Finanse 26.04.2018

5 zasad rozsądnego pożyczania on-line

Pożyczka przez internet to sporo korzyści. Wniosek online wymaga jednak dużej ostrożności. Zobacz co zrobić, by bezpiecznie skorzystać z oferty firm pozabankowych działających w sieci.

Pożyczka to zawsze odpowiedzialność - ta zasada bezwzględnie musi być priorytetem gdy decydujesz się na kredyt. Realne oszacowanie możliwości spłaty jest ważne dla obu stron. Pożyczkodawca musi być pewny realizacji zobowiązań. Pożyczkobiorca powinien dbać o swoją historię kredytową i uniknięcie swoistej spirali zadłużenia, gdy jedną pożyczką zaczyna spłacać kolejną. Gdy jednak uznasz ostatecznie, że "stać" Cię na pożyczkę, zawsze przestrzegaj kilku zasad technicznych, dzięki którym pożyczanie przez internet będzie w pełni bezpieczne.

  • Zasada 1. Wybieraj rozsądnie - weryfikuj firmę

To podstawa dla jakichkolwiek pożyczek on-line; gdy co roku rynek firm pożyczkowych w internecie rośnie o kilkadziesiąt procent, można wybierać już między markami sprawdzonymi oraz dopiero raczkującymi na finansowym rynku w sieci. Debiutanci kuszą często atrakcyjnymi rozwiązaniami - zanim skorzystasz, sprawdź opinie o współpracy. Wyszukiwarki, fora, rankingi i zestawienia czy grupy w mediach społecznościowych to wystarczający front do analizy, jaką firmę pożyczkową on-line wybrać.

Zwróć uwagę na to, jak wygląda strona internetowa pożyczkodawcy. Sprawdź, czy serwis www zawiera adres firmy i dane kontaktowe. Jeśli są, zweryfikuj dane podmiotu w wyszukiwarce internetowej. Jakie są doświadczenia osób, które już skorzystały z pożyczki on-line? Spójrz również, czy firma pożyczkowa prezentuje w sieci tabelę swoich opłat i prowizji. Dokumenty te są naturalnym elementem oferty - nie można się ich wstydzić, ani tym bardziej ukrywać. Jeśli odnosisz wrażenie, że tabele trudno znaleźć lub są one nieprzejrzyste lub niejasne, poszukaj alternatywy. Dobra firma pożyczkowa w internecie nie ma nic do ukrycia.

 

pożyczki online

  • Zasada 2. Zwróć uwagę na technologię

Pamiętaj, że pożyczki on-line to przepływ danych - osobiste informacje nie mogą wypłynąć w cyberprzestrzeń w sposób niekontrolowany. Sprawdzając wiarygodność poszczególnych firm, zwróć uwagę na stopień ich zabezpieczenia. Nie ufaj wyłącznie słowom - sprawdź, jak na wejście na serwis zareaguje Twój skaner antywirusowy (oczywiście jest włączony, prawda?), zwróć również uwagę czy strona posiada certyfikat bezpieczeństwa szyfrowania informacji. Warto sprawdzić firmę w zasobach Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych - możesz to zrobić on-line.

  • Zasada 3. Porównuj, analizuj, oceniaj

To klucz do tego, by pożyczka internetowa była tania i na atrakcyjnych warunkach. Pozabankowe produkty on-line podlegają tym samym regułom ekonomii co tradycyjne - tu również liczą się warunki, które dostaje klient. Nie wybieraj pożyczki pierwszej z brzegu! Przemyśl i przeanalizuj oferty. Możesz także skorzystać z internetowych serwisów udzielających pożyczek przez internet.

 

Porównywarki pożyczek online to nie tylko zestawienie opinii czy konkretnych warunków. Tego typu serwisu internetowe umożliwiają np. filtrowanie ofert na podstawie określonych kryteriów. Dzięki temu można zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze - sprawdzisz w ten sposób m.in. czy możesz wziąć pożyczkę on-line na dowód lub czy są jakieś ograniczenia związane z wiekiem pożyczkobiorcy.

  • Zasada 4. Zachowaj czujność korzystając z sieci

Pożyczkodawca został wybrany, a do zamknięcia formalności pozostaje wyłącznie wysłanie wniosku z danymi osobowymi? Zrób to wykorzystując połączenie, któremu ufasz. Publicznie dostępne wi-fi, otwarta sieć w galerii handlowe, hot-spot miejski, kawiarenka internetowa czy komputer, który nie należy do Ciebie - to nie są dobre lokalizacje, by zawierać pożyczki on-line.

  • Zasada 5. Słowo pisane ma znaczenie

Choć pożyczki on-line to minimum formalności, szybkość zawarcia i ułatwienie procedur, nie śpiesz się. Przeczytaj wszelkie zapisy i załączniki. Stwierdzenie, że diabeł tkwi w szczegółach nie jest wyssane z palca - choć pożyczki on-line uważane są za bezpieczne, umowę koniecznie trzeba sprawdzić pod kątem formuł, które mogłyby wzbudzić jakiekolwiek wątpliwości. Do oferty i zapisów podchodź jak profesjonalista - z dystansem, chłodnym analitycznym umysłem, który działa niczym skaner. Tylko taka analiza umów sprawi, że zyskasz pewność udanego porozumienia ws. pożyczki przez internet. Więcej na temat bezpiecznego pożyczania znajdziesz w serwisie Sowafinansowa.pl