News 25.08.2014

AKTORSKI WIEDŹMIN OD BAGIŃSKIEGO?

źródło: www.platige.com

Do tej pory Bagiński i jego ekipa czarowali wspaniałymi animacjami do epickiej gry komputerowej bazującej na prozie Sapkowskiego.  Teraz zmierzą się z większym wyzwaniem - pełnometrażowym, kinowym i co najważniejsze aktorskim Wiedźminem!

Każdy fan sagi wie, że dobra ekranizacja tak obszernej opowieści to wielkie wyzwanie. Nie jeden zapewne marzy o ekranizacji z rozmachem (i budżetem) "Władcy Pierścieni". Dotychczasowe ekranizacje - kinowa i telewizyjna delikatnie mówiąc tych nadziei nie spełniły. Oczywiście niejeden chętnie serial oglądnie, dla kilku scen, cytatów żywcem wyjętych z książki czy po prostu tej odrobiny klimatu, który udało się jednak Markowi Brodzkiemu uchwycić. Można jednak tego "Wiedźmina" porównać do ekranizacji "Diuny". Nie o to chodziło.

Patrząc na efekt pracy Bagińskiego nad pierwszą częścią gry "Wiedźmin" można było żałować, że z rozpędu nie stworzył przynajmniej jednego całego opowiadania... 


Zresztą porównajcie:
 

     Wersja filmowa "Wiedźmina"

 

     Animacja z gry "Wiedźmin"
 
 
Platige Films zamierza zająć się tym na poważnie ogłaszając kilka dni temu, że rozpoczynają już wstępne przygotowania:

Potwierdzamy. Rozpoczęliśmy przygotowania do produkcji pełnometrażowego aktorskiego filmu fabularnego Wiedźmin, za który odpowiedzialny będzie Tomek Bagiński i ekipa Platige Films. Scenariusz powstanie w oparciu o prozę Andrzeja Sapkowskiego. Projekt jest obecnie w fazie developmentu.

Na razie wiadomo tylko tyle, że scenariusz oparty będzie na prozie Andrzeja Sapkowskiego, co chyba nie stanowi zaskoczenia. Nie wiadomo jednak czy będzie opowiadać historię zawartą w sadze, opowiadaniach czy też będzie luźno oparta na uniwersum świata Wiedźmina podobnie jak gra. 

 

Z całą pewnością saga zasługuje na dobrą ekranizację. Nie jest jednak możliwe by zmieścić całą opowieść w 3 godzinach filmu kinowego. Nie zapominajmy wszak, że zmieścić trzeba będzie solidną dawkę szermierki (tej na miecze jak i na słowa), nietuzinkowego czarnego humoru, intryg i oczywiście wiedźmińskich romansów. 
Bagiński nie zaryzykuje zapewne porwania się na stworzenie trylogii. Przynajmniej nie teraz. Najbardziej prawdopodobne będzie zatem zekranizowanie opowiadań, być może w formie wstępu do kolejnych filmów. 

Trudno znaleźć lepszy czas na "sprzedanie" Wiedźmina na świecie niż okres poprzedzający premierę najbardziej wyczekiwanej gry RPG "Wiedźmin 3 - DZIKI GON". Jeśli finansowaniem projektu Bagińskiego zainteresują się światowe marki to kto wie...  Sam Bagiński dzięki Oscarowej nominacji za swoją "Katedrę" jest osobą w świecie filmowców rozpoznawalną i szanowaną. Jego "Wiedźmińskie" animacje doskonale poznały miliony graczy na całym świecie. Dodatkowy smaczek stanowi fakt, że za dystrybucję Wiedźmina w USA odpowiada Warner Bros...