News 24.03.2015

AIESEC Polska oferuje start-upom pomoc stażystów

Międzynarodowa organizacja studencka AIESEC planuje znaleźć swoim stażystom z całego świata miejsce w polskich start-upach. Organizacja poszukuje start-upów, które potrzebują pomocy w rozwoju i codziennej działalności i które równocześnie są w stanie zaoferować stażystom (studentom i świeżym absolwentom) wartościowe doświadczenie

 

Czy jesteś członkiem start-upu zmagającego się z ograniczonym budżetem i potrzebą rekrutacji większej liczby zdolnych, młodych pracowników? Chcesz mieć dostęp do ogromnej bazy studentów i niedawnych absolwentów zainteresowanych zdobywaniem doświadczenia?

Polski odział AIESEC, największej na świecie organizacji studenckiej, poszukuje polskich start-upów, którym przydałaby się pomoc stażystów. AIESEC jest organizacją pozarządową działającą non-profit. Jej celem jest stwarzanie szans na ciekawe staże i zatrudnienie dla studentów i niedawnych absolwentów. Organizacja stawia sobie za cel wychowywanie młodych przywódców poprzez wymianę międzynarodową, zachęcanie członków do poszukiwania wyzwań poza granicami swoich krajów oraz szlifowanie zarówno umiejętności zawodowych, jak i poczucia globalnej tożsamości.

AIESEC już teraz współpracuje z licznymi działającymi w Polsce korporacjami, takimi jak Shell czy Electrolux, ale równocześnie to właśnie w start-upach widzi sektorowych pionierów, którzy są w stanie zafundować stażystom cenną lekcję. Właśnie dlatego zapoczątkowała program 1-3 miesięcznych staży specjalnie z myślą o start-upach i związanych z nimi organizacjach typu akceleratory czy fundusze VC (wśród najnowszych ofert są także dłuższe, 6- i 12-miesięczne).

By program okazał się sukcesem dla wszystkich, AIESEC potrzebuje twojej pomocy. Jeśli twój start-up szuka chętnych do pracy, młodych stażystów, wypełnij formularz online. Współpraca musi oczywiście być pożyteczna dla wszystkich – stażyści AIESEC chcą znać start-up od podszewki, poznać kulisy pracy nad produktem w małym zespole, a nie roznosić kawę.

Staże potrwają 1-3 miesiące, są bezpłatne, ale zapewnione powinno być wyżywienie i mieszkanie. Studenci przyjadą do Polski z zagranicy. AIESEC bierze pod uwagę wszystkie sektory działalności, ale szczególnie dużo kandydatów specjalizuje się w administracji w biznesie, marketingu i IT – obszarach, w których polskie start-upy już teraz poszukują kandydatów poza granicami kraju.

 

WYWIAD Z VERĄ CHEUNG (AIESEC)

Spotkaliśmy się z Verą Cheungwiceprezes Globalnego Programu Stażowego AIESEC, by dowiedzieć się więcej na temat tej i innych inicjatyw organizacji, które mogą zainteresować przedstawicieli start-upów.

 

Web.gov.pl: Jaki cel ma wasz najnowszy program stażów zorientowany na polskie start-upy?

Vera Cheung: Staramy się dotrzeć do tak wielu start-upów, jak to możliwe. AIESEC to organizacja studencka, która istnieje po to, by wychowywać młodych przywódców. Wierzymy, że ten nowy model stażów okaże się korzystny dla obu stron – z jednej strony dla studentów, którym zależy na nowych wyzwaniach i międzynarodowym obyciu, a także lokalnych start-upów, które potrzebują nowych pracowników, bądź nowych perspektyw zagranicznego rozwoju. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by tworzyć takie szanse dla tych, którzy ich naprawdę potrzebują.

Jak już wspomnieliśmy, ci studenci są gotowi wyjechać za granicę i pracować bez wynagrodzenia, z czystej chęci pracy nad samymi sobą. Życzymy więc sobie, by być czymś więcej niż łącznikiem między talentami z zagranicy i polskimi start-upami, ale także organizacją umożliwiającą studentom naprawdę posmakować bycia przedsiębiorcą i liderem.

 

Dlaczego wybraliście Polskę jako pole testowe dla programu?

Głównym założeniem programu jest selekcjonowanie start-upów i pokrewnych organizacji do realizowania przez AIESEC celu oferowania swoim podopiecznym wartościowych doświadczeń. Zdajemy sobie sprawę, że start-upy relatywnie często muszą radzić sobie z brakami kadrowymi i budżetowymi. Stażyści pracujący bez wynagrodzenia na krótki okres mogą rozwiązać wiele z tych problemów, wykonując obowiązki, które niekonieczne wymagają dużego doświadczenia, a jednocześnie wykorzystując swoje walory językowe. Dodatkowo w start-upach pracuje się zwykle w niewielkich zespołach. Komunikacja między nimi a regularnymi pracownikami może być więc dużo lepsza niż w dużych korporacjach. W start-upach stażyści będę mieli też większą szansę na odczucie realnego wpływu swojej pracy. W ten sposób będą się z tym przeżyciem bardziej utożsamiać. Wtedy dla wszystkich będzie to naprawdę znakomite doświadczenie.

Uważamy, że Polska ma jedno z najlepszych środowisk start-upowych, z punktu widzenia zarówno inwestycyjnego, technologicznego i kulturalnego. Polskie start-upy są coraz bardziej konkurencyjne i otwarte na międzynarodowy rynek. Jesteśmy mocno podekscytowani faktem, że razem z uczestnikami programu możemy je wspierać! Właśnie dlatego wybraliśmy Polskę. Warto jednak wspomnieć, że z tym samym programem eksperymentuje jeszcze 20 innych oddziałów AIESEC rozsianych po całym świecie. Wszystkie te kraje to dynamicznie rozwijające się gospodarki.

 

Czy słyszałaś o organizacjach, które podjęły już tego typu inicjatywę i umieściły swoich stażystów w start-upach? Jakie przyniosło to rezultaty?

Jest wiele organizacji, które współpracują z międzynarodowymi korporacjami, ale zaangażowanie w to start-upów to w mojej opinii wciąż świeża idea. Są pionierzy w Wielkiej Brytanii, Niemczech, czy USA, ale w Polsce nie robiło się tego jeszcze na dużą skalę. Jak już wcześniej wspomniałem, 20 innych oddziałów AIESEC z całego świata próbuje tego nowego podejścia. Wiele dobrych wieści nadeszło do nas z Brazylii, czy Kolumbii. Co ciekawe, sporo z tych start-upów zostało założonych przez naszych byłych podopiecznych, którzy jeszcze kilka lat temu korzystali z naszych staży. Dziś to oni przyjmują międzynarodowych stażystów. Fakt, że ten pozytywny wpływ zatacza w ten sposób koło jest dla nas bardzo interesujący i ekscytujący.

Wracając do tematu, AIESEC docenia elastyczność, otwartość i przedsiębiorczość, które charakteryzują start-upy. Praca w start-upach będzie dla studentów intensywnym i ekscytującym doświadczeniem, czego bardzo dla nich chcemy.

 

Co wyniosą studenci z uczestnictwa w waszym programie stażowym?

• Doświadczenie zawodowe – stażystów AIESEC, o wiele bardziej niż wynagrodzenie, lokalizacja, czy nazwa firmy, interesuje to, czym będą się zajmować. Chcą być w stanie dostrzec i zmierzyć wyniki swojej pracy

• Nieprzerwana komunikacja – praca w małym zespole i korzystanie w pełni z mocnych sttron każdego członka

• Międzynarodowe obycie i doświadczenie kulturowe – praca i życie w Polsce będą dla nich interesującym wyzwaniem. Będą musieli się wykazać uporem i odwagą, choć liczymy tu oczywiście też na wsparcie samych start-upów.

 

Możesz pokusić się o jakieś porady dla start-upów zainteresowanych uczestnictwem?

Chcemy, by start-upy przygotowały dla stażystów zajęcia wymagające i o mierzalnych rezultatach, a równocześnie pomogły im odnaleźć się na co dzień w polskim społeczeństwie. Ta globalna perspektywa jest dla nich jednym z głównych powodów uczestnictwa w programie.

W tym momencie poszukujemy kandydatów reprezentujących głównie następujące obszary:

• analiza rynku

• marketing

• zarządzanie social media

• web development

• software development

• tworzenie aplikacji mobilnych

Jeśli chodzi o języki i narodowość kandydatów, poza specyficznymi sytuacjami związanymi z konkretnymi potrzebami, zależy nam, by start-upy podchodziły do tej kwestii z otwartością (obecnie mamy osoby mówiące po francusku, rosyjsku, włosku, hiszpańsku i niemiecki) – to przyspieszy proces łączenie stażystów z ofertami.

Większość studentów dostępna będzie w okresie od późnego grudnia do późnego marca – właśnie wtedy najwięcej z nich będzie dostępna na staż. Przygotowania zajmują jednak mnóstwo czasu, nawet 2-3 miesiące. Dlatego właśnie zachęcam zainteresowane start-upy do zgłaszania się tak szybko, jak to tylko możliwe.

 

Jeśli twój start-up, akcelerator czy fundusz VC może zaoferować doświadczenie zawodowe, ma spójną wizję kształtowania liderów i potrzebuje młodych, zdolnych studentów, jest idealnym kandydatem do naszego programu. W takim przypadku wypełnij powyższy formularz, bądź skontaktuj się bezpośrednio z Verą Cheung (vera.cheung@aiesec.net), wiceprezesem Globalnego Programu Stażowego AIESEC.