News 21.10.2016

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI odmieniła jego życie – historia Pawła [wideo]

 – Dzięki Kubie zrozumiałem, w czym tak naprawdę się spełniam, i co chciałbym w życiu robić – mówi Paweł, student z Poznania i tutor-wolontariusz w Akademii Przyszłości. Poznajcie jego historię.

 

Kuba zmienił moje życie

– Lubię cytat: „Nie można zmusić ziarna do wykiełkowania, ale można stworzyć mu odpowiednie warunki do rozwoju”. I właśnie tym chciałbym się w życiu zajmować. Stwarzać dzieciom pochodzącym z trudnych środowisk odpowiednie warunki do ich rozwoju – mówi Paweł student poznańskiej uczelni. Jego pierwszym wyborem po maturze była elektronika na Politechnice Wrocławskiej. Już po pierwszym semestrze był jednak pewny, że nie chce poświęcić jej 5 lat studiów, a co dopiero całego życia. Szukał nowej drogi i tak trafił do Poznania na kognitywistykę. Na początku drugiego roku rozpoczęła się jego przygoda z AKADEMIĄ PRZSZŁOŚCI. – Dzięki Kubie zrozumiałem, w czym tak naprawdę się spełniam, i co chciałbym w życiu robić. Zacząłem pracować jako korepetytor, pracuję także jako animator wolnego czasu dla dzieci, na początku października rozpocząłem studia pedagogiczne. A wszystko dzięki jednemu mailowi od AKADEMII PRZYSZŁOŚCI.

 

Mail, który przyszedł na jego studencką pocztę informował o wolontariacie, w ramach którego mógłby pomagać dzieciom z trudnościami wychodzić na życiową prostą. AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI opiera się głównie na cotygodniowych spotkaniach wolontariusza zwanego tutorem z jego podopiecznym – dzieckiem, które z jakichś powodów ma problemy w szkole. Chodzi nie tylko o to, żeby pomóc mu poprawić wyniki w nauce. Ważniejsze jest to, by przywrócić mu wiarę w siebie i swoje możliwości.

 

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI to siostrzany projekt SZLACHETNEJ PACZKI, jednego z największych programów pomocowych w Polsce. Program oferuje dzieciom do 11. roku życia pomoc w nauce, jak również lepszy start w przyszłość. Pomaga tutor-wolontariusz, który prowadzi swojego podopiecznego w AKADEMII. Nie jest nauczycielem, lecz partnerem, przyjacielem i doradcą. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, według ustalonego planu przez dziecko i przez tutora. 

 

Darmowa cola na świecie

Przed pierwszym spotkaniem z Kubą – małym studentem AKADEMII, Paweł wiedział o nim tylko tyle, że jego największym marzeniem jest darmowa cola na świecie i że zgłosił się do AKADEMII PRZYSZŁOŚCI po to, by poznać swojego tutora-wolontariusza. Paweł nie miał szczególnych oczekiwań, chciał po prostu poznać swojego młodszego „zioma”. Na pierwsze spotkanie wziął więc ze sobą tylko dwie puszki coli.

Poznaj Pawła i jego historię:

 

 

– Pomyślałem, że to idealna okazja, by wykorzystać to moje doświadczenie w zbieraniu szamba i pomóc jakiemuś dzieciakowi, który może borykać się z podobnymi problemami, co ja kiedyś. Chciałem być dla niego nie tylko korepetytorem, ale przede wszystkim starszym kumplem, ziomem, który zawsze go wysłucha i sprawi, że poczuje się ważny i doceniony. Sam z doświadczenia wiem, jakie to ważne, by mieć kogoś takiego obok siebie. I tak poznałem Kubę – fantastycznego dzieciaka, który wywrócił moje życie do góry nogami.

Kuba na początku był małomówny, ale bariera nieśmiałości szybko zniknęła. – Pamiętam dobrze zakończenie tego spotkania. Kuba zaprosił mnie do okna, by pokazać mi gwiazdy. Powiedział, że astronomia bardzo go ciekawi. Ucieszyłem się, bo sam się tym interesuję. Kilka pierwszych kilka spotkań poświęciliśmy więc na oglądanie filmów o kosmosie i wspólne obserwowanie gwiazd – mówi Paweł. Po kilku tygodniach mieli już ustalony stały plan spotkań – na początek przybijali piątkę na powitanie, potem zapisywali na tablicy co będą robili: najpierw zjedzenie pączka, potem wspólne odrabianie lekcji, następnie gra w squapa, a na koniec wyjście na dwór, żeby zagrać w piłkę albo porzucać frisbee, i spędzając aktywnie czas rozmawiać o tym, co dla Kuby ważne.

 

Dołącz do drużyny superW

Obecnie w projektach – AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI i SZLACHETNA PACZKA trwa rekrutacja wolontariuszy. W całej Polsce są jeszcze ostatnie, wolne miejsca. Kandydaci mają szansę wybrać rejon lub kolegium bliskie swojemu sercu. W tym roku liczba SuperW będzie rekordowa. Do biednych dzieci, rodzin i osób samotnych wyruszy 13 700 wolontariuszy. Tylko tam, gdzie znajdą się wolontariusze, tam będzie działać Paczka i Akademia. Zgłoszenia do poszczególnych rejonów są dostępne na stronie: www.superw.pl.

 

Zadaniem wolontariuszy w poszczególnych rejonach jest praca w terenie, wyselekcjonowanie prawdziwie potrzebujących osób, a później pomoc w kontaktach z darczyńcami chcącymi obdarować daną rodzinę. SZLACHETNA PACZKA działając od 2001 roku, niesie pomoc najbiedniejszym rodzinom w całej Polsce. Tegoroczna edycja rozpocznie się już 19 listopada. Zostanie wtedy otwarta internetowa baza historii rodzin. 

16 października odbyła się oficjalna Inauguracja XIV edycji AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. 2200 dzieci w 16 miastach wojewódzkich całej Polski, uroczyście odbierały Indeksy sukcesu na aulach uniwersytetów i szkół wyższych. To rekordowa liczba – po raz pierwszy Akademia obejmie pomocą aż tyle dzieci z problemami w szkole. To jednocześnie ostatnia szansa na zgłoszenia wolontariuszy, którzy będą wspierać najmłodszych podczas regularnych spotkań.    

 

Weź udział w rekrutacji wolontariuszy AKADEMII PRZYSZŁOŚCI i SZLACHETNEJ PACZKI. To ostatnia szansa dla kandydatów. Zgłoś się na: www.superw.pl.