowych i lokatach bankowych. Popularnością cieszą się także bezpieczne inwestycje w fundusze lub nieruchomości. Warto jednak pomyśleć także o alternatywnych sposobach inwestowania, takich jak szlachetne kruszce, przedmioty kolekcjonerskie, sztuka, antyki czy alkohole.

 

Inwestowanie pieniędzy dla początkujących: metale szlachetne, przedmioty kolekcjonerskie, alkohole

Inwestycje alternatywne to propozycja dla osób, które chcą maksymalnie uniezależnić swoje interesy od zmiennych rynków finansowych i decyzji politycznych. Dużo bardziej stabilne i przewidywalne jest inwestowanie w złoto i inne metale (np. platynę). Warto zakupić także kamienie szlachetne, najlepiej diamenty. Są to przedmioty, których zasoby, w przeciwieństwie do pieniędzy, są ograniczone. Z tego powodu ich wartość na pewno będzie rosła z czasem. Do zakupu metali szlachetnych nie potrzeba wcale dużego kapitału – uncja złota kosztuje obecnie mniej niż 5 tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że cena złota jest wyższa z każdym kolejnym rokiem – najlepszy moment na zakup tego kruszcu był około 10 lat temu. Osoby, które nie posiadają dużego kapitału mogą się także zastanowić nad zainwestowaniem w przedmioty kolekcjonerskie, takie jak monety, znaczki pocztowe, płyty, zdjęcia itp. Coraz większą popularnością cieszy się także zakup ekskluzywnych alkoholi, przede wszystkim whisky i wina.
 

W co zainwestować większe kwoty?

Inwestorzy z większym kapitałem od dawna najchętniej inwestują w nieruchomości. Mniejszym powodzeniem cieszą się antyki i dzieła sztuki – są zdecydowanie mniej dostępne, a ich zakup wymaga dużej wiedzy. Są to jednak inwestycje długoterminowe, które mogą przynieść ogromne zyski. Ciekawą opcją jest także inwestowanie w badania i rozwój nowych technologii. Rozwiązanie przynosi nie tylko zyski dla inwestora, ale także pożytek dla całego społeczeństwa.
 

Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem czy ryzykowne inwestycje?

Inwestycje alternatywne przynoszą największe zyski w dłuższej perspektywie. Dobrym rozwiązaniem jest przeznaczenie na nie tylko części swojego kapitału. Pozostałe pieniądze można zainwestować tam, gdzie zyski będą szybkie. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem. Lokowanie pieniędzy na Giełdzie Papierów Wartościowych lub na Rynku Forex może przynieść błyskawiczne korzyści, ale także znaczne straty. Z tego powodu warto dywersyfikować swoje inwestycje, czyli nie stawiać wszystkiego na jedną kartę.